Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja LG Gram 16 (16Z90P): 16-calowy laptop

LG Gram to dyskretny i elegancki, całkowicie czarny komputer PC. Pomimo smukłej i lekkiej konstrukcji obudowa magnezowa posiada certyfikat MIL-STD-810G, zapewniając dobrą odporność na wstrząsy, ciśnienie i kurz. Niestety ramki wykonane są z plastiku (być może ze względu na wagę), ale pozostają cienkie i przez to nie wpływają w żaden sposób na estetykę komputera.

LG Gram jest prosty i elegancki.

Klawiatura i touchpad są przyjemne w użyciu i wykorzystują regulowane podświetlenie na trzech poziomach (tylko). W górnej części klawiatury znajduje się kilka klasycznych funkcji, a także przełącznik on-off, który działa jak czytnik linii papilarnych, aby szybko odblokowywać komputer.

Klawiatura jest przyjemna w użyciu.

Klawiatura jest przyjemna w użyciu.

Kamera internetowa, bez Windows Hello, filmy HD (720p) max. Dzięki temu obraz nie jest niczym niezwykłym i jest już wygładzony w pełnym świetle. Gdy jasność spada, jakość bardzo się pogarsza, a obraz jest naprawdę zaszumiony.

Pomimo dążenia do ultra-lekkości, LG Gram nie zapomina o złączach. Na liście: 2 porty USB-A, 2 porty USB-C Thunderbolt 4, 1 port HDMI, 1 gniazdo mini-jack. W zestawie znajduje się również czytnik kart microSD, nawet jeśli jego użyteczność jest dziś bardzo ograniczona. Dostęp do sieci odbywa się za pośrednictwem nowoczesnych i szybkich standardów, takich jak wifi 6 i Bluetooth 5.1.

Komunikacja jest dobrze zapewniona.

Komunikacja jest dobrze zapewniona.

Aby odblokować komputer, musisz uzbroić się w cierpliwość i usunąć wszystkie gumowe podkładki, pod którymi ukryte jest osiem śrub Phillips. Wewnątrz obudowy znajduje się pojedynczy wentylator dla zwiększenia lekkości, bateria, którą można łatwo wymienić i miła niespodzianka, wolne gniazdo na dysk SSD NVMe, a także wymienny dysk SSD już zainstalowany. Z drugiej strony RAM jest niestety wlutowany. Ogólnie zauważamy, że LG zoptymalizowało różne elementy tak bardzo, jak to możliwe, aby uzyskać lekkość. W ten sposób komponenty są rozmieszczone na dwóch obwodach drukowanych o niewielkich rozmiarach, połączonych ze sobą cienką folią. Bateria nie zajmuje całej dostępnej przestrzeni, a niektóre części zostały wycięte bez elementów płyty głównej.

W komputerze można zainstalować dwa dyski SSD NVMe.

W komputerze można zainstalować dwa dyski SSD NVMe.

Pojedynczy wentylator zapewnia kontrolowany poziom głośności, który przy pełnym obciążeniu, jak zauważyliśmy, wynosił zaledwie 33,1 decybela, co czyni go jednym z najcichszych testowanych komputerów. Temperatury również pozostają ograniczone, z punktem temperatury na środku klawiatury wynoszącym 38,9°C i nieco ponad 43°C na wylocie powietrza.

Tylko jeden wentylator na tym komputerze i nadal jest cichy.

Tylko jeden wentylator na tym komputerze i nadal jest cichy.

Nasz model został wyposażony w procesor Intel Core i7-1165G7, 16 GB RAM-u i 512 GB SSD.Znamy ten procesor dość dobrze z wielu testów, ale trzeba przyznać, że tu trochę zalega. To cena, jaką trzeba zapłacić za jakość komputera, wyjątkową wentylację i cichą pracę. Jeśli obwiednia termiczna procesora wynosi 28 W, to przepustnica regularnie, aby się nie przegrzewał i nie wpływał na jego częstotliwości pracy. Tak więc w przypadku oprogramowania do przetwarzania wideo Handbrake krzywa częstotliwości przedstawia fale i jest uśredniana na „tylko” 2,2 GHz. Więc niektóre czasy przetwarzania były dość długie, na przykład na Handbrake lub Blenderze, nawet jeśli procesor działał dobrze w kategoriach bezwzględnych i mógł być używany od czasu do czasu w trudnych programach, takich jak Photoshop lub Lightroom.

Porównanie procesorów Gram 16 z konkurencją.

Porównanie procesorów Gram 16 z konkurencją.

Możliwe jest poprawienie wydajności komputera poprzez aktywację trybu chłodzenia „Perf” we wbudowanym oprogramowaniu LG Control Center. W rezultacie wzmocnienia wynoszą około 15% w zależności od używanego oprogramowania, ale wentylacja jest wolniejsza, a zatem więcej hałasu. Dlatego odradzamy używanie go do wykonywania zadań biurowych.

W grze chip Iris Xe radził sobie dobrze z 38 klatkami na sekundę Trzeci demon (Grafika doprowadzona do granic możliwości) przy 60 fps Uwaga i obserwuj (niska jakość). Coś do ponownego rozwiązania problemów w tytułach, które nie są zbyt nowe lub nie są zbyt chciwe.

16-calowy monitor LG WQXGA (2560 x 1600 pikseli) ma kilka wad, które wpływają na jego ocenę. Jeśli współczynnik kontrastu 1400:1 jest dokładnie poprawny, kolorymetrowi brakuje dokładności. Delta E ekranu jest ustawiona na 4 (nieco powyżej zalecanej 3), średnia temperatura kolorów jest całkiem fajna (7300K), a gamma nie jest zbyt stabilna z mocno zamaskowanymi ciemnymi szarościami. Jednak sonda kalibracyjna powinna umożliwić skorygowanie tego wszystkiego.

Od lewej do prawej krzywa gamma, temperatura barwowa i delta E.

Od lewej do prawej krzywa gamma, temperatura barwowa i delta E.

Aby zyskać światło, LG pokryło panel cienką warstwą pleksi, co daje zauważalny efekt połysku. Przy średnim współczynniku odbicia ~59,7%, który należy do najwyższych w naszym banku testowym, uważaj na światła znikające z ekranu. Niestety niska maksymalna jasność 350 nitów tego nie zrekompensuje. Trwałość 30 ms okazuje się być bardzo wysoka, nawet jeśli efekt jest minimalny w automatyzacji biura, ale słuszna uwaga, wskaźnik zajętości ekranu wynosi 83,5%.

Gdy głośniki są schowane pod obudową, dźwięk może czasami być nieco „zdławiony” przez przedramiona w komputerze. Ale nawet bez tego LG Gram nie oferuje dźwięku high-end. Jak to często bywa w cienkiej obudowie, nie ma basu; Średnim i wysokościom brakuje precyzji, podczas gdy przestrzeń stereoskopowa jest naprawdę ograniczona. Krótko mówiąc, zalecamy używanie słuchawek lub głośnika.

Wyjście słuchawkowe jest również bardzo prawdziwe z niskimi zniekształceniami na poziomie 0,01%, dobrym zakresem dynamiki 98 dB i bardzo ograniczonymi zakłóceniami na poziomie -65 dB, nawet jeśli rezerwa mocy może być większa. Moc wyjściowa 125 miliwoltów na sekundę zabrania używania słuchawek o wysokiej impedancji, ale nadal wystarcza do podłączenia modeli konsumenckich.

punkty fortecy

 • Elegancka konstrukcja.

 • łagodny: lekki;

 • Zbyt cicho.

 • Dobra autonomia.

 • Możliwość rozbudowy pamięci.

Słabe punkty

 • Domyślna średnia wydajność.

 • Wysoce odblaskowy panel.

 • Kolorymetria, której brakuje precyzji.

 • Kamera internetowa 720p.

wniosek

Testowaliśmy to, bardzo nam się podobało

LG Gram 16 to nietypowy komputer PC, który ma niezwykłą lekkość, zwłaszcza jeśli trzeba go regularnie przenosić. Bardzo cichy w użyciu, generalnie jest dobry, ale mimo to ma pewne zauważalne wady. Zaczynając od przeciętnego ekranu, który okazał się mocno odblaskowym i słabo skalibrowanym panelem. Jeśli chodzi o wydajność, okazała się być ograniczona, wada konstrukcyjna, która domyślnie stawia wszystko na niskim poziomie hałasu.

Notatki podrzędne

 • Budynek

 • Oferuje

 • Monitor

 • Mój głos

 • Mobilność / Autonomia

READ  Przy użyciu sztucznej inteligencji udało się częściowo rozszyfrować papirus sprzed 2000 lat