Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rakieta SpaceX Starship ląduje cztery razy po czterech eksplozjach

To sukces Elona Muska, ponieważ poprzednie cztery loty testowe zakończyły się eksplozjami.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Piąty raz był to okazja. Prototyp gigantycznej rakiety Starship opracowanej przez SpaceX, której poprzednie cztery loty testowe zakończyły się imponującymi eksplozjami, wylądował w środę 5 maja. „Nominalne lądowanie statku kosmicznego!” Tak napisał na Twitterze Elon Musk, prezes firmy, co oznacza w słownictwie przestrzennym, że manewr poszedł gładko.

Płomienie podniosły się z podstawy pocisku wkrótce po jego wylądowaniu, zgodnie z wideo transmitowanym przez firmę, ale wygląda na to, że został ugaszony przez węże wodne po kilku minutach. Co za ogień! „Niezwykłe” Biorąc pod uwagę masę paliwa zużywanego przez ten ogromny 50-metrowy pojazd, komentator SpaceX wyjaśnił podczas wideo na żywo.

Prototyp ten, nazwany SN15 od „numeru seryjnego 15”, był napędzany pionowo trzema silnikami z Boca Chica w Teksasie, a następnie ustawił samochód w pozycji poziomej w powietrzu. SpaceX nie powiedział, czy udało mu się osiągnąć wysokość 10 km, co jest jego celem, podobnie jak w poprzednich testach. Pocisk następnie opadł na pas startowy bardzo blisko miejsca startu, po czym powrócił do pozycji pionowej. Na początku marca inny prototyp, SN10, zdołał wylądować, ale w końcu eksplodował kilka minut po wylądowaniu. Wcześniej SN8 i SN9 były wystrzeliwane odpowiednio w grudniu i na początku lutego, ale duże kule ognia zderzyły się, gdy powróciły na Ziemię.