Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rakieta SpaceX Starship wykonuje pierwsze udane lądowanie

To niezaprzeczalny sukces Elona Muska, szefa SpaceX. Poprzednie cztery testy spowodowały eksplozję prototypu podczas lądowania.

Elon Musk, prezes firmy, z powodzeniem potwierdził prototyp gigantycznej rakiety SpaceX Starship, której poprzednie cztery loty testowe wywołały imponujące eksplozje w środę, 5 maja. „Nominalne lądowanie statku kosmicznego!”Napisał na Twitterze, co oznacza w słowniku kosmosu, że manewr poszedł gładko.

Płomienie podniosły się z podstawy pocisku wkrótce po jego wylądowaniu, zgodnie z wideo transmitowanym przez firmę, ale wygląda na to, że został ugaszony przez węże wodne po kilku minutach. Co za ogień! „To nie jest niespotykane” Komentator SpaceX, John Innsbrucker, powiedział w filmie na żywo, że podana jest masa paliwa zużywanego przez ten ogromny 50-metrowy pojazd.

Prototyp ten, nazwany SN15 od „numeru seryjnego 15”, był napędzany pionowo trzema silnikami z Boca Chica w Teksasie, a następnie ustawił samochód w pozycji poziomej w powietrzu. SpaceX nie powiedział, czy udało mu się osiągnąć wysokość 10 km, co jest jego celem, podobnie jak w poprzednich testach. Pocisk następnie opadł na pas startowy bardzo blisko miejsca startu, po czym powrócił do pozycji pionowej.

Na początku marca inny prototyp, SN10, zdołał wylądować, ale w końcu eksplodował kilka minut po wylądowaniu. Wcześniej SN8 i SN9 były wystrzeliwane odpowiednio w grudniu i na początku lutego, ale duże kule ognia zderzyły się, gdy powróciły na Ziemię. Wreszcie pod koniec marca SN11 wystartował w gęstej mgle, ale test zakończył się również eksplozją. Próby te odbywają się na półpustynnym obszarze w pobliżu granicy z Meksykiem i na skraju Zatoki Meksykańskiej – miejscu wystarczająco pustym, aby wypadek lub eksplozja nie spowodowały szkód ani obrażeń.

READ  Święta 2022: Planety, gwiazdy, superksiężyc, Perseidy... Gdzie i kiedy oglądać niebo tego lata?

Księżyc, a potem Mars

Starship ma stać się ulubioną rakietą SpaceX, która pewnego dnia poleci na Marsa. Przyszły pocisk, oprócz załogowego statku kosmicznego, będzie składał się z pierwszego stopnia zwanego Super Heavy. Będzie miał 120 metrów wysokości i będzie w stanie pomieścić na pokładzie 100 ton. W międzyczasie to zmodyfikowany w tym czasie statek kosmiczny NASA zdecydowała się sprowadzić na Księżyc kolejnych amerykańskich astronautów w ramach amerykańskiego programu Artemis. Astronauci zostaną wystrzeleni z Ziemi przez inną rakietę SLS, opracowaną przez NASA, która zadokuje na orbicie stacji na powierzchni Księżyca, zwanej Bramą. To tutaj statek kosmiczny będzie musiał tam na nich czekać, gotowy na przyjęcie astronautów na ostatnim etapie podróży na powierzchnię Księżyca.

Ale w zeszłym tygodniu konkurent Blue Origin, który również odpowiedział na wezwanie amerykańskiej agencji kosmicznej do składania ofert, złożył skargę w proteście przeciwko decyzji NASA o wyborze SpaceX.