Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Relacja na żywo. Wojna na Ukrainie: Blingen oczekiwany w Polsce i Mołdawii


Kluczowy:

  • Emmanuel Macron przemawiał podczas uroczystego przemówienia na temat wojny na Ukrainie, w którym potwierdził chęć „pozostania w kontakcie” z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, wzywając go do „przekonania go do złożenia broni” oraz podkreślenia większej oszczędności i energii. I obronna niepodległość Europy i Francji.
  • Oczekuje się, że walki w Kijowie zaostrzą się, ponieważ ukraińskie wojsko rozmieści duże ilości swoich ciężarówek i czołgów na zachód i północ od miasta. W nocy z wtorku na środę w Carvey wylądowały siły powietrzne. We wtorek zbombardowano centralny plac drugiego co do wielkości miasta w kraju, liczącego 1,4 miliona ludzi. Rosyjskie wojsko twierdzi, że zdobyło południowe miasto Kersan.
  • Oczekuje się, że delegacja ukraińska odbędzie nową rundę rozmów na Białorusi w czwartek rano, po raz drugi od początku kryzysu. Według rosyjskiego negocjatora w menu będzie kwestia zawieszenia broni.


22:44 – ONZ wzywa do zakończenia rosyjskiej ofensywy

W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do „natychmiastowego zawieszenia użycia siły przeciwko Ukrainie”, z czego 141 państw, 5 sprzeciwiło się, a 35 państw, w tym Chiny, wstrzymało się od głosu. System. Wynik został przyjęty z aplauzem. Rosja, Białoruś, Korea Północna, Erytrea i Syria głosowały przeciw.

22:29 – Według Stanów Zjednoczonych liczba osób na Ukrainie jest „oszałamiająca”

Populacja ludzka rosyjskiej inwazji na Ukrainę już jest „oszałamiająca” i będzie nadal rosła, powiedział w środę sekretarz stanu USA Anthony Blingen. „Już ludzkie koszty niesprawiedliwej i niepotrzebnej wojny Kremla są oszałamiające. Setki tysięcy cywilów zostało zabitych i rannych” – ubolewał na konferencji prasowej. „Liczba zabitych i rannych cywilów, konsekwencje humanitarne, w nadchodzących dniach pogorszą się”. Podkreślił, że infrastruktura zniszczona przez rosyjskie strajki nie była „celem wojskowym”, ale „cywilnymi miejscami pracy i rezydencjami rodzin”. Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania Moskwy i powiedział, że Waszyngton uważnie przygląda się sytuacji.

READ  Lewandowski i Polska o krok przeciwko Arabii Saudyjskiej

22:22 – Pięciu żołnierzy ginie w katastrofie helikoptera w Rumunii

Pięciu żołnierzy szukających myśliwca w pobliżu Morza Czarnego w Rumunii zaginęło po katastrofie helikoptera. „Niestety zginęło 5 członków załogi. Poszukiwania pilota MiG-21 wciąż trwają” – powiedział Spoon TV rzecznik Ministerstwa Obrony, generał Constantine.

22:10 – Hiszpania wysyła na Ukrainę „ofensywny sprzęt wojskowy”

Socjalistyczny premier Pedro Sanchez, naciskany przez prawicową opozycję, ogłosił w środę, że Hiszpania wyśle ​​„ofensywny sprzęt wojskowy” do „ukraińskiej opozycji”, pomimo niechęci jego skrajnie lewicowego sojusznika Podemosa. „Widzę grupy (polityczne) kwestionujące zaangażowanie rządu w udział w pomocy wojskowej dla Ukrainy i chciałbym poinformować, że Hiszpania atakuje sprzęt wojskowy dla ukraińskiej opozycji” – powiedział Izbie Sancheza. Przedstawiciele.

22:02 – Czwartek, długo oczekiwane rozmowy

Pomimo rosyjskich ataków na kilka ukraińskich miast, Rosja oświadczyła, że ​​jest gotowa omówić następnego dnia o zawieszeniu broni z Ukrainą i że jej „wysiłki dyplomatyczne” będą wspierane przez Stany Zjednoczone. Ukraiński prezydent poinformował, że ukraińscy ambasadorowie są już w drodze na drugą sesję ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami na „obszar negocjacyjny” na Białorusi. Rosyjski negocjator Władimir Miediński powiedział w czwartek rano, że rozmowy, zwłaszcza te dotyczące zawieszenia broni, rozpoczną się w stałym miejscu „razem” położonym „z dala od polskiej granicy”.

21:50 – Przesłanie pokoju na stadionach League 1

Liga piłkarska poinformowała w środę AFP, że w odpowiedzi na okupację Ukrainy przez Rosję przesłanie pokoju będzie emitowane na marginesie wszystkich meczów Mistrzostw Francji w ten weekend. Zgłoszony do Profesjonalisty (LFP). Notatka „Nie walcz” zostanie wyświetlona w Ligue 1 i Ligue 2 na „panelu LED i/lub gigantycznych ekranach, które otrzyma klub”, wyjaśnił LFP. Ta sama wiadomość była transmitowana w środowy wieczór, przed półfinałami Coupe de France pomiędzy Nantes a Monako, na ekranach stadionu Beaujoire przy wejściu dla graczy.

READ  W Polsce światem futbolu rządzi korupcja i milczenie - wyzwolenie

21:40 – Napięcia są wysokie w rejonie Mariupola

Sytuacja „godzina po godzinie” pogorszyła się w środę w głównym ukraińskim porcie Mariupol na Morzu Azowskim (południowy wschód), gdzie centrum miasta i osiedla zostały zbombardowane przez siły rosyjskie, miejscowych i mieszkańców. Rada miasta poinformowała, że ​​42 osoby zostały ranne, gdy rosyjska artyleria uderzyła w dzielnice mieszkalne, w tym szpital położniczy i szkołę. Kontrola nad Mariupola, miastem liczącym 441 000 mieszkańców, jest strategiczna dla Rosji, ponieważ pozwoli jej zapewnić ciągłość regionalną od Krymu do jej sił i separatystycznych terytoriów Donbasu. Według Moskwy obie grupy połączyły się we wtorek. Według burmistrza Mariupola Wadyma Boitchenko rosyjskie ostrzały trwały nieprzerwanie przez 14 godzin, ponieważ siły rosyjskie próbowały uniemożliwić ludności cywilnej opuszczenie tego obszaru.

21:32 – W Izraelu spodziewani są ukraińscy uchodźcy

Izraelska Agencja Imigracyjna poinformowała w środę, że setki żydowskich uchodźców, w tym sieroty, przybędą do Izraela w niedzielę. Według organizacji pararządowej ponad 300 „uchodźców ukraińskich Żydów przyleci do Izraela trzema lotami z Warszawy (Polska), Mołdawii i Rumunii”. Około 100 sierot zostanie przetransportowanych samolotem z Lazi w Rumunii – dodała żydowska agencja, która powstała w 1929 roku. W kraju”, nadal według agencji.

21:22 – Wojna na Ukrainie: Czym jest „Dom Simerosa”, który pozuje Zhelensky?

Ten mało znany klejnot dziedzictwa Kijowa został wybrany przez ukraińskiego prezydenta na organizację swoich interwencji w sieciach społecznościowych.

Przeczytaj fragment Marka Lambrona Wojna na Ukrainie: do czego służy „Dom Simerosa”, do którego pozuje Zhelensky?

21:17 – Ceny ropy są najwyższe od 2014 roku

W środę Brent zamknął najwyższą cenę ropy od 2014 roku, a ropa Texas wzrosła o prawie 11 lat do WTI, napędzana wojną na Ukrainie, sankcjami i obawami o globalną podaż czarnego złota. Cena baryłki Brent z Morza Północnego z dostawą w maju wzrosła o 7,58% do 112,93 USD, najwyższego poziomu od 2014 roku. W Nowym Jorku cena baryłki West Texas Intermediate (WTI) z dostawą wzrosła w kwietniu o 6,95%. Było 110,60 $, najwyższe od kwietnia 2011 r.

READ  Budżet: Europejczycy zwiększają presję na Polskę i Węgry

21:02 – Blingen potępia „prowokacyjną retorykę” Putina

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen potępił w środę prowokacyjną retorykę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dotyczącą broni jądrowej, która jest „szczytem nieodpowiedzialności”. Taka retoryka „jest niebezpieczna, zwiększa ryzyko zamieszania i należy jej unikać” – podkreślił podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu.

20:40 – Wojna „nadchodzi, by zaatakować nasze demokratyczne życie i kampanię wyborczą”

Szacuje się, że prowadzona przez Rosję wojna na Ukrainie „wpłynie na nasze demokratyczne życie i kampanię wyborczą” w wyborach prezydenckich, a w środę Emmanuel Macron nie był jeszcze oficjalnym kandydatem, obiecując, że francuska „demokratyczna debata” odbędzie się. „Ta kampania pozwoli na ważną demokratyczną debatę dla narodu, ale nie przeszkodzi nam w spełnieniu zasadniczych kwestii: wiem, że mogę ci ufać” – dodał w swoim telewizyjnym wystąpieniu głowa państwa. Emmanuel Macron nie przewidział jego kandydatury przez opozycję, a na sześć tygodni przed pierwszą turą Rada Konstytucyjna wyznaczyła w piątek do godziny 18:00 termin składania przez seniorów dokumentów nominacyjnych.