Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spadające gwiazdy, Saturn, Jowisz… Oto gwiazdy, które można zobaczyć na sierpniowym niebie – Ouest-France Evening Edition

Wywiad przeprowadził Florent Cervia

Sierpniowe noce oferują wspaniałe randki z niebem. Gwiezdny deszcz, obserwacja przeciwnych planet… Olivier Sangui, specjalista od wiadomości kosmicznych, dzieli się swoją radą, abyśmy niczego nie przegapili.

Czy sierpień jest szczególnie odpowiedni do obserwacji gwiaździstego nieba? Święta w każdym razie dobrze nadają się do rozpoczęcia astronomii, co wymaga czasu i cierpliwości. Łagodne nocne temperatury latem sprawiają, że doświadczenie jest jeszcze przyjemniejsze, zarówno na leżaku, jak i pod kocem. gwiaździste noce Występują w sierpniu częściowo z tych powodów, ale także dlatego, że jest to okres Perseidów, roju meteorów widocznych w ziemskiej atmosferze…

W tym roku Nuits des étoiles zaplanowano na 6, 7 i 8 sierpnia, a zajęcia będą organizowane w całej Francji. Dla najbardziej zaradnych noc z 12 na 13 sierpnia została wyznaczona jako noc, w której spadające gwiazdy będą najliczniejsze.

Olivier Sangui, redaktor naczelny .Space News Kosmiczne miasto Tuluzy, prowadzi nas po nocnym niebie tego letniego miesiąca, podczas którego zaleca również sprawdzenie Saturna i Jowisza.

Perseidy: Deszcz spadających gwiazd 12-13 sierpnia

Czym są Perseidy?

To jest pył komety, przez który przechodzi Ziemia. Pochodzą z komety Swift-Tuttle, która krąży wokół Słońca i wysiewa małe szczątki w kosmos. W połowie sierpnia każdego roku Ziemia przechodzi przez ten rój meteorów (od ziarenka piasku do grochu). Pył ten wnika w ziemską atmosferę, nagrzewa się wraz z prędkością, pozostawiając ślady światła, które potocznie nazywaliśmy „spadającymi gwiazdami”.

Dlaczego to zjawisko występuje w sierpniu?

Ponieważ znamy orbitę komety, wiemy z grubsza, gdzie znajdują się szczątki. I tak mówimy, że to właściwy okres. Ale jest to zjawisko, które nie występuje w określonym terminie. W tym roku już się zaczęło. Ten rój jest bardzo duży, ale zawsze jest maksimum, gdy przechodzisz przez miejsce, w którym jest większa gęstość cząstek. Nazywa się to punktem kulminacyjnym. Wykonano model z kształtu roju pozostawionego przez kometę na orbicie Ziemi. Pozwala to określić, że np. w tym roku szczyt przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Ale to jest prognoza, podobnie jak pogoda! Noc powinna być ładna, z zachodem półksiężyca, podczas gdy jasny księżyc może niepokoić Perseidów.

READ  Test PCR do identyfikacji infekcji i ryzyka ciężkich postaci u pacjenta

Jak postawić się w najlepszych warunkach?

Do obserwacji nie zawracaj sobie głowy: bez lornetki, bez teleskopu, bez okularów … najlepszym narzędziem jest leżak, może koc do leżenia i obserwacji, jeśli to możliwe, w kierunku Perseusza, na północny wschód.

Te „spadające gwiazdy” noszą nazwę Perseidy, ponieważ z perspektywy perspektywy ma się wrażenie, że pochodzą z konstelacji Perseusza. To trochę tak, jak jeździsz samochodem po śniegu i masz wrażenie, że płatki lecą w twoją stronę… Właściwie tak nie jest, bo poruszasz się w opadzie płatków. Tak samo jest ze spadającymi gwiazdami.

Ale możesz leżeć na plecach, patrzeć ogólnie w niebo i czekać, co się stanie. Zwłaszcza, że ​​Perseusz znajduje się bardzo nisko na horyzoncie, a wraz z pochłanianiem atmosfery widzimy w tym miejscu mniej jasne gwiazdy. Musisz więc skierować oczy w górę, u szczytu wzroku, gdy patrzysz przez niższą atmosferę.

Ile wysokich gwiazd możemy zobaczyć?

To może być niesamowite! Powinieneś wiedzieć, że nie są to bardzo jasne meteory, ale liczne. Może być kilka bardzo fajnych klipów, na przykład 140 meteorów, które można zobaczyć w godzinę! Ale bądź ostrożny, przechowywanie intensywności deszczu meteorytów w ten sposób zawsze odbywa się w idealnych warunkach obserwacyjnych, bez zanieczyszczenia światłem: innymi słowy, to, co napotykamy, gdy jesteśmy na środku pustyni … i to jest rzadko zdarza się to dla nas we Francji, nawet w kraju. Musisz oddalić się od ośrodków miejskich, aby lepiej widzieć i uniknąć tego zanieczyszczenia światłem.

Deszcz meteorów można łatwo zaobserwować gołym okiem. (Ilustracja: Pixabay)

Zobacz Saturna i Jowisza

Sierpień 2021 to miesiąc opozycji gazowych planet Jowisza i Saturna. co to znaczy ?

Planety są w opozycji, to znaczy wschodzą, gdy zachodzi słońce. Co ułatwia obserwację, bo mamy całą noc. Ale do tego jest to konieczne Minimum Dobry teleskop lub teleskop.

READ  Jakie tłuszcze jemy tego lata?

Możemy go wykryć bez niego na niebie. Ale interesujące jest, aby zobaczyć równikowe pasma Jowisza, utworzone przez system chmur, lub pierścienie Saturna, co nie jest możliwe bez instrumentu … Możemy również zobaczyć Lo, Europę, Ganimedes i Callisto, cztery satelity Jowisza, który Galileusz zauważył swoim teleskopem Rok 1610. Co jest łatwiejsze nawet skromnym instrumentem.

Czy jest specjalny czas na obserwację tego?

Ich przejście przez południk, kiedy znajdują się najwyżej na niebie, to najlepszy czas na ich obserwację. W domu mam górkę, która przeszkadza, więc muszę czekać około północy.

Skąd mam wiedzieć, gdzie szukać?

Znajdują się w konstelacji Koziorożca. Łatwo będzie je dostrzec wieczorem, gdy nie będą daleko od księżyca. Na przykład w nocy z 21 na 22 sierpnia Jowisz będzie nieco wyżej niż księżyc w pełni, a Saturn nieco niżej.

Najłatwiej jest wejść na stronę Niebiosa-up.com, gdzie możesz określić, gdzie jesteś, wybierając nazwę swojego miasta, a następnie pobrać dzienną mapę nieba ze wschodem i zachodem słońca wszystkich gwiazd.

Witryna oblicza również korytarze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dzięki czemu możesz wiedzieć, kiedy zobaczysz je przechodzące nad twoim domem. To poważna strona, której serwery zapewnia Niemiecka Agencja Kosmiczna.