Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjska aktorka, reżyserka kosmicznego startu, kręci pierwszy na świecie film na pokładzie stacji kosmicznej

Rosyjski aktor i reżyser wylądował we wtorek w kosmosie, aby wyprodukować pierwszy na świecie film na orbicie, projekt, który według Kremla pomoże ożywić kosmiczny wizerunek kraju.

Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Shipenko wystartowali na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz z kosmonautą Antonem Szkaplerowem, weteranem trzech misji kosmicznych. Samolot Sojuz MS-19 wystartował zgodnie z planem o 13:55 (8:55 GMT) z rosyjskiej bazy startowej w Bajkonurze w Kazachstanie, przybywając na stację około 3:30 rano.

Szkaplerow przejął ręczne sterowanie, aby delikatnie zadokować statek kosmiczny do pozycji kosmicznej po problemie z automatycznym systemem dokowania.

Aktorka Julia Peresild (po lewej), reżyser Klim Shipenko (po prawej) i astronauta Anton Shkaplerov siedzą w pierwszym rzędzie wśród innych uczestników misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ISS, wtorek, 5 października 2021 r. Zdjęcie: Roscosmos Space Agency via AP

Trio powiedziało, że czują się dobrze, a systemy statku kosmicznego działają normalnie.

Peresild i Klimenko będą kręcić fragmenty nowego filmu „Wyzwanie”, w którym chirurg w wykonaniu Peresilda spieszy na stację kosmiczną, aby uratować członka załogi, który potrzebuje pilnej operacji na orbicie. Oczekuje się, że po 12 dniach przebywania w kosmosie powrócą na Ziemię z innym rosyjskim kosmonautą.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że misja pomoże zademonstrować rosyjskie zdolności w kosmosie.

„Byliśmy kosmonautami i zachowaliśmy pewną postawę” – powiedział Pieskow. Takie misje, które pomagają nagłośnić nasze osiągnięcia i eksplorację kosmosu w ogóle, są dla kraju doskonałe. “

Przemawiając w poniedziałek na konferencji prasowej przed lotem, 37-letni Peresild przyznał, że trudno mu było dostosować się do ścisłej dyscypliny i surowych wymagań podczas treningu.

„To było trudne psychicznie, fizycznie i moralnie” – powiedziała. „Ale wierzę, że gdy cel zostanie osiągnięty, nie będzie to takie trudne i będziemy go wspominać z uśmiechem”.

READ  Pochodzenie wszechświata, życie pozaziemskie ... piękne astronomiczne obietnice Teleskopu Jamesa Webba, starszego brata Hubble'a

38-letni Shipenko, który wyreżyserował kilka filmów, które odniosły sukces komercyjny, określił ich pospieszne przygotowania do czteromiesięcznej podróży jako trudne.

„Oczywiście nie mogliśmy wiele zrobić za pierwszym podejściem, czasami za trzecim, ale to jest w porządku” – powiedział.

Shipenko, który zakończy zdjęcia na Ziemi po nakręceniu kosmicznych odcinków filmu, powiedział, że Shkaplerov i dwaj inni rosyjscy kosmonauci znajdujący się teraz na stacji – Oleg Novitsky i Piotr Dubrovnik – zagrają w nowym filmie.

Pierwszy rosyjski państwowy kanał telewizyjny, który był zaangażowany w realizację filmu, obszernie relacjonował szkolenie załogi i start.

„Jestem w szoku”, powiedziała córka Peresilda, Anna, w komentarzach telewizyjnych kilka minut po starcie, przewracając oczami ze łzami.

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej państwowej firmy kosmicznej Roscosmos, był główną siłą stojącą za projektem, nazywając go szansą na przywrócenie narodowi kosmicznej chwały i odrzucając krytykę niektórych rosyjskich mediów.

„Spodziewam się, że projekt pomoże zwrócić uwagę na nasz program kosmiczny i zawód kosmonautów” – powiedział Rogozin dziennikarzom we wtorek. „Potrzebujemy lepszej wizualizacji badań kosmosu.Przestrzeń zasługuje na bardziej profesjonalną i artystyczną prezentację.

Po pogratulowaniu załodze udanego dokowania, Rogozin powiedział, że osobiście zredagował scenariusz filmu, aby poprawnie odzwierciedlał realia lotów kosmicznych.

„Opisujemy niektóre z prawdziwych sytuacji kryzysowych, które mogą się tam pojawić” – powiedział. Zgodnie ze scenariuszem, bohater filmu, astronauta, po uderzeniu kosmicznym śmieciem, potrzebuje pilnej operacji.

Jednak niektórzy komentatorzy twierdzą, że projekt filmowy rozprasza rosyjską załogę i może nieodpowiednie przedstawiać rosyjską część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która jest znacznie mniej przestronna niż część amerykańska. W lipcu dodano nową rosyjską jednostkę laboratoryjną Nauka, która nie została jeszcze w pełni zintegrowana ze stacją.

Na stacji kosmicznej do trzech przybyłych dołączył dowódca stacji Thomas Bisquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej. astronauci NASA Mark Vandy He, Shane Kimbrough i Megan MacArthur; kosmonauci Roskosmos Nowicki i Dubrownik; Aki Hoshied z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych.

READ  Z jaką prędkością porusza się Ziemia w kosmosie?

Po otwarciu bramek między Sojuzem a stacją trio krążyło do środka, uśmiechając się i wymieniając uściski z załogą stacji.

„Czuję się, jakbym śnił” – powiedział Peresild podczas krótkiego wywiadu telewizyjnego z Moskiewskim Centrum Kontroli.

Shipenko powtórzył to zdanie: „Czekaliśmy na to od dawna i tak naprawdę teraz czujemy, że jesteśmy we śnie”.

Nowitzki, który w filmie zagra chorego astronautę, zajmie miejsce kapitana w kapsule Sojuz, aby 17 października sprowadzić ekipę filmową z powrotem na Ziemię.

Zanim Rosja objęła prowadzenie w kręceniu filmów fabularnych w kosmosie, NASA rozmawiała z aktorem Tomem Cruisem o możliwości nakręcenia filmu na orbicie.

NASA potwierdziła w zeszłym roku, że rozmawiała z Cruise, aby nakręcić film na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a SpaceX dostarczył windę. W maju 2020 r. ogłoszono, że Cruise rozwijał projekt wraz z reżyserem Dougiem Limanem, Elonem Muskiem i NASA.

W zeszłym miesiącu przedstawiciele pierwszego prywatnego lotu czarterowego SpaceX powiedzieli, że aktor wziął udział w rozmowie z czterema kosmicznymi turystami, którzy polecieli na wysokości ponad 585 kilometrów (360 mil).

Lyman powiedział Associated Press, że w sprawie „niemożliwej” misji skontaktował się z nim producent PJ van Sandwijk, który po prostu zapytał go, czy chce nakręcić film w kosmosie. Szczegóły były w dużej mierze utrzymywane w tajemnicy i ostatnio nie podano żadnej aktualizacji statusu, ale w styczniu Lehmann powiedział, że posuwają się do przodu.

„Jest wiele technicznych rzeczy, które odkrywamy” – powiedział Lyman. „To naprawdę ekscytujące, ponieważ kiedy robisz film z Tomem Cruisem, musisz umieścić na ekranie rzeczy, których nikt wcześniej nie widział”.

.

45sekund to nowy sposób, możesz podzielić się naszym artykułem w sieciach społecznościowych, aby dać nam impuls. 🙂

  • LEGO®-City Lunar Space Station Zabawka budowlana na 6 lat, 412 sztuk 60227

    W zestawie 4 minifigurki LEGO City: astronauta i 2 członków załogi oraz robot. Stacja satelitarna składa się z 3 zdejmowanych jednostek ze zdejmowanymi sufitami: meblościanki z bieżnią, łóżkiem antygrawitacyjnym i ekranem TV, jednostki laboratoryjnej z lekkimi klockami i narzędziami badawczymi, mebla kuchennego z roślinami i piecem do pizzy, jak również jak również centralna śluza powietrzna. Jednostki można pogrupować na różne sposoby wokół lub nad centralną śluzą powietrzną. Ta inspirowana NASA zabawka zawiera również odłączanego satelitę ze składanymi panelami słonecznymi, a także odłączany wahadłowiec kosmiczny ze schowkiem i otwartym kokpitem. Akcesoria obejmują zestawy naprawcze, pizzę, dwie geody z niebieskimi kryształami (nowość na czerwiec 2019 r.), hełm z niebieskim wizjerem i kombinezon EVA ze złotym wizjerem, a także przekładkę z klocków. Aplikacja LEGO Life zapewnia dostęp do intuicyjnych instrukcji budowania Instructions PLUS. Ci budowniczowie, nawet najmłodsi, towarzyszą w procesie budowania, dzięki funkcjom powiększania, przesuwania i trybu ducha, aby wizualizować ich dzieła. Aplikację LEGO Life można pobrać ze sklepu Android lub iOS App Store. Aby móc się zalogować, wymagana jest zgoda rodziców. Ta zabawna stacja kosmiczna do zbudowania to świetny prezent dla dzieci. Prom ma ok. 4 cm wysokości, 12 cm długości i 12 cm szerokości. Satelita ma ok. 3 cm wysokości, 5 cm długości i 17 cm szerokości. Szafka kuchenna ma ok. 7 cm wysokości, 13 cm długości i 8 cm szerokości.

READ  „Jest prawie pewne, że wirus nigdy nie zniknie”