Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ptasia grypa: „głównym problemem” WHO w związku ze wzrostem liczby przypadków przenoszenia wirusa H5N1 na ludzi

Ptasia grypa: „głównym problemem” WHO w związku ze wzrostem liczby przypadków przenoszenia wirusa H5N1 na ludzi

Podstawowy
Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła w czwartek „głębokie zaniepokojenie” rosnącym rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy H5N1 na nowe gatunki, w tym ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła społeczność międzynarodową przed zagrożeniami, jakie stwarza najnowszy szczep wirusa ptasiej grypy H5N1. Rosnące rozprzestrzenianie się tego ostatniego na nowe gatunki, w tym ludzi, jest źródłem „poważnego zaniepokojenia” – powiedział Jeremy Farrar, główny naukowiec w Agencji Zdrowia ONZ, przemawiając w czwartek 18 kwietnia w Genewie.

Przeczytaj także:
Ptasia grypa: Francja w stanie najwyższej gotowości… Cztery pytania, aby wszystko zrozumieć w obliczu ryzyka nowej epidemii

Strach, że wirus się przystosuje

Istnieje obawa, że ​​wirus H5N1, który u osób zakażonych w wyniku kontaktu z zakażonymi zwierzętami wykazuje „niezwykle wysoką śmiertelność”, przystosuje się i będzie mógł przenosić się z człowieka na człowieka. Świadomość, że obecnie nie ma dowodów na przenoszenie wirusa H5N1 z człowieka na człowieka.

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​między początkiem 2023 r. a 1 kwietnia 2024 r. odnotowała łącznie 889 przypadków ptasiej grypy u ludzi w 23 krajach, w tym 463 zgony, co oznacza śmiertelność na poziomie 52%.

Poza obserwacją ludzi zarażonych przez zwierzęta – w niedawnym przypadku krowy zaobserwowanym w Stanach Zjednoczonych – „jeszcze ważniejsze jest zrozumienie, ile infekcji u ludzi ma miejsce bez twojej wiedzy, ponieważ tam nastąpi adaptacja” wirusa. wyjaśnił Jeremy Farrar.

„To tragiczne, że to mówię, ale jeśli zarazisz się wirusem H5N1 i umrzesz, to koniec (łańcuch przenoszenia zostanie przerwany, przyp. red.). Jeśli będziesz chodzić po społeczności i przekażesz chorobę komuś innemu, rozpoczynasz cykl” wyjaśnił. Uważa, że ​​systemy monitorowania i wykrywania infekcji „nigdy nie są wystarczające”, zaznacza jednak, że „dzieje się to w najbogatszym kraju świata”, gdzie rozpoczęto badania serologiczne, „aby dowiedzieć się, czy przenoszenie infekcji między hodowcami krów a dzieje się coś podobnego.”

READ  Dlaczego wokół Saturna znajdują się pierścienie?

Przypadki przeniesienia choroby na ludzi są bardzo rzadkie

Na początku kwietnia władze USA poinformowały, że u pewnej osoby w Teksasie uzyskano pozytywny wynik testu na obecność ptasiej grypy po zakażeniu od krowy mlecznej.

Obecnie przypadki przeniesienia choroby na ludzi są bardzo rzadkie. Dziewięcioletni chłopiec będący nosicielem szczepu H5N1 zmarł w lutym ubiegłego roku na ptasią grypę w Kambodży, po tym, jak w 2023 r. w tym samym kraju zmarły trzy osoby. W Stanach Zjednoczonych u pacjenta wystąpiło „zaczerwienienie oczu (równolegle z zapaleniem spojówek )”, a władze stwierdziły, że to jedyny objaw – dodała, dodając, że był izolowany i leczony lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu grypy.