Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja dostarczy Białorusi rakiety nuklearne

Kirill Kudryavtsev przez AFP Pocisk Iskander-M załadowany przez ciężarówkę podczas defilady wojskowej 7 maja 2022 r. w Moskwie.

Kirill Kudryavtsev przez AFP

Wojna na Ukrainie – Po ponad pięciu miesiącach konfliktu między Rosją a Ukrainą, w sobotę 25 czerwca Kijów oskarżył Moskwę o chęć „wciągnięcia” Mińska „na wojnę”, informując, że rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Białorusi, sojusznika dyplomatycznego . Z Moskwy na północy jej terytorium.

Według separatystów w przeddzień piątego miesiąca wojny prowadzonej przez Rosję 24 lutego siły rosyjskie i prorosyjskie wkroczyły w sobotę do Łyszczańska, a w tym bliźniaczym mieście Siewierodonieck, obecnie ” całkowicie zajęte” przez armię rosyjską, jak siły ukraińskie otrzymały w dniu poprzedzającym rozkaz wycofania. HuffPost Ocena sytuacji po 122 dniach wojny na ziemi ukraińskiej.

  Kijów oskarża Moskwę o chęć „zwabienia” Mińska „na wojnę”

Kijów oskarża Moskwę o chęć „zwabienia” Mińska „na wojnę”

Dyrekcja Generalna Ukraińskiego Wywiadu pod kierownictwem Ministerstwa Obrony oskarżyła w sobotę Rosję o chęć „wciągnięcia” Mińska „na wojnę” po rosyjskim ataku rakietowym na północny region kraju z sąsiedniej Białorusi.

„Dzisiejszy strajk jest bezpośrednio związany z dążeniami Kremla do wciągnięcia Białorusi do wojny na Ukrainie jako strony walczącej” – powiedziała w Telegramie, ponieważ Białoruś już w pierwszych tygodniach rosyjskiej ofensywy działała jako wsparcie logistyczne w Moskwie.

Północne Dowództwo sił ukraińskich wcześniej informowało o „intensywnym ostrzale rakietowym” około godziny 05:00 (0200 GMT) w rejonie Czernigowa, graniczącym z Białorusią, nie powodując żadnych ofiar. We wsi Desna wycelowano dwadzieścia pocisków „wystrzelonych z terytorium Białorusi (a także) z powietrza”, zgodnie z tym poleceniem.

„Jeden z 20 rosyjskich pocisków, wystrzelonych dziś rano w Desnę, zdołał „usunąć zwiastun” z pomnika II wojny światowej. Jest to pomnik 20. II wojny światowej, zniszczony przez Rosję w 122 dni konfliktu między Ukrainą a Rosją. ”

Według wywiadu, oprócz Desny, Rosjanie uderzali w cele „w obwodach kijowskim i sumskim” (północny wschód). Strajk ma miejsce, gdy prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko mają spotkać się w sobotę w rosyjskim Sankt Petersburgu, przed wizytą rosyjskiego szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa na Białorusi w czwartek i piątek.

  Pociski jądrowe dostarczone przez Moskwę do Mińska
READ  Co po odejściu Sylvie Teller?

Pociski jądrowe dostarczone przez Moskwę do Mińska

Po oskarżeniach Kijowa Rosja ogłosiła w sobotę, że dostarczy Białorusi „w najbliższych miesiącach” rakiety zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych, zgodnie ze słowami Władimira Putina, który przyjął białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę w warunkach totalnego napięcia między obydwoma krajami . i Zachód wokół Ukrainy.

„W najbliższych miesiącach przeniesiemy na Białoruś taktyczne systemy rakietowe Iskander-M, które mogą wykorzystywać pociski balistyczne lub manewrujące, w ich wersji konwencjonalnej i nuklearnej” – powiedział Władimir Putin na początku rozmowy z Aleksandrem. nadawany w rosyjskiej telewizji.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował też białoruskiemu przywódcy pomoc w modernizacji samolotów bojowych, aby były zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Kilka Su-25 służy w armii białoruskiej. Można go odpowiednio poprawić. Władimir Putin, poproszony przez Łukaszenkę o „przystosowanie” swojego samolotu zdolnego do przenoszenia broni jądrowej, powiedział, że ta modernizacja powinna nastąpić w fabrykach samolotów w Rosji i odpowiednio rozpocząć szkolenie personelu.

  Walki uliczne w Łysyczańsku

Walki uliczne w Łysyczańsku

Separatyści powiedzieli, że siły rosyjskie i prorosyjskie wkroczyły w sobotę do Łysiczańska (wschód), bliźniaczego miasta Siewierodońska, a także strategicznie Hesji.

Do Łyszczańska wkroczyła milicja ludowa Ługańskiej Republiki Ludowej i wojska rosyjskie. Niektóre firmy w mieście zostały już przejęte. Przedstawiciel prorosyjskich separatystów ppłk Andrei Maroshko powiedział w Telegramie, że obecnie toczą się tam walki uliczne.

Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 24 czerwca 2022 r.
Francja Agencja prasowa Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 24 czerwca 2022 r.

Francja Agencja prasowa

Dzień wcześniej gubernator obwodu ługańskiego Siergiej Gaudai poinformował, że siły ukraińskie otrzymały rozkaz wycofania się z Siewierodoniecka, miejsca zaciekłych walk z armią rosyjską i gdzie, jak powiedział, na Telegramie. „90% miasta jest zniszczone, 80% domów musi zostać zniszczonych”.

Zdobycie tych dwóch twierdz (Łyszczańska i Siewierodoniecka) dopełniłoby kontroli Moskwy i separatystów nad Ługańskim regionem, jednym z dwóch separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, i pozwoliłoby im łatwiej planować z kolejnych miast. Słowiańsk i Kramatorsk na zachodzie.

  Siewierodonieck „całkowicie zajęty” przez armię rosyjską
READ  Dave w szpitalu: 77-letnia piosenkarka ofiara „ciężkiego upadku” w domu

Siewierodonieck „całkowicie zajęty” przez armię rosyjską

Burmistrz Siewierodoniecka w Donbasie ogłosił w sobotę, że armia rosyjska jest „w pełni zajęta”. „Miasto jest całkowicie okupowane przez Rosjan” – powiedział późnym popołudniem w ukraińskiej telewizji. W czwartek armia ukraińska ogłosiła wycofanie się z tego przedwojennego miasta liczącego około 100 tysięcy ludzi, by lepiej bronić sąsiedniej miejscowości Łysiczańsk.

Ponadto siły rosyjskie i prorosyjskie ogłosiły, że przejęły kontrolę nad fabryką chemiczną Azot w Siewierodoniecku i „ewakuowały” ponad 800 cywilów, którzy tam schronili się, poinformowali w sobotę separatyści.

Andrei Maruchko, przedstawiciel separatystów, powiedział w Telegramie, że siły rosyjskie i ich prorosyjscy sojusznicy „całkowicie przejęli kontrolę nad strefą przemysłową zakładu Azote”. Inny rzecznik separatystów, Iwan Filipponenko, powiedział, że 800 cywilów, którzy schronili się w tej fabryce podczas tygodni starć, zostało „ewakuowanych”.

  Reakcja Rosji pokazuje jej „słabość” po akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej

Reakcja Rosji pokazuje jej „słabość” po akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba napisał na Twitterze, że potępienie przez Kreml „geopolitycznego chwytu” Rosji po przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE „pokazuje jej słabość”.

Jedyne, co pozostaje Rosji, to grożenie innym krajom po dziesięcioleciach nieudanych polityk opartych na agresji, przymusie i braku szacunku. To tylko pokazuje słabość Rosji ”, według Dmytro Kuleby.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił „historyczną” decyzję czwartkowego szczytu europejskiego o uznaniu statusu kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii, dwóch byłych prozachodnich republik radzieckich.

  Rosja zabiła 80 polskich bojowników

Rosja zabiła 80 polskich bojowników

Rosja twierdziła również w sobotę, że zabiła „do 80” polskich myśliwców w bombardowaniach na wschodniej Ukrainie, gdzie toczą się walki między siłami z Kijowa i siłami z Moskwy. „Aż 80 polskich najemników, 20 opancerzonych wozów bojowych i osiem wyrzutni Grad zostało zniszczonych w uderzeniach bronią o wysokiej precyzji na fabrykę cynku Megatex w regionie Konstantinowka” – powiedział urzędnik w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

READ  Quinté PMU - SAINT-CENERI-LE-GEREI Perspektywa przyznania nagrody 27 grudnia. 2021

Region ten, pisany w języku ukraińskim Konstantynówka, znajduje się w obwodzie donieckim, który toczył ciężkie walki od początku rosyjskiej ofensywy na Ukrainę pod koniec lutego.

Rosyjskie ministerstwo nie sprecyzowało, czy bombardowanie tego miasta miało miejsce w piątek, czy w sobotę. Powiedział też, że „w Mikołajowie na południu Ukrainy w ciągu jednego dnia zniszczono ponad 300 ukraińskich żołnierzy i zagranicznych najemników, a także 35 ciężkiej broni.

Żadne z tych twierdzeń nie zostało natychmiast niezależnie zweryfikowane. Rosja z pogardą określa wszystkich zagranicznych ochotników walczących w siłach ukraińskich jako „najemników”.

Zobacz także na The HuffPost: Ben Stiller spotyka Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie