Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja QE65Q80A: najnowszy telewizor Full LED 100 Hz firmy Samsung

Subpiksele panelu LCD 100 Hz VA.

Samsung QE65Q80A wykorzystuje panel LCD typu VA (wyrównanie w pionie). Technologia ta umożliwia uzyskanie bardzo dobrego oryginalnego kontrastu, kosztem kątów widzenia, które są mniej otwarte niż w telewizorach LCD IPS lub OLED. Zmierzyliśmy utratę jasności 69% przy 45°; To daleko od 20% odnotowanych w Oled TV. Telewizor ma tylko 48 stref i choć algorytmy, z których korzysta Samsung, wykonują całkiem niezłą robotę, kwiat (efekt halo wokół świecących obiektów na ciemnym tle) pozostaje szczególnie widoczny wokół napisów, ze szczególnie irytującym efektem pompowania. Aby uzyskać informacje, Q80A został przetestowany przez naszych kanadyjskich kolegów z Rtings Wyposażony w panel ADS zbliżony do technologii IPS, o niższym kontraście. Według naszych informacji wszystkie telewizory Q80A sprzedawane we Francji są wyposażone w panel VA, ale uważaj na modele z innych krajów europejskich.


W trybie Filmmaker telewizor Samsung jest dobrze skalibrowany. Zmierzyliśmy średnią delta EA na poziomie 2,8 – poniżej zalecanego maksimum 3 – co pozwala na rozważenie kolorów dokładnie identycznych z tymi, które wysyła źródło. Ze średnią zmierzoną na poziomie 6870 Kelvinów, bliską 6500 K dla standardu wideo i płaską krzywą w całym spektrum, temperatura barwowa jest doskonała. Wreszcie, ładna krzywa gamma (ze średnią 2,44) zapewnia, że ​​poziomy szarości są prawidłowo odwzorowywane. Natywny kontrast wzrasta do 3950:1, ale zarządzanie podświetleniem Samsunga jest nadal mocne, ponieważ jeśli biel jest mierzona przy 148 cd/m² na naszym wykresie testowym przy 35% bieli, spada do zaledwie 37 cd/m² m² na próbce testowej, która zawiera tylko 1% bieli, więc średnia wynosi 93 cd/m².

Oryginał Ultra HD
Wersja Full HD skalowana do panelu Ultra HD

Samsung Q80A wykorzystuje procesor wideo Samsung Quantum Processor 4K, który doskonale zarządza skalowaniem treści Full HD na panelu Ultra HD. Ekran jest naturalny, bez przesadnego kontrastu czy poziomu szczegółowości. Nie znaleźliśmy żadnych artefaktów. Silnik kompensacji ruchu pomaga poprawić ostrość poruszających się obiektów, ale pozostaje o krok za liderami branży, takimi jak LG, Philips, Panasonic i Sony.

Telewizor Samsung QE65Q80A jest zgodny z formatem dynamicznych metadanych HDR10+, a także z klasycznym HDR10 i HLG. Samsung nadal ignoruje Dolby Vision.


W trybie Filmmaker, przy maksymalnym sygnale HDR wynoszącym 10 000 cd/m², Display Tone Mapping doskonale podąża za krzywą referencyjną EOTF do 50% jasności. Ponadto sygnał jest stopniowo wygładzany do maksymalnej amplitudy telewizora; Szczególnie zdrowe zachowanie pozwala odróżnić wszystkie niuanse, nawet w bardzo jasnych obszarach obrazu.

Zmierzyliśmy szczytową jasność przy 747 cd/m²; Sporo telewizorów LCD, co pozwala mu konkurować z telewizorami Oled. Ten ostatni wyświetla szczytową jasność około 700 cd/m², nieco więcej dla osób wyposażonych w nowy panel (takich jak LG G1 gdzie jest Sony A90J). Tylko w Oled Panasonic JZ2000 Z płytą Oled Professional Edition radzi sobie lepiej za dużo pieniędzy. Po stronie telewizora LCD powinniśmy spojrzeć na TCL 65C825 Dzięki Mini-Led do 932 cd/m², Samsung QE65QN95A Z systemem Mini-Led, który osiąga maksimum przy 1570 cd/m² lub więcej Sony 65XH9505 i jego system Full-Led, który wciąż osiąga 1070 cd/m².

Przy średnim delcie E mierzonym tylko na poziomie 4,2 kolory nie mogą być uważane za wierne. Kolejnym rozczarowaniem jest pokrycie przestrzeni kolorów: Samsung QE65Q80A zadowala się 63% Rec.2020 i 85% DCI-P3, używanym głównie przez treści Ultra HD. Jednak to pokrycie pozostaje wystarczające do wyświetlenia większości kolorów.

Mierzony przy 11 milisekundach, czas poświaty jest równy najlepszym monitorom LCD na rynku, takim jak Samsung QE65Q85R I Sony KD-65XH9096. Tylko telewizory Oled – których opóźnienie jest z konieczności zerowe – działają lepiej. Pod względem opóźnienia wyświetlania jest również bezbłędny w porównaniu z Samsung Q80A, ponieważ wyświetla tylko 12 ms za źródłem, czyli mniej niż opóźnienie pojedynczego obrazu przy 60 Hz. Między akcją wykonywaną na joysticku a jej reperkusjami na ekranie jest prawie zero.

Kolorymetria SDR - tryb gry

Kolorymetria SDR – tryb gry

Przejście do trybu gry wymaga pewnych ręcznych poprawek, aby przywrócić z grubsza prawidłowe kolory. Niezależnie od tego, czy jest to SDR, czy HDR, musisz przejść do ustawień eksperckich, aby wyłączyć wzmocnienie kontrastu, ustawić odcień koloru na „Warm2” i przestrzeń kolorów na Auto. W ten sposób zmierzyliśmy delta E na poziomie 5 w SDR i 7,6 w HDR; Wartości dość średnie, ale też nie do końca wymyślne.

Ten telewizor jest wyposażony w cztery wejścia HDMI, w tym port 120 Hz (HDMI 4) zgodny ze standardem HDMI 2.1 4K oraz funkcję VRR (zmienna częstotliwość odświeżania), która zapobiega rozrywaniu obrazu (pęknięcie) i sakkady (jąkanie się). Inne wejścia obsługują również ALLM (automatyczny tryb o niskim opóźnieniu), który umożliwia automatyczne przełączanie w tryb gry i eARC (ulepszone sprzężenie zwrotne audio).

Telewizor Samsung QLED QE65Q80A.

Telewizor Samsung QLED QE65Q80A.

Samsung Q80A zachowuje bardzo klasyczną czarną obudowę. Ten model wykorzystuje centralną podstawę, która jest duża i przestronna, ale wystarczająco wentylowana, aby zostawić miejsce pod telewizorem.

centralna stopa.

Stopa składa się z bardzo ciężkiej i nieco niepozornej metalowej płyty centralnej. Pomiędzy deską a podstawą jest 7 cm, natomiast ta ostatnia wystaje na około 10 cm przed telewizor.

krawędzie ekranu.

Ramki ekranu są bardzo cienkie, szczególnie w przypadku modelu 65-calowego, a wykończenia są doskonałe; Spójny z telewizorami QLED koreańskiego producenta.

Telewizor z przodu iz profilu.

Telewizor z przodu iz profilu.

Pomimo zastosowania pełnego systemu podświetlenia LED, telewizor wyświetla wbudowaną grubość 5,4 cm. Zajętość szafki RTV jest zawsze związana z głębokością stóp, która tutaj jest ograniczona do 29 cm; Bardzo dobry numer jak na 65-calowy telewizor. Telewizor Samsung QE65Q80A jest wygodnie ustawiony na urządzeniu o wymiarach 160 x 40 cm.

z tyłu telewizora.

z tyłu telewizora.

Tył telewizora jest bardzo elegancki, z użyciem czarnego plastiku w paski, który nadaje telewizorowi wyraźną przewagę. Połączenie znajduje się po lewej stronie, a zasilacz po prawej. Telewizor można zamontować na ścianie za pomocą uchwytu ściennego VESA 400 x 300 mm.

przejście kablowe

Podstawowa linia kablowa składa się z plastikowej osłony, która zbiera wszystkie kable z tyłu centralnej podstawy. Półki z tyłu telewizora umożliwiają również poprowadzenie niektórych kabli wzdłuż obudowy.

Połączenie

Połączenie składa się z trzech HDMI 2.0a zgodnych z HDCP 2.2 i HDR, jednego HDMI 2.1 (HDMI 4), dwóch portów USB, optycznego wyjścia cyfrowego audio, portu Ethernet, portu PCMCIA (Common Interface CI +) i gniazd TNT / anteny kablowe i satelitarne . Ten telewizor ma podwójny tuner DVB-T / T2 / C / S / S2. Posiada również Wi-Fi i Bluetooth do podłączenia bezprzewodowego głośnika lub słuchawek. Należy pamiętać, że nie ma wyjścia słuchawkowego, ale telewizor ma funkcję Sound Mirroring, która umożliwia słuchanie dźwięku za pomocą smartfona. Ponadto ten model nie zawiera wpisu komponentowego/kompozytowego wideo.

Interfejs Tizen 6.0.

Interfejs Tizen 6.0.

System Tizen, opracowany przez firmę Samsung, jest nadal płynny jak zawsze, ale mniej płynny niż na początku. Wygląda na to, że inżynierowie Samsunga pracowali nad responsywnością Tizen od czasu premiery QN95A, ponieważ system ma mniejsze opóźnienia. Dostęp do różnych ustawień jest szybki, a różne instrukcje są jasne, podobnie jak dostęp do aplikacji na dolnym banerze. Tizen to wciąż jeden z najbardziej kompletnych systemów na rynku, z wieloma aplikacjami (Netflix, YouTube, myCanal, Prime Video, Rakuten, Google Play Video, SFR Sport, Mołotow itp.). W tym momencie jasne jest, że telewizory producenta nie powinny wstydzić się modeli Android TV.

Ta nowa wersja Tizen uruchamia się w zaledwie 7 sekund, a pobudka zajmuje mniej niż 2 sekundy. Jest bardzo szybki. Wymieranie jest zawsze natychmiastowe.

zdalne sterowanie ...

zdalne sterowanie …

...i jej mały panel słoneczny na jego plecach.

…i jej mały panel słoneczny na jego plecach.

Jeśli prosty aluminiowy pilot nie jest już stosowany w zeszłorocznych modelach, teraz zawiera baterię i mały panel słoneczny, który pozwala mu być całkowicie autonomicznym. Zawiera również przyciski bezpośredniego dostępu do Netflix, Amazon Prime Video i Samsung Plus, a także mikrofon. Klawisze nie są podświetlane, ale jest ich kilka i to nie jest słaby punkt, ponieważ interfejs Tizen jest zoptymalizowany do współpracy z tym pilotem.

Punkty fortu

 • oryginalny kontrast.

 • Ciekawy szczyt jasności.

 • od 100 Hz.

 • Zgodność z HDMI 2.1 (jedno wejście HDMI)

 • Pilot z baterią i panelem słonecznym.

 • konsumpcja.

Słabe punkty

 • Doskonała kalibracja w HDR i trybie gry.

 • kąty widzenia.

 • Wysięgnik wizualny (tylko 48 stref podświetlanych).

 • Gdzie podział się filtr przeciwodblaskowy w zeszłorocznych modelach Q80R/Q85R?

Samsung Qled QE65Q80A to dobry telewizor LCD, ale ma kilka drobnych wad, takich jak doskonała kalibracja HDR, niskie kąty widzenia i filtr antyrefleksyjny godny telewizora klasy podstawowej – który jest jednak punktem odniesienia dla bardziej zaawansowanych Samsungów Telewizory. Obecnie wciąż istnieje dobra alternatywa dla 65-calowych telewizorów Oled, które sprzedają się za wyższą cenę. Dzięki kompatybilności z HDMI 2.1 4K 120 Hz i VRR oraz płytce transpondera 100 Hz, okazuje się być interesującym wyborem dla graczy, którzy wciąż wątpią w długoterminową niezawodność Oled.

Uwagi podrzędne

 • jakość obrazu

 • HDR

 • Gry wideo

 • chmury

 • odbicie

 • Środowisko pracy

 • Mój głos

 • konsumpcja

READ  Ghost of Tsushima Director's Cut ukaże się 20 sierpnia na PS5 i PS4