Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce z 2019 r. narusza prawo UE

Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce z 2019 r. narusza prawo UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w poniedziałek, 5 czerwca, że ​​wprowadzona przez nacjonalistyczny populistyczny rząd w 2019 roku reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce, będąca przedmiotem sporu między Warszawą a Brukselą, narusza prawo wspólnotowe.

O tym, zwłaszcza w aspekcie związanym z systemem dyscyplinarnym sędziów i ich niezawisłością, zdecydował sąd W swoim orzeczeniuZostało to natychmiast przyjęte z zadowoleniem przez Komisję Europejską, do której skierowała tę reformę.

„To ważny dzień dla przywrócenia niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.Europejski Komisarz ds. Sprawiedliwości skomentował: Didiera Reyndersawyjaśniając to polskie prawo „Podważanie niezależności sądownictwa”. „Po dzisiejszej decyzji należy odpowiednio zmienić Prawo o sądownictwie”.Dodał, podkreślając, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest prawomocne „Pewne pytanie.” Nalegał na to polskie władze „Pełne wykonanie wyroku”.

Przeczytaj także: Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polska reforma wymiaru sprawiedliwości jest „niezgodna” z prawem europejskim

Decyzja nie jest odpowiednia dla Polski

Minister Sprawiedliwości potępił niekorzystną dla Polski decyzję. „Główny sąd UE jest skorumpowany”. Uchwała potępia Polskę za kontrowersyjną reformę sądownictwa „To nie zostało napisane przez sędziów, ale przez polityków”. W „naruszenie traktatów”– powiedział, cytując PAP, Zbigniew Ziobro, przedstawiciel partii otwarcie antyeuropejskiej.

W 2021 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę karę w wysokości 1 mln euro dziennie za wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, kluczowej instytucji w kontrowersyjnej reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wysokość tych kar przekroczyła dotychczas 550 mln euro.

Polska zawsze odmawiała zapłaty tych kar, ale Bruksela pobierała ich część z przyznanych Polsce środków. Orzeczenie Europejskiego Trybunału znosi od 5 czerwca sankcje finansowe, ale Polska nadal musi spłacać zadłużenie z przeszłości.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Polska spierają się o niezależność sędziów

Świat z Agence France-Presse