Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja musi powstrzymać swój „nuklearny szantaż”, zapewnia Wołodymyr Zełenski przed Radą Bezpieczeństwa…

Rosja musi powstrzymać swój „nuklearny szantaż”, zapewnia Wołodymyr Zełenski przed Radą Bezpieczeństwa…

7:19: postać Aleksandra Newskiego zostaje zmobilizowana przez Moskwę

Ta rosyjska ziemia była, jest i zawsze będzie! To legendarne zdanie zawdzięczamy Aleksandrowi Newskiemu, księciu nowogrodzkiemu. W kwietniu 1242 uderzył w żołnierzy Zakonu Krzyżackiego, pochodzących z dzisiejszych Niemiec, którzy zamierzali najechać średniowieczną Rosję, aby nawrócić ją na katolicyzm. Osiem wieków później postać Newskiego zajmowała ważne miejsce w wyobraźni, którą Władimir Putin zebrał, by usprawiedliwić swoją ofensywę na Ukrainie, przedstawianą jako środek obronny, mający chronić rosyjskojęzycznych w obliczu zachodniego zagrożenia.

„Teraz walczymy z Europą tak, jak robili to nasi przodkowie”, mówi Oleg Yakhontov, 56-letni były spadochroniarz, który właśnie brał udział w historycznej rekonstrukcji w pobliżu granicy z Estonią. We wrześniu 2021 r. kilka metrów dalej Władimir Putin i patriarcha Cyryl, głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, otworzyli majestatyczny metalowy posąg przedstawiający autokratycznego księcia Nowogrodu i jego wojowników.

Rosyjski przywódca oświadczył, że „postać Aleksandra Newskiego jest naprawdę niezwykła”, chwaląc „genialnego przywódcę wojskowego”, ale także „zręcznego dyplomatę”, który sprzymierzył się z Mongołami, tak jak dziś Moskwa patrzy na Chiny. „Nasz prezydent kontynuuje tę pracę”, mówi Oleg Davydov, 52-letni inżynier. Dla niego Władimir Putin uosabia „obronę Ojczyzny, jej siły, zaufania i bezpieczeństwa”.

READ  W Hiszpanii na Wyspach Kanaryjskich wybuchł wulkan Cumbre Vieja