Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sekretarz Generalny ONZ mówi, że na aneksje „nie ma miejsca we współczesnym świecie”

Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad całym północno-wschodnim miastem Kobiansk, wypychając siły rosyjskie ze swoich pozycji na wschodnim brzegu rzeki Oskil, poinformowali dziś wieczorem dziennikarze AFP. Powiedzieli, że przed ośrodkiem kultury znajduje się transporter opancerzony i pluton żołnierzy ukraińskich, aw okolicy poruszają się co najmniej dwa czołgi. Pięć trupów w wojskowych mundurach, prawdopodobnie żołnierzy z Moskwy, leży w pobliżu niesprawnych pojazdów z rosyjskimi oznaczeniami.

Znaczna część tego węzła kolejowego została odebrana Rosjanom na początku września dzięki ukraińskiemu kontratakowi w obwodzie charkowskim. Ale wojska rosyjskie nadal utrzymywały się za rzeką i prowadziły ostrzał artyleryjski, podczas gdy cywile uciekali przed walkami, próbując przedostać się na stronę ukraińską.

Ukraińscy strażacy i wolontariusze przywieźli do miasta pierwszą partię pomocy humanitarnej i przeszli przez nienaruszone przejście dla pieszych łączące dwa brzegi rzeki Uskil. „Będzie to pierwsza dystrybucja pomocy humanitarnej po drugiej stronie”.Andrei Kanashevich, urzędnik wojskowy w Kobiansku, powiedział, że rozdano 2000 paczek żywnościowych dostarczonych przez Wielką Brytanię.

Na przemysłowym przedmieściu Kupiańsk-Wuzłowi, na wschodnim brzegu rzeki Uskil, pięć kilometrów na południe, mieszkańcy potwierdzili, że Rosjanie wyjechali we wtorek.

READ  Co najmniej dziesięciu zabitych w rosyjskich atakach na Siewierodonieck, mówi gubernator Donbasu