Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co jest gorętszego od ognia i zimniejszego niż lód na Ziemi?

Co jest gorętszego od ognia i zimniejszego niż lód na Ziemi?

Spraw, by było gorętsze niż ogień

Aby rozpalić ogień, wystarczy zapalić świecę. Temperatura jego ognia wynosi około 700 lub 900 stopni Celsjusza, a jeśli staniesz nad miejscem, w którym widzisz płomień, będzie to około 1400 stopni Celsjusza i nietrudno być gorętszym od ognia.
Możemy przejść w kierunku wyższych temperatur. Przykładowo, jeśli weźmiemy nowoczesne, dobrze wyposażone piekarniki i założymy na nie bardzo mocne rezystory elektryczne, możemy osiągnąć bardzo wysokie temperatury.

W swoim naturalnym stanie na Ziemi najgorętszym miejscem jest serce, w jądrze. Istnieje metal, który jest tak gorący, że jest płynny. Zasadniczo jest to żelazo o temperaturze 6000°C. W laboratorium fizycy badający materię w wysokich temperaturach mogą osiągnąć 100 milionów stopni. W tym momencie nazywamy to plazmą.

W skali wszechświata jednym z rekordów są gwiazdy neutronowe. Pojawiają się, gdy duża gwiazda zapada się pod koniec swojego życia. Wewnątrz gwiazdy neutronowej nasza temperatura sięga 1000 miliardów stopni.

Co jest zimniejszego od lodu?

Lód, jak wiemy, tworzy się w temperaturze bliskiej zera, gdy woda zamienia się w lód, więc może być znacznie zimniej. Na przykład w lodówce temperatura wynosi -10°C lub -20°C. Sztuczka, jeśli naprawdę chcemy wyprodukować więcej chłodu, polega na użyciu pewnych gazów, które zamienimy w ciecz, która stanie się kriogeniczna. Dwóch mistrzów świata w tej dziedzinie to ciekły azot, który osiąga temperaturę -196 stopni Celsjusza, oraz hel, dość rzadki gaz, którego fizycy używają do zamiany w ciecz. Jest 100 razy zimniejszy od lodu.

Julian Bobrow Jest autorem Wspaniała mechanika kwantowaOpublikowane przez Flammarion, jest także profesorem na Uniwersytecie Paris Sud.

READ  „Spodziewamy się, że będzie bardzo zjadliwy” – ostrzega prezes Związku Farmaceutów Społecznych (USPO)