Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski rachunek wpływów odrzucony w Polsce – EURACTIV.com

Rosyjski rachunek wpływów odrzucony w Polsce – EURACTIV.com

Propozycja partii rządzącej, Prawo i Sprawiedliwość (Prawo i Sprawiedliwość), nie została uchwalona we wtorek (13 grudnia) przez komisję w sprawie powołania specjalnej komisji do zbadania rosyjskich wpływów w życiu publicznym. Zdaniem opozycji prawo może być narzędziem ścigania przeciwników politycznych.

We wtorek Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejmu RP odrzuciła propozycję powołania nowej komisji 17 głosami za i 20 przeciw.

Prawo i Sprawiedliwość obarczyło winą za porażkę trzech posłów, którzy nie głosowali zgodnie ze stanowiskiem partii i zapowiedziało, że będzie nadal nalegać na uchwalenie ustawy.

„Naszym celem jest uchwalenie ustawy. Nie złożyliśmy wniosku, który zostanie odrzucony przez Komisję”– powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Pochenek.

„Absolutnie konieczne jest, aby Polska utworzyła komisję do wyeliminowania chwastów, które sprzeciwiają się naszemu krajowi, wszelkiego rodzaju agentów i czynników niewłaściwych (…)”Gazeta zacytowała wypowiedź posła partii rządzącej Sebastiana Galety Gazety Wyborczej.

Zgodnie z proponowanym projektem Sejm miałby powołać dziewięcioosobową komisję, w skład której weszliby politycy i eksperci, na czele z premierem.

Do zadań komisji należy badanie wpływów Rosji na działalność urzędników państwowych, wyższych urzędników przedsiębiorstw państwowych lub innych osób, które miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski, a także na media lub bojówki.

W latach 2007-2022 mógł cofać decyzje administracyjne, na które rzekomo miał wpływ Kreml, i uniemożliwiać podejrzanym podejrzanym piastowanie urzędów, umożliwiając im dostęp do środków publicznych.

Według Platformy Obywatelskiej Opozycji (Platforma Obivadelska), projekt ustawy dotyczy głównie przeszłych powiązań partii opozycyjnej z Moskwą, ponieważ okres wskazany w projekcie obejmuje siedem lat sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość i osiem lat, kiedy Partia Agrarna rządziła polską administracją (Polskie Stronnictwo Ludowe)