LKomisja Europejska ogłosiła w środę, że po raz kolejny skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z reformami sądownictwa w Polsce, który tym razem rozpatrywał naruszenie niezawisłości sędziów wobec ustawy, która weszła w życie w lutym 2020 roku.
„Komisja uważa, że konkurencyjne prawo podważa niezależność sądownictwa w Polsce i jest niezgodne z przepisami prawa unijnego” – powiedział reporterom komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reinders.
CJU, europejska władza wykonawcza, została poproszona o zawieszenie decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP w sprawie uchylenia immunitetu sędziowskiego, w szczególności „środków tymczasowych”.
– Decyzję o wzmocnieniu immunitetu sędziego musi podjąć niezależny organ. W Polsce niezawisłość i bezstronność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie jest gwarantowana – uzasadnił Komisarz Europejski.
„Istnieje ryzyko poważnego i nieodwracalnego uszczerbku dla niezawisłości sądownictwa i praworządności w Polsce” – zaznaczył. „Polscy sędziowie to sędziowie europejscy” – podkreślił.
Ta rekomendacja dla europejskiego wymiaru sprawiedliwości wpisuje się w wszczęte w kwietniu 2020 roku postępowanie w sprawie naruszenia polskiego prawa, które sędziowie nazywają reformę wymiaru sprawiedliwości „pozorowaną” przez przeciwników.
Reformy sądownictwa zapoczątkowane przez Partię Konserwatywnego Nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PIS), która rządzi w Polsce od 2015 roku, znajdują się w Brukseli na rozdrożu i już doprowadziły do potępienia europejskiego wymiaru sprawiedliwości.
Jednak wiceprzewodniczący komisji ubolewał, że „pomimo licznych prób naprawy sytuacji i sytuacji przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, presja na polskich sędziów nadal rośnie, a ich niezawisłość nadal spada”. Wartości i przejrzystość, Vera Jurova.
W 2017 roku Komisja Europejska wprowadziła również procedurę zwaną „Sekcją 7” Konwencji UE w sprawie Polski. Mechanizm ten, przewidziany w przypadku „poważnego naruszenia” prawa w kraju należącym do Unii, prowadziłby co do zasady do pozbawienia prawa głosu w tym kraju, ale stałby się nieskuteczny w praktyce.
31/03/2021 14:35:23 – Bruksela (AFP) – © 2021 AFP
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Warszawa odbudowuje zabytkowy Pałac Saski
Pomimo pomocy liczba urodzeń nadal spada
Niemcy, Hiszpania, Polska… We wrześniu w Europie odnotowano rekordowe upały