Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie medale laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla ukraińskich dzieci

Rosyjskie medale laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla ukraińskich dzieci

Dmitrij Muratow jest współzałożycielem niezależnej gazety śledczej „Nowaja Gazeta”, znanej z walki o wolność słowa i walki z korupcją w Rosji.

Dmitriy Muratov, rosyjski redaktor gazety Niezależna gazeta śledcza Nowaja GazetaW poniedziałek sprzedał swój medal Pokojowej Nagrody Nobla dla dzieci wykorzenionych w wyniku konfliktu na Ukrainie.

dziennikarz Prestiżową nagrodę zdobył w 2021 roku wraz z filipińską dziennikarką Marią Ressa Komitet honorujący ich „za ich wysiłki na rzecz zachowania wolności słowa”.

Gazeta Nowaja Gazeta Pod koniec marca zapowiedział, że zawiesi publikacje internetowe i drukowane w Rosji do czasu zakończenia interwencji na Ukrainie”w całkowitym zahartowaniu Kremla przed dysonansowymi głosami.

550 tysięcy dolarów

Aukcje dziedzictwa były odpowiedzialne za sprzedaż medalu Nagrody Nobla, który na Manhattanie wygasa w poniedziałek wieczorem. Rano najwyższa oferta wynosiła 550 000 USD (około 523 000 EUR). Wpływy trafią na program humanitarny UNICEF Ukraińskie dzieci wysiedlone przez wojnę.

Dmitriy Muratov należał do grupy dziennikarzy, którzy w 1993 roku po upadku Związku Radzieckiego założyli Novaya Gazeta. Gazeta jako ostatnia przed zawieszeniem działalności krytykowała prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nowaja Gazeta jest szczególnie znana ze swoich dochodzeń w sprawie korupcji i łamania praw człowieka w Czeczenii. To zobowiązanie kosztowało życie sześciu jej pracowników od lat 90., w tym Znana dziennikarka Anna Politkowska, zamordowana w 2006 roku. Dmitriy Muratov zadedykował im Nagrodę Nobla.

W 2021 roku stwierdził, że „ta gazeta jest niebezpieczna dla życia ludzi”.

„Szansa usłyszenia Twojego głosu”

W filmie opublikowanym przez Heritage Auctions dziennikarz powiedział, że zdobycie Nagrody Nobla „daje szansę na wysłuchanie swojego głosu”.

„Najważniejszym przesłaniem dzisiaj jest to, aby ludzie zrozumieli, że konflikt ma miejsce i że musimy pomóc ludziom, którzy najbardziej cierpią” – dodał, odnosząc się w szczególności do „dzieci w rodzinach uchodźców.

READ  António Guterres wzywa Moskwę do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie

Na początku kwietnia Dmitrij Muratow został zaatakowany w pociągu w Rosji przez nieznaną osobę, która spryskała go czerwoną mieszaniną farby olejnej i acetonu, co spowodowało oparzenia oczu.

Oryginalny artykuł opublikowany na BFMTV.com

WIDEO – Frédéric Insel: „Ukraińcy są skazani na czekanie, aż Putin zaakceptuje zawieszenie broni”