Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rak nosa, ucha i gardła: 6 objawów, które często są niedoceniane

Rak nosa, ucha i gardła: 6 objawów, które często są niedoceniane

Usta, gardło, zatoki, nos… Te pozornie niegroźne objawy powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem, jeśli utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie.

Mało konkretny i Często banalneObjawy raka nosa, ucha i gardła (Usta, gardło, gardło, krtań…) Jednak nie należy tego traktować poważnie i wymaga, Jeśli trwa dłużej niż 3 tygodniekonsultacja lekarska. Aby zwiększyć świadomość na temat badań przesiewowych w kierunku tych nowotworów, „IUCT-Oncopole De Toulouse uruchomił kampanię wideo zatytułowaną „Przed twoimi oczami„, w którym występuje 45-letni mężczyzna Objawy wskazujące na raka nosa, ucha i gardła. Przypomnienie, Rak nosa, ucha i gardła wynosi 4y Przyczyna raka we Francji, ze złym rokowaniem, często z powodu późnej diagnozy. zaopiekowano się wcześnie, Można je leczyć w 9 na 10 przypadków. Mężczyźni są bardziej dotknięci niż kobiety: 70% kontra 30%. Wydaje się jednak, że różnica ta z czasem się pogłębia ze względu na jej związek z kryzysemRozwój paleniaZmniejsza się u mężczyzn i wzrasta u kobiet. Skończył się średni wiek w chwili rozpoznania 55 lat.

1. Ból ucha lub gardła

Ogólnie rzecz biorąc, nie szukamy raka ucha, ponieważ guzy ucha są obecne wyjątkowy. Z drugiej strony, Infekcje gardła, szczególnie w okolicy migdałków, mogą powodować ból ucha. Mówi się o tym bólu „Napromieniowane” lub „wrzucone” do ucha. U niektórych pacjentów ból gardła i ucha, Inni odczuwają jedynie ból w uszach. Oczywiście ból ucha niekoniecznie jest oznaką raka laryngologicznego i może mieć wiele przyczyn, takich jak problemy zapalne lub infekcja, ale mimo to lepiej skonsultować się z lekarzem.„Chce ponownie ustanowić Pr Sebastian Verghese, kierownik oddziału chirurgii w IUCT-Oncopole.

2. Złamany głos przez ponad 3 tygodnie

Obecność chrypki lub zepsutego dźwięku Trwa to ponad 3 tygodnie Uzasadnia konsultację lekarską, np. z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do otolaryngologa. Te ostatnie uda się zrealizować Fibreendoskopia Przez nos pacjenta, aby zobaczyć gardło i krtań– wyjaśnia nasz rozmówca.

READ  AIDS: trzeci pacjent wyzdrowiał z HIV, ważne odkrycie

3. DisTrudności z połykaniem

Trudności w połykaniu lub po prostu połykaniu śliny lub Fałszywe sposoby Kiedy pijemy lub jemy, może to czasami być powiązane z rakiem nosa, ucha i gardła. Albo z powodu wielkości guza w gardle, który zakłóca normalną drogę bolusa pokarmowego i doprowadza go do krtani, albo dlatego, żeGuz rozwijający się w gardle i ostatecznie paraliżujący krtań. Krtań nie funkcjonuje już prawidłowo, co powoduje nieefektywne połykanie. Ale podobnie jak w przypadku wszystkich innych objawów, objawy te można powiązać z wieloma przyczynami nienowotworowymi. Warto je jednak sprawdzić„, wyjaśnia profesor Verghese.

Jeśli objawy nasilają się, konsultacja lekarska jest więcej niż uzasadniona.

4. Obecność masy w szyi

Raki jamy ustnej i gardła łatwo ulegają nowotworom Węzły chłonne na szyi. Ten Dość powtarzalna metoda objawienia Od raka. Sam pacjent lub jego otoczenie często zauważa masę na szyi. Obecność węzłów chłonnych szyi powinna być przedmiotem konsultacji lekarskiej, umożliwiającej stwierdzenie istotnej wady.„, zauważa specjalista.

5. Nozdrze w dalszym ciągu są zablokowane z jednej strony

Wszystkie wymienione wcześniej objawy były związane z rakiem jamy ustnej i gardła. Z drugiej strony, Nozdrze są zablokowane z jednej strony Albo jeden Krew wypływająca z nosa Co pozostaje raczej niepokojące Rak nosa lub zatok, Rzadki nowotwór, który prawie zawsze jest wykrywany w zaawansowanym stadium. Chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn, utrzymujące się zatkane nozdrza lub krwawienia z nosa powinny być powodem do niepokoju.„, wskazuje.

6. Czerwone plamy w jamie ustnej

Podobnie w przypadku niegojących się owrzodzeń jamy ustnej i/lub pojawienia się czerwonych lub białych plam w jamie ustnej należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ można podejrzewać raka jamy ustnej.

Czy występują nowotwory jamy ustnej i gardła bezobjawowe?

Nie ma absolutnej reguły. Możesz zachorować na raka jamy ustnej lub gardła Cicho ewoluuje Co nie powoduje żadnego szczególnego bólu, ponieważ zmiana jest niewielka. I odwrotnie, u niektórych pacjentów, którzy nie mają jeszcze żadnych objawów, występuje zaawansowana zmiana. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrafimy zaopiekować się pacjentem wkrótce po pojawieniu się objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że guz dopiero się zaczyna.„, odpowiada profesor Verghese.

Kiedy się martwić i konsultować? Zasada „1 za 3”.

Spośród wymienionych powyżej objawów żaden nie jest bardziej niepokojący od drugiego. wzięte osobno, Niepokojące jest to, że utrzymują się one po trzech tygodniach. Jeśli jednak objawy się nasilają, bardziej uzasadniona jest porada lekarska. Chodzi o to, aby nie wywoływać paniki, ale zachęcić ludzi do wsłuchania się w objawy, aby czegoś nie przeoczyli. W większości przypadków nie jest to poważne i lekarz będzie w stanie uspokoić pacjenta. Ale dla niektórych z nich będzie to jedyny sposób na wykrycie choroby. Etap, który można łatwo wyleczyć„, wyjaśnia nasz rozmówca. Należy skonsultować się wg „Zasada 1 do 3” : Innymi słowy, jeśli dana osoba się poddaA Od tego czasu następujące objawy trzy tygodni, należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia:

  • Ból języka, gardła lub ucha
  • Niegojące się owrzodzenia jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • Zablokowane nozdrze po jednej stronie lub krew wypływająca z nosa
  • Ból gardła
  • Utrzymująca się chrypka
  • Połykanie jest bolesne i/lub trudne
  • Guz na szyi

Podziękowania dla profesora Sebastiana Verghese, kierownika oddziału chirurgii w IUCT-Oncopole.