Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja i Polska powinny wpłynąć na Sulzer

ZURICH (awp) – Decyzja Sulzer Group o wycofaniu się z rynku rosyjskiego i zawieszeniu działalności w Polsce spowoduje odpis większości aktywów w tych dwóch krajach. Biznesmen z Winterthur spodziewa się jednorazowo efektu od 125 do 130 milionów franków szwajcarskich, z czego 125 milionów przypadnie na pierwszą połowę 2022 roku.

W opublikowanym w piątek oświadczeniu zarząd Sulzer zapewnił, że korekta wyceny „nie będzie miała znaczącego wpływu” na zysk operacyjny, ale może wpłynąć na zysk netto. Było to 86 mln w pierwszej połowie 2021 r. i 141 mln w ostatnim roku finansowym.

Komitet w Zurychu zauważa, że ​​podjął decyzję „po uważnej analizie wszystkich opcji”. Pod koniec maja Sulzer ogłosił, że w związku z zachodnimi sankcjami związanymi z wojną na Ukrainie całkowicie wycofuje się z rynku rosyjskiego i sprzedaje tam swoją działalność.

Proces sprzedaży jest w toku, powiedział AWP rzecznik firmy, ale nie idzie naprzód w sprawie harmonogramu. „Udało nam się przeanalizować popyt i mamy lepszy obraz wartości firmy”, co stanowi 2,7% przychodów grupy i zatrudnia około 300 osób.

Zaangażowany jest proces sprzedaży

Sulzer musiał drastycznie ograniczyć swoją działalność w Rosji, ponieważ sankcje nałożone po inwazji na Ukrainę uniemożliwiły zarówno import, jak i eksport. Dyrektor zarządzający Frédéric Lalanne wyjaśnił w kwietniu, że zamówienia z kraju carów spadły o 80% w porównaniu z pierwszym kwartałem.

W Polsce firma podjęła w maju decyzję o zamknięciu dwóch swoich spółek zależnych po tym, jak Warszawa odmówiła usunięcia jej z własnej listy sankcyjnej, z których pierwsza była związana z Wiktorem Vekselbergiem, kluczowym akcjonariuszem urodzonego na Ukrainie rosyjskiego oligarchy. . Sulzer później próbował argumentować – na próżno – że miliarder nie sprawował żadnej kontroli ani własności nad firmami grupy.

Dzisiejsze ogłoszenie spotkało się z milczeniem środowiska finansowego. Podczas gdy niektórzy analitycy, tacy jak UBS, spodziewają się, że Sulzer zakończy rok na minusie, ryzyko dla przyszłości zostało wykluczone. Inne, takie jak Zurich Cantonal Bank (ZKB), wskazywały na ograniczony wpływ korekty na wyniki operacyjne i szczególnie atrakcyjną cenę akcji.

READ  Redakcja Magazynu Figaro: "Atacius Polska"

Na giełdzie akcje Sulzera zamknął się o 0,6% do 58,95 franka szwajcarskiego, podczas gdy SPI wzrósł o 0,32%.

Grupa z Zurychu planuje opublikować swoje śródokresowe wyniki 29 lipca.

buc/vj/al