Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rękopis Einsteina został sprzedany na aukcji za 11,6 mln euro

To rzadki artykuł naukowy. Rękopis słynnego fizyka Alberta Einsteina, w którym przygotował swoją ogólną teorię względności, został wylicytowany za rekordową kwotę 11,6 mln euro (z opłatami) we wtorek 23 listopada w Paryżu.

Poprzednie rekordy dotyczące rękopisu Einsteina wynosiły 2,8 miliona dolarów (2,4 miliona euro) w 2018 roku za przesłanie od Boga i 1,56 miliona dolarów (1,39 miliona euro) w 2017 roku w Jerozolimie za przesłanie o tajemnicy szczęścia.

Dokument, który został sprzedany we wtorek, szacowany jest na od dwóch do trzech milionów euro. Ten 54-stronicowy rękopis został napisany w latach 1913-1914 w Zurychu (Szwajcaria) przez fizyka niemieckiego pochodzenia oraz jego asystenta i powiernika Michela Besso.

rzadki dokument z podpisem

„Naukowe dokumenty podpisów Einsteina z tego okresu, a bardziej ogólnie sprzed 1919 roku, są niezwykle rzadkie”, Christie’s potwierdził przed sprzedażą, ponieważ dom Aguttów został wystawiony na aukcję.

Zaczęły się one od ceny 1,5 miliona i odleciały w ciągu kilku minut, kończąc bitwą nabywców telefonów o 200 000 euro. Na początku wieczoru nie była znana narodowość kupującego. W pokoju obecnych było setka ciekawskich i kolekcjonerów, a żaden z nich nie był licytującym.

Według Christie zasługa należy do Besso „Rękopis dotarł do nas niemal w cudowny sposób: Einstein prawdopodobnie nie zadał sobie trudu, aby zachować coś, co mogłoby mu się wydawać roboczym dokumentem”..

Po swojej szczególnej teorii względności, w której w 1905 roku zademonstrował słynną formułę E = mc², Einstein rozpoczął pracę nad ogólną teorią względności. Ta teoria grawitacji, ostatecznie opublikowana w listopadzie 1915, zrewolucjonizowała nasze rozumienie wszechświata. Einstein zmarł w 1955 roku w wieku 76 lat i stał się tak samo symbolem naukowego geniuszu, jak stał się popularną postacią, ze słynną fotografią z 1951 roku, na której wystaje mu język.

READ  Posłuchaj twórczości latającej po niebie Marsa!

Manuskrypt zawiera „liczbę błędów”

Na początku 1913 roku on i Besso „Odniósł się do jednego z problemów, z którymi społeczność naukowa boryka się od dziesięcioleci: anomalii na orbicie Merkurego”.Wspomina Christie. Dwa światy rozwiążą tę zagadkę.

To nie w fałszywych obliczeniach w tym rękopisie wyliczasz „Wiele błędów pozostało niezauważonych”. Kiedy Einstein je odkrył, nie był już zainteresowany tym rękopisem, który zabrał Besso.

„Będąc jednym z zaledwie dwóch roboczych rękopisów dokumentujących genezę ogólnej teorii względności, która do nas dotarła, jest niezwykłym świadectwem pracy Einsteina i pozwala nam zanurzyć się w umysłach największych naukowców. Od XXNS sto lat”, według Kristi.

Inny znany dokument z tego kluczowego okresu w badaniach fizyków, znany jako „Notatnik zuryski” (koniec 1912, początek 1913), jest faktycznie przechowywany w Archiwum Einsteina Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Świat z AFP