Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SNCF: Wkrótce na rynku TGV z prędkością powyżej 500 km/h?

SNCF: Wkrótce na rynku TGV z prędkością powyżej 500 km/h?

Czy w najbliższej przyszłości SNCF będzie korzystać z pociągu dużych prędkości poruszającego się z prędkością 500 km/h? Myślę, że poważnie zadam pytanie BFMTV Od czasu podpisania umowy przez spółkę kolejową z polską spółką Nevomo, która specjalizuje się w kolejach magnetycznych opartych na technologii hyperloop. Koncepcja Hyperloop została zapoczątkowana przez Elona Muska w 2013 roku i od tego czasu jest rozwijana przez inne firmy lub startupy, takie jak Virgin, Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT lub HTT) czy nawet TransPod. Jednak Nevomo będzie pracować nad projektem MagRail z dużą zaletą: nie mając własnej infrastruktury do wdrożenia.

10 marca Nevomo i SNCF podpisały w Paryżu umowę o współpracy „w celu zbadania możliwości zademonstrowania wydajności i przepustowości francuskich kolei za pomocą MagRail”. Nivomo wykorzystuje lewitację elektromagnetyczną, czyli maglev, której główną cechą jest brak kół w pociągach. Pozwala to uniknąć tarcia prętów i tym samym utraty energii. Resztę załatwia użycie sił magnetycznych. Według naszych kolegów Nevomo wykorzystuje w swoich torach kolejowych magnesy i elektromagnesy nadprzewodzące. W związku z tym pociąg podnosi się o 100 mm. Ponieważ nie ma tarcia, prędkość może osiągnąć 400 do 500 km/h.

Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem

Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem

Przeczytaj także

Hyperloop, wodorowy TGV… pociąg przyszłości powstaje już dziś

Planowane testy

W komunikacie prasowym dyrektor ds. innowacji SNCF, Luc Laroche, wyraził swoje zadowolenie z tego partnerstwa: „Z przyjemnością podpisujemy niniejszy protokół ustaleń, który obejmie trzy obszary: zwiększenie wydajności pociągów towarowych w przypadku wyższych limitów załadunku oraz zwiększenie przepustowości naszych linii towarowych, zatłoczonych osób dojeżdżających do pracy w miastach oraz ocenę MagRail jako alternatywnego napędu dla linii wiejskich w połączeniu z lekkimi pojazdami”.

READ  Avec l'usage abusif de l'étoile jaune, le devoir de mémoire devient plus pilne

Ponieważ zaletą Nevomo jest możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury, nawet w przypadku konieczności przesiadki. Na liniach bezsieciowych zaplanowano już testy. Dzięki temu pociągi mogą osiągać prędkość ponad 500 kilometrów na godzinę bez maszynisty. We Francji Alstom pracuje nad tym tematem od kilku lat. Z kolei dwa lata temu Chiny pokazały prototyp pociągu magnetycznego, który może poruszać się z prędkością do 620 kilometrów na godzinę. W 2027 r. planowane jest także otwarcie linii w Japonii, na której pociągi maglev będą mogły jeździć z prędkością do 505 km/h.

Przeczytaj także

Najszybszy pociąg świata pojawił się po raz pierwszy w Chinach