Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ptasia grypa: ojciec zmarłej dziewczynki uzyskał pozytywny wynik testu na obecność H5N1, WHO obawia się możliwego przeniesienia wirusa na ludzi

Ptasia grypa: ojciec zmarłej dziewczynki uzyskał pozytywny wynik testu na obecność H5N1, WHO obawia się możliwego przeniesienia wirusa na ludzi

Ojciec dziewczynki, która zmarła na wirusa H5N1 w Kambodży, również uzyskał wynik pozytywny.

Szalejąca obecnie na świecie epidemia ptasiej grypy niepokoi naukowców coraz bardziej. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że 11-letnia dziewczynka zmarła na wirusa H1N1 w Kambodży. Zjawisko rzadkie, ale nie zdarzało się w tym kraju od kilku lat.

Przeczytaj także:
Rzadki przypadek śmierci z powodu ptasiej grypy, dziewczynka była hospitalizowana przez tydzień z objawami grypopodobnymi

Ale naukowcy podzielili się szczególnie niepokojącymi wiadomościami. Ojciec dziewczynki jest również zarażony wirusem H5N1, co budzi obawy co do możliwego przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Nie dysponujemy jeszcze wynikami wszystkich przeprowadzonych analiz. Mogła też zostać bezpośrednio zanieczyszczona przez ptaki.

Przeczytaj także:
Ptasia grypa H5N1: jedyne rozwiązanie, szczepienie?

Przeczytaj także:
„Następna pandemia na horyzoncie”: 87 000 zabitych ptaków, ptasia grypa H5N1 mocno uderza w Katalonię

Przeczytaj także:
Awd: Przypadki ptasiej grypy w regionie Areej, 30 gmin w departamencie, którego dotyczy obszar kontrolny

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w piątek, 24 lutego 2023 r „niepokojąca sytuacja” Jeśli chodzi o epidemię ptasiej grypy, po dwóch przypadkach u ludzi w Kambodży, w tym jednym zgonie, według gazety nadal nie ma dowodów na przenoszenie się wirusa między ludźmi, nawet jeśli zostało to potwierdzone. Zachodnia Francja.

Światowa Organizacja Zdrowia nigdy nie wyrażała takiego zaniepokojenia od początku epidemii, która rozprzestrzenia się po całym świecie i dotyka głównie ptactwo hodowlane (kaczki, kury i indyki). Odnotowano również przypadki przeniesienia na ssaki. Transmisja na ludzi jest bardzo rzadka.

„Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to transmisja z człowieka na człowieka, czy też jest związana ze wspólną ekspozycją na to samo środowisko” – powiedziała. Według naszych kolegów Sylvie Briand, odpowiedzialna za zapobieganie epidemiom w ramach Światowej Organizacji Zdrowia.

READ  C/2023 P1 Nishimura - Następna widoczna kometa 2023 | Dzisiejsza kometa | Widać nową kometę