Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Kasacyjny orzekł na korzyść 111 byłych pracowników zwolnionych przez Mowi

To nowe zwycięstwo byłych pracowników Mowi, dawniej Marine Harvest. Sąd Kasacyjny odrzucił w środę apelację Mowi Bretagne, spółki zależnej norweskiego światowego lidera hodowli łososia, która została skazana dwa lata temu na zwolnienie 111 pracowników w 2014 roku w zakładzie Poullaouen w Finistère. 8 października 2020 r. Sąd Apelacyjny w Rennes stwierdził, że zwolnienia pracowników „odbyły się bez rzeczywistej i poważnej przyczyny”. W roku decyzji o zamknięciu zakładu, w 2013 roku norweska grupa ogłosiła zysk w wysokości 400 mln euro i przejęła światowego lidera w przetwórstwie łososia, polską firmę Morpol.

W swoim orzeczeniu Sąd Kasacyjny uznał, że „ekonomiczną przyczynę zwolnienia ocenia się na poziomie spółki lub, jeżeli jest ona częścią grupy, na poziomie sektora działalności grupy, w której interweniuje. Otoczenie grupowe, które należy wziąć pod uwagę w tym celu, to wszystkie spółki, nad którymi kontrolę lub wpływy są przez nią zjednoczone, spółka dominująca bez konieczności ograniczania grupy do spółek zlokalizowanych na terytorium kraju.”

Akta dwudziestu innych pracowników są badane

Sąd Pracy w Brześciu we wrześniu 2017 roku skazał grupę płacących pracowników, w tym dwóch kierowników, od sześciu do dwudziestu miesięcy wynagrodzenia w zależności od stażu pracy. Roger Botten, pełnomocnik byłych pracowników, powiedział w komunikacie prasowym, że okrzyknął ich „wielkim zwycięstwem” po tym, jak zostali „niesprawiedliwie zwolnieni wyłącznie w celu zwiększenia rentowności akcjonariuszy grupy”.

Akta dwudziestu innych pracowników zakładu Baulawun, którzy zostali zwolnieni w grudniu 2015 roku, są nadal przedmiotem dochodzenia przed Sądem Apelacyjnym w Rennes.

READ  Globalna aktualizacja badań rynku sztucznej trawy i oszacowanie rozmiaru (2022-2031) | Ten Cate, Shaw Sports Turf i Fieldturf (Tarkett)