Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski

I’Rurociąg Druschba pokrywa 10% zapotrzebowania na ropę polskiej firmy Arlen. Jednak Rosja nie zapewnia go już zgodnie z ostatnim obowiązującym traktatem. „Dostawy do Polski rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane przez stronę rosyjską” – potępiła polska grupa w komunikacie prasowym przesłanym do Agence France-Presse (AFP).

Arlen zapewnił, że przestój nie będzie miał wpływu na dostawy do polskich klientów i że „wszystkie dostawy będą zapewnione. [désormais] Drogą morską”.

„Ta sama” umowa nadal obowiązuje

Na przestrzeni lat Polska znacznie zdywersyfikowała źródła dostaw gazu i ropy. Dwa tygodnie temu wiceminister aktywów państwowych Maciej Malecki przyznał, że obecny kontrakt z rosyjską grupą Tatneft, który wygasa z końcem 2024 roku, pokrywa „około 10 proc. potrzeb Orlenu”, czyli 200 tys. ton ropy miesięcznie. .

Maciej Malecki zapewniał później, że umowa z Tatnieftą była „jedyną” nadal obowiązującą.

Decyzja zapada dzień po zatwierdzeniu przez Unię EuropejskąNowe przeszkody Rosja i irańskie firmy są oskarżane o wspieranie ich inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się rok temu i miała na celu atak na jej gospodarkę.

dmp

READ  Rosja rezygnuje z wysyłania szermierzy do Polski na eliminacje