Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie naloty na kilka miast w kraju spowodowały śmierć co najmniej 25 osób

Rosyjskie naloty na kilka miast w kraju spowodowały śmierć co najmniej 25 osób

Przekraczając ukraińskie zboże: Bruksela osiągnęła porozumienie z 5 krajami UE

Komisja Europejska poinformowała, że ​​zawarła z pięcioma krajami UE porozumienie gwarantujące tranzyt ukraińskiego zboża. Unia Europejska w maju 2022 roku zawiesiła na okres jednego roku cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy i zorganizowała się, by móc wyeksportować swoje zapasy zboża po zablokowaniu szlaków przez Morze Czarne w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukraina. kraju w lutym 2022 r.

Sąsiadujące kraje UE odnotowały wykładniczy wzrost napływu kukurydzy, pszenicy lub słonecznika z Ukrainy, powodując nasycenie silosów i spadek lokalnych cen. Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria zakazały importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy w połowie kwietnia, twierdząc, że chcą chronić swoich rolników, i otworzyły spór z Komisją odpowiedzialną za politykę handlową UE. Komisja zakończyła w piątek a „zgoda co do zasady” Z tymi czterema krajami, a także z Rumunią i tak dalej „Odpowiadając na obawy zarówno Ukrainy, jak i sąsiednich krajów UE”— ogłosił komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

W zamian za to porozumienie przewiduje zniesienie jednostronnych zakazów podjętych przez te kraje „nadzwyczajne środki ostrożności” Odnośnie czterech produktów z Ukrainy „najbardziej wrażliwy” : pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik. Oceny zostaną przeprowadzone na innych ukraińskich produktach, takich jak soja i oliwa z oliwek.

Komisja obiecała również 19 kwietnia dodatkową pomoc w wysokości 100 mln euro dla dotkniętych rolników w tych pięciu krajach, po zapewnieniu wstępnego pakietu w wysokości 56,3 mln euro pod koniec marca, środków pochodzących z rezerwy kryzysowej WPR.

Umowa gwarantuje przede wszystkim możliwość transportu ukraińskiego zboża i produktów rolnych przez pięć państw do krajów trzecich, co jest kluczowe dla Kijowa, który chce kontynuować eksport swojej produkcji. „Ta umowa zachowuje zdolność eksportową Ukrainy, aby nadal mogła wyżywić świat i chroniła źródła utrzymania naszych rolników”Złożył hołd przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen na Twitterze.

READ  NA ŻYWO – Huragan Ian na Florydzie: „Disaster Floods”, milion domów bez prądu

Wstrzymany przez Warszawę od około tygodnia tranzyt zboża i innych produktów rolnych przez Polskę do innych krajów oficjalnie wznowiono już 21 lutego, ale utrzymano surowy zakaz ich sprzedaży na polskim rynku. Wcześniej w piątek rządy 27 krajów zgodziły się odnowić roczne zawieszenie ceł na wszystkie ukraińskie produkty importowane do Unii Europejskiej.