Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja jest podejrzana o powszechne zagłuszanie GPS w Polsce

Rosja jest podejrzana o powszechne zagłuszanie GPS w Polsce

W okolicach Kaliningradu obserwuje się zakłócenia GPS. Podejrzewa się, że Rosja testuje nowy typ systemu zakłócania fal o nazwie Tobol. Polska jest szczególnie dotknięta tym zakłócaczem.

Od początku rosyjskiej wojny agresywnej na Ukrainie konflikt rozprzestrzenił się na wszystkie środowiska (lądowe, powietrzne, morskie, a nawet kosmiczne), a także na wiele obszarów konfliktu. Cyberataki komputerowe, ale także wojna informacyjna, operacje destabilizujące i dezinformacyjne.

Zagłuszanie GPS: jak to działa?

GPS fizycznie opiera się na sygnałach radiowych o określonych częstotliwościach. Jeśli z jakiegoś powodu Dostęp do nich jest utrudnionyGeolokalizacja jest zakłócona lub niemożliwa.

Ale jest jeszcze inny obszar, w którym rozprzestrzenia się konflikt między Ukrainą a Rosją: wojna elektroniczna, „zmilitaryzowane” fale radiowe. Służy do przechwytywania komunikacji wroga, zwłaszcza jeśli jest on nieobecny lub słabo chroniony, lub do zapobiegania mu przemieszczania się i zakłócania go.

Uderzający przykład skutków tej wojny elektronicznej odnotowano w styczniu 2024 roku nie na ukraińskim teatrze działań, ale w rejonie Kaliningradu, czyli niewielkiej części terytorium Rosji podzielonej między Polską i Rosją. Mieszka tam około 500 000 ludzi Istnieją znaczne zasoby wojskowe.

[Lire la suite]

Źródło: Zrzut ekranu

READ  Obsesja na punkcie Prawa i Sprawiedliwości i wielkiego złego Niemca