Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Renault, Total Energy, Leroy Merlin.. Jakie są argumenty francuskich firm, które pozostały w Rosji?

Renault, Total Energy, Leroy Merlin.. Jakie są argumenty francuskich firm, które pozostały w Rosji?

Firmy francuskie powinny opuścić rynek rosyjski. W swoim wideo przemówieniu do francuskich parlamentarzystów w środę 23 marca Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał do odejścia francuskich firm z siedzibą w Rosji. „Renault, Auchan, Leroy Merlin i inni (…) muszą przestać sponsorować rosyjską machinę wojenną” A „sfinansować zabijanie dzieci i kobiet oraz gwałt”– grzmiał ukraiński prezydent, a jego kraj od miesiąca zmaga się z atakami armii rosyjskiej.

Według francuskiego Ministerstwa Gospodarki, przed wybuchem wojny na Ukrainie w Rosji działało ponad 500 francuskich firm, w tym 35 grup CAC 40. Według Percy’ego Rosja jest siódmym co do wielkości rynkiem Francji poza Unią Europejską. Francja jest największym pracodawcą zagranicznym w Rosji, zatrudnia około 160 tys. pracowników.

Od wybuchu konfliktu duże francuskie grupy luksusowe – takie jak Hermès, Chanel, LVMH i Kering – ogłosiły zamknięcie swoich sklepów w Rosji. Ale nie wszystkie francuskie firmy dokonały tego wyboru. Po kilkudniowym krytykowaniu przez krytyków, kilka głównych grup ogłosiło ostatnio ważne komunikaty.

Renault „zawiesza” działalność swojego zakładu w Moskwie

Renault wziął na cel Wołodymyra Zełenskiego iw środowy wieczór ogłosił, że natychmiast zawiesi działalność swojego moskiewskiego zakładu. w informacja prasowamówi grupa „Oni już wdrażają niezbędne środki w celu przestrzegania międzynarodowych sankcji”.. Kierownictwo również twierdzi, że chce „odpowiedzialne postępowanie wobec 45 000 pracowników w Rosji”.

Ryzyko ekonomiczne dla marki Diamond jest wysokie. Z prawie 500 000 samochodów sprzedanych w 2021 r. Rosja jest drugim co do wielkości rynkiem na świecie. Producent samochodów już zapowiedział, że dokonuje przeglądu swojej prognozy finansowej na 2022 r., z „Wspólna marża operacyjna około 3%”w porównaniu do 4% poprzednio.

To ogłoszenie nie oznacza, że ​​Renault opuszcza kraj. Grupa oceni Możliwe opcje dotyczące jego udziału w dużej rosyjskiej spółce zależnej AvtoVAZ, którą kupił z 69% udziałem pod koniec 2016 roku. Główny inwestor, producent samochodów Strach przed przymusową nacjonalizacją w przypadku wyjazdu. AvtoVAZ jest właścicielem gigantycznej fabryki w Togliatti na południowym zachodzie Rosji, która zatrudnia 35 000 osób. Firma ogłosiła 16 marca, że ​​wysyła swoich pracowników na trzy tygodnie płatnego urlopu z powodu braku importowanych komponentów, co wiąże się z zachodnimi sankcjami związanymi z inwazją na Ukrainę.

READ  PSG: Fakty Pochettino na temat tej plotki o Tottenhamie - piłka nożna

Wreszcie grupa pozostaje prywatnie wystawiona, Zgodnie z jego statusem stowarzyszonym Z rosyjskim generalnym konglomeratem Rostec (obrona, przestrzeń kosmiczna, technologie itp.), na którego czele stoi Siergiej Czemiezow, sojusznik Władimira Putina.

Leroy Merlin wciąż obawia się „konfiskaty”

Leroy Merlin nie zaprzestanie swojej działalności w Rosji. Adeo, spółka holdingowa rodziny Mulliez, która jest właścicielem marki oraz Auchan i Decathlon, W środę w oświadczeniu skierowanym do AFP odpowiedziała na naciski ze strony swoich ukraińskich i francuskich pracowników oraz klasy politycznej w obu krajach. Zamknięcie będzie uważane za „Umyślne bankructwo”A „Otwarcie drogi do wywłaszczeń, które wzmocnią zasoby finansowe Rosji”, kłócić się. Z drugiej strony Adeo twierdzi, że ma „Na początku konfliktu postanowił zawiesić nowe inwestycje”. W Rosji.

Zagrożone kwoty są znaczne: w 2020 roku Leroy Merlin ogłosił, że obroty w Rosji wynoszą 4,2 mld euro. Rosja odpowiada za 18% jej całej działalności, co czyni ją drugim po Francji rynkiem. osiągnięty zysk „Wcale nie pytanie” Tak się składa „swobodny spadek” W Rosji dyrektor zarządzający Adeo Philip Zimmermann odpowiada w: Dźwięk północnyA Środa.

Philip Zimmerman, lepiej znany jako „Rozumieć” Stanowisko prezydenta Ukrainy, ale też czuję „Byli wykorzystywani, by być postrzegani jako sponsorzy wojny”. „Nie mamy powodu, by potępiać nasze rosyjskie dywizje za wojnę, której nie wybrały”., przekonuje Adeo, podczas gdy Leroy Merlin twierdzi, że w Rosji ma 45 000 pracowników w około stu sklepach. Ten sam argument pochodzi od Philipa Zimmermana. „To może narazić naszych pracowników na ryzyko. W Polsce mamy już agresywne reakcje”on żałuje. Gdyby jednak Emmanuel Macron poprosił markę o opuszczenie rosyjskiego rynku, Będzie inaczej Dyrektor Zarządzający Adeo powiedział.

Auchan ze swej strony nie chciała komentować po interwencji Wołodymyra Zełenskiego przed francuskim parlamentem. Kolejna rodzinna marka Mulliez, silnie obecna w Rosji, ma 231 rosyjskich sklepów o obrotach 3,2 miliarda euro, czyli ponad 10% jej globalnego biznesu.

READ  Czy powinniśmy przestać witać rosyjskich sportowców w Kanadzie?

TotalEnergies przestaje kupować ropę, ale nie gaz

Nieco wcześniej tydzień wcześniej, we wtorek, TotalEnergies ogłosiło, że do końca 2022 roku wstrzyma wszelkie zakupy ropy, a także rosyjskich produktów naftowych. Grupa energetyczna jest silnie uzależniona od Rosji, biorąc pod uwagę, że 16,6% węglowodorów jest produkty w kraju. Z drugiej strony członek CAC-40 nie przerwie zakupów rosyjskiego gazu, gdyż jego zależność od tego gazu jest bardzo duża (30%). Dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Boiani, powiedział w środę, że jego grupa nie może zrezygnować z tego węglowodoru, wyjaśniając, że się podpisała 25-letnie kontrakty.

Zaangażowana w jamalskie złoże gazowe w Arktyce syberyjskiej Total Energy jest prywatnym właścicielem 20% udziałów w Jamal LNG, projekcie skroplonego gazu ziemnego, który rozpoczął produkcję w 2020 roku. Grupa jest również właścicielem 19,4% rosyjskiego giganta gazowego Novatek.

Ekologiczny kandydat na prezydenta Yannick Gadot oskarżył firmę energetyczną o „współudział w zbrodniach wojennych”Grupa odpowiedziała, ogłaszając skargę o zniesławienie przeciwko posłom do Parlamentu Europejskiego.