Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja stworzyłaby taktyczną broń nuklearną na Białorusi, na progu Unii Europejskiej i NATO

Rosja stworzyłaby taktyczną broń nuklearną na Białorusi, na progu Unii Europejskiej i NATO

Reklama jest powodem do niepokoju. Tam W sobotę Rosja ogłosiła, że ​​osiągnęła porozumienie z Białorusią w sprawie zainstalowania na jej terytorium rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. Przypomnijmy, że Białoruś kierowana od 1994 roku przez Aleksandra Łukaszenkę graniczy z Ukrainą, ale także z trzema państwami członkowskimi UE i NATO, Litwą, Łotwą i Polską. Dla Władimira Putina taka inicjatywa nie naruszałaby umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Nie ma w tym nic niezwykłego: po pierwsze Stany Zjednoczone robią to od dziesięcioleci. „Już dawno rozmieścili swoją taktyczną broń nuklearną na terytorium swoich sojuszniczych krajów” – powiedział Władimir Putin. Rosyjski prezydent dodał: „Zgodziliśmy się zrobić to samo, nie naruszając naszych zobowiązań i nalegam na to, nie naruszając naszych międzynarodowych zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania broni jądrowej”.

Na Białorusi jest już dziesięć samolotów zdolnych do przenoszenia broni jądrowej

Szef Kremla Nie wiadomo, kiedy ta taktyczna broń jądrowa zostanie przekazana Białorusi. IRosja zakończy budowę składowiska taktycznej broni nuklearnej na Białorusi do 1 lipca – zapowiedział rosyjski prezydent, który dodał, że Moskwa nie przekaże kontroli zbrojeń Mińsku. Rosja wysłała już na Białoruś dziesięć samolotów zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

Ukraiński rząd pospieszył z odpowiedzią. W niedzielę Ołeksiej Daniłow, dyrektor Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, ostrzegł, że plan Moskwy zdestabilizuje Białoruś.

„Kreml przetrzymuje Białoruś jako zakładnika nuklearnego” – napisał na Twitterze.

Chociaż Białoruś nie jest bezpośrednio zaangażowana w konflikt na Ukrainie, według władz ukraińskich Moskwa wykorzystała jej terytorium do rozpoczęcia ofensywy na Kijów w zeszłym roku lub do strajków. Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie grozili użyciem broni nuklearnej na Ukrainie w przypadku znacznej eskalacji konfliktu. Decyzja Władimira Putina z soboty była motywowana pragnieniem Wielkiej Brytanii wysłania na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem, jak niedawno stwierdził brytyjski urzędnik.

READ  Szok energetyczny i strach przed migracją przemysłową: „Niektórzy nigdy nie wyzdrowieją…”

(z Reuterem)

Ukraińska elektrownia jądrowa w Zaporożu jest w „ryzykownym” stanie (MAEA)

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi zapowiedział w sobotę, że w przyszłym tygodniu odwiedzi ukraińską elektrownię w Zaporożu (południowy wschód kraju), która jego zdaniem znajduje się w „ryzykownej” sytuacji. To druga wizyta Rafaela Grossiego w elektrowni, największa w Europie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, w celu „bezpośredniej oceny powagi sytuacji pod względem bezpieczeństwa i środków ochrony na miejscu” – podała MAEA.

„Mimo naszej obecności na miejscu przez siedem miesięcy, sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej pozostaje niepewna” – powiedział Rafael Grossi w oświadczeniu. Dodał: „Ryzyko związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną jest bardzo jasne, podobnie jak potrzeba podjęcia działań teraz, aby uniknąć wypadku”. Rafael Grossi zaproponował utworzenie strefy bezpieczeństwa wokół tego miejsca.

„Jestem zdeterminowany, aby nadal robić wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc zmniejszyć ryzyko wypadku nuklearnego podczas tragicznej wojny na Ukrainie” – powiedział.

Rafaelowi Grossiemu towarzyszyć będzie nowa grupa ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która od września jest na stałe obecna na stacji. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej lutowa rotacja została opóźniona o około miesiąc, ubolewając nad „bardzo trudnymi warunkami, którym musieli sprostać eksperci”.

(AFP)