Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosnące ceny energii: jakie działania podjęły rządy europejskie?

Jeśli Francja zdecyduje się „zamrozić cenę gazu”, inne kraje europejskie zdecydowały się na obniżenie podatków lub ustanowienie ukierunkowanej pomocy krajowej.

Kilka krajów europejskich wdrożyło środki mające na celu ograniczenie wpływu wzrostu cen energii na portfele obywateli.  (AFP / Sebastian Buzon)

Kilka krajów europejskich wdrożyło środki mające na celu ograniczenie wpływu wzrostu cen energii na portfele obywateli. (AFP / Sebastian Buzon)

Zamrożone ceny, niskie podatki, kontrole energii, ukierunkowana pomoc krajowa… W obliczu wysokich cen gazu i energii elektrycznej kilka rządów europejskich podjęło działania mające na celu zmniejszenie wpływu na rachunki konsumenckie, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił temat program kolejnego spotkania szefów państw i rządów UE Europejskich 21 i 22 października. Przegląd.

Francja zatrzymuje ceny gazu

We Francji regulowane ceny gazu, które od kilku miesięcy rosną, w piątek 1 października ponownie wzrosną o ponad 12%. Ale rząd powiedział, że będzie to ostatnia podwyżka od kilku miesięcy. Premier Jan Castex zapowiedział w czwartek, że rząd zamrozi ceny gazu do kwietnia. Zapowiedział też, że kolejna podwyżka cen energii elektrycznej, zaplanowana na luty 2022 r., zostanie ograniczona do 4%, poprzez obniżenie podatku od energii elektrycznej.

Dyrektor wykonawczy ogłosił już w grudniu nadzwyczajną wypłatę 100 euro dla prawie sześciu milionów gospodarstw domowych korzystających z badań przesiewowych. Szef rządu zaznaczył również, że jeśli zapowiedziane w czwartek środki łagodzące ceny nie będą wystarczające, ocena energetyczna zostanie ponownie oceniona.

Pomoc ukierunkowana w Wielkiej Brytanii

Wzrost cen gazu i spodziewany wzrost cen energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii (+12%) w piątek zbiegają się z obniżeniem minimum socjalnego i zakończeniem działań wspierających zatrudnienie w celu zaradzenia kryzysowi.

W obliczu niezadowolenia rząd ogłosił w czwartek 500 mln funtów funduszu dla gmin, aby zapewnić ukierunkowaną pomoc, aby pomóc najsłabszym w opłaceniu rachunków za energię, zwłaszcza za ogrzewanie, ale także za żywność i odzież.

Stowarzyszenia walczące z ubóstwem potępiają środki „nieadekwatne” i „próby w ostatniej chwili”.

Określanie zysków w Hiszpanii

Hiszpania, która jest bardziej uzależniona od gazu do produkcji energii niż jej europejscy sąsiedzi, tacy jak Francja, podjęła w lipcu tymczasową obniżkę podatku od wartości dodanej od energii elektrycznej, lewicowy rząd Pedro Sancheza postanowił obniżyć rachunki dla najskromniejszych konsumentów .

Ale spadek ten został już częściowo wchłonięty przez podwyżki cen, a rząd wprowadził w połowie września drugą rundę środków, w tym tymczasowe obniżenie specjalnego podatku od energii elektrycznej i zakończenie nadzwyczajnych zysków, jakie firmy energetyczne osiągnęły dzięki podwyżkom cen. .

Włochy oferują zwolnienia dla niestałych pracowników

Włochy ogłosiły w zeszłym tygodniu pakiet o wartości trzech miliardów euro, a tak zwane „koszty infrastruktury” zostały zlikwidowane w ostatnim kwartale projektu.

Około 2,6 mln osób, które już korzystają z „bonusu socjalnego”, nie ucierpi z powodu wyższych cen gazu. W przypadku innych VAT zostanie obniżony do 5%. Koperta pozwoli także na zwolnienie najbardziej niebezpiecznych osób z podwyższonych rachunków za prąd.

odszkodowanie w Polsce

Polski rząd przygotowuje środki kompensacyjne dla gospodarstw domowych, których wydatki na energię są większe lub równe 10% ich dochodów lub 6% polskich gospodarstw domowych.

Nie ma jeszcze środków w Niemczech i Belgii

En Allemagne, où les prix ont grimpé de 14% sur un an en septembre, une porte-parole du ministère de l’Économie an indiqué que le gouvernement surveillait de près la position, mais qué „aucune mesure” deit odszkodowania w porządku dziennym.

W innych krajach, takich jak Belgia, wzrost cen nie został jeszcze przeniesiony na konsumentów.

READ  Geopolityka włoskiego głosowania za reformą europejskiego systemu azylowego