Paryż: Wydobywane dzięki przemianom energetycznym i rewolucji technologicznej metale ziem rzadkich odnotowały w ostatnich latach błyskawiczny wzrost. Obecnie jest niezbędny do produkcji sprzętu codziennego użytku (smartfonów, samochodów elektrycznych, komputerów itp.) oraz tzw. „zielonej” infrastruktury (turbiny wiatrowe, panele słoneczne, baterie itp.). Sektory lotnicze, kosmiczne, robotyki i zbrojeniowy są jej bardzo głodne.
To około czterdziestu naturalnych minerałów o wyjątkowych właściwościach. Najbardziej znane to kobalt, wolfram, neodym, krzem, magnez, do których dodaje się podrodzinę siedemnastu pierwiastków ziem rzadkich. Jest dość obfity i mówi się, że jest „rzadki” ze względu na złożone i kosztowne leczenie.
Eksplozja światowego popytu na pierwiastki ziem rzadkich czasami zaostrza napięcia na rynku, który został zasadniczo przejęty przez Chiny, z przewagi, którą te ostatnie próbowały wykorzystać co najmniej dwukrotnie jako broń handlową i geopolityczną. W 2000 roku Pekin wprowadził zakaz dostaw do Japonii po ponownym napięciu w sporze obu krajów o wyspy Senkaku położone na Morzu Południowochińskim. Inny przykład dotyczy ustalenia kwot eksportowych w 2010 r. w celu ochrony środowiska i zasobów. Niektórzy mówią o manewrze mającym na celu podwyższenie cen.
Inquiets de cette hégémonie et par creinte d’une rupture brutale de l’offre, les gros importateurs – les États-Unis, l’Union européenne, le Japon – ont decidé de s’affranchir du quasi-monopole chinais en diversifiant leurs source d 'Żywnościowy.’ Z tej perspektywy jako alternatywę wyłania się kilka krajów Ameryki Południowej i Afryki, w tym Algieria.
Zasoby wydobywcze Algierii są szczególnie pożądane przez Francję, zgodnie z algierską Deklaracją odnowienia partnerstwa, podpisaną 27 sierpnia 2022 r. po wizycie Emmanuela Macrona w Algierii. Zgodnie z tym dokumentem oba kraje „zamierzają promować ożywienie wymiany gospodarczej między nimi i zachęcać do rozwoju partnerstwa między swoimi firmami, a także badań na rzecz innowacji. Wysiłki te będą koncentrować się przede wszystkim na sektorach przyszłości: technologia cyfrowa, energia odnawialna, metale rzadkie, zdrowie, rolnictwo i turystyka”.
Do lat 80-tych kraje rozwinięte samodzielnie prowadziły działalność związaną z przetwarzaniem pierwiastków ziem rzadkich.
W tym kontekście wiele francuskich i algierskich mediów twierdziło, że „algierska gleba jest domem dla 20% rzadkich minerałów planety” i przypisywało te szacunki „konkretnym badaczom”, nie wymieniając ich w żaden sposób. Informacje te, przekazywane przez sieci społecznościowe, rozprzestrzeniają się, jakkolwiek mogą być bezpodstawne.
Wyjątkowy potencjał wydobywczy
Trzeba przyznać, że mapy górnicze i badania geologiczne przeprowadzone przez wyspecjalizowane oficjalne organizacje pokazują, że Algieria ma wyjątkowy potencjał wydobywczy. Jednak potwierdzone rezerwy dotyczą bardziej pospolitych minerałów (żelazo, cynk, ołów, miedź itp.), z których część została już eksploatowana. Wręcz przeciwnie, na tym etapie nie ma badań referencyjnych, które naukowo identyfikowałyby rzadkie zasoby mineralne. Ponadto odkrycie złoża nie wskazuje na jego przydatność do eksploatacji ani opłacalność.
Kolejnym aspektem, którego nie należy pomijać, jest wpływ środowiska. Wydobywanie, kruszenie i oczyszczanie tych minerałów nieuchronnie zwiększa nieodwracalne skutki zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Algieria powinna zastanowić się nad doświadczeniami Chin. Kraj ten, czołowy światowy producent, ale także czołowy rafiner, płaci wysoką cenę za swoją pozycję lidera. Całe regiony są obecnie zanieczyszczone toksycznymi szlamami, radioaktywnymi cząstkami metali lub pozostałościami kwasów, co powoduje poważne szkody dla środowiska i zdrowia ludności, jak ma to miejsce w Mongolii Wewnętrznej.
Do lat 80-tych kraje rozwinięte same prowadziły działalność związaną z przetwarzaniem pierwiastków ziem rzadkich. Od tego czasu sprowadzano je głównie do Chin iw mniejszym stopniu do Birmy, Wietnamu i Kazachstanu, czyli krajów, w których przepisy dotyczące ochrony środowiska są mniej rygorystyczne. Jest to sposób, w jaki potężni mogą przenosić zanieczyszczenia, dążąc do rozwoju technologicznego.
Jeśli potwierdzi się, że jej podglebie zawiera wiele nadających się do eksploatacji i opłacalnych złóż rzadkich minerałów, Algieria musi dokonać właściwych wyborów. W obliczu dylematu mieszania kwestii ekonomicznych z ochroną środowiska musi zwyciężyć zdrowy rozsądek.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Polska firma SP Tech Solutions zebrała 2,7 miliona euro, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed kolejowym transportem towarowym
Historyczne przejęcie polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych
„Każdy, kto tu mieszka, musi integrować się ze społeczeństwem”: Polska zaostrza warunki życia ukraińskich uchodźców