Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rolnicy wyrzucają ukraińskie zboże na granicy, prokuratura rozpoczyna śledztwo

Rolnicy wyrzucają ukraińskie zboże na granicy, prokuratura rozpoczyna śledztwo

W niedzielę polscy rolnicy zatrzymali na granicy ciężarówkę przewożącą ukraińskie zboże. Wyrzucili jego ładunek.

Opublikowany

Aktualizacja


Czas czytania: 1 minuta

Pole pszenicy pod Kijowem na Ukrainie, 18 lipca 2023 r.  (SIERGIEJ DOLŻENKO/EPA/AFP)

W poniedziałek polska prokuratura poinformowała, że ​​wszczęła śledztwo w sprawie incydentu na granicy polsko-ukraińskiej, który miał miejsce 12 lutego, podczas którego polscy rolnicy blokowali przejścia graniczne i wysypywali na drogę zboże z Ukrainy zmierzające do Unii. „Śledztwo jest otwarte. Zbieramy dokumenty, przesłuchujemy świadków i zabezpieczamy zdjęcia, które mogą stanowić kluczowy dowód”.Poinformował o tym rzecznik lubelskiej prokuratury.

Na zdjęciach udostępnianych w mediach społecznościowych widać sterty zboża na środku drogi, czasem ozdobione flagą UE, w ramach demonstracji organizowanych w całej Polsce przeciwko konkurencyjnym przepisom UE na Ukrainie.

Posunięcie to miało silne reperkusje na Ukrainie, gdzie w latach 1932–1933 w czasie zorganizowanego przez reżim Wielkiego Głodu w latach 1932–1933 w obliczu dwuletniej inwazji rosyjskiej zginęły miliony ludzi. . Ogłosiło ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej „Zdecydowanie potępiam” Tam „umyślne zniszczenie” Żadnych ziaren „To nie ma nic wspólnego z pokojowymi protestami, ani prawnie, ani moralnie”. „Uważnie śledzimy śledztwo w sprawie tego incydentu i mamy nadzieję, że sprawcy zostaną wkrótce zidentyfikowani i ukarani”.on dodał.

READ  Energia jądrowa: EDF ma nadzieję sprzedać swoje reaktory EPR do Polski