Tajwan buduje swój pierwszy okręt podwodny
Aby stawić czoła chińskiemu zagrożeniu, Tajwan zdecydował się zbudować własny okręt podwodny. Okręt podwodny Hai Kun ma wejść do służby w 2025 roku. Jest to efekt siedmiu lat pracy tajwańskich inżynierów i personelu wojskowego, gdyż Tajpej nie może kupować okrętów podwodnych z zagranicy. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zaprezentowała w tym tygodniu łódź podwodną opinii publicznej, określając ją jako historyczny moment dla kraju. Przypominamy, że Chiny rości sobie suwerenność nad wyspą Tajwan i wzmagają główne manewry wojskowe na morzu oddzielającym oba regiony. Chiński rząd twierdzi, że chce ponownie zintegrować wyspę Tajwan przed 2049 rokiem, aby uczcić „nowe Chiny” pod władzą Partii Komunistycznej.
Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o „cyfrową tyranię”
Waszyngton oskarża Pekin o manipulowanie mediami w Azji i Afryce. Rząd USA uważa, że Chiny stosują „propagandę, dezinformację i cenzurę”. Stany Zjednoczone potwierdzają, że Pekin wydaje co roku miliardy dolarów na „manipulowanie zagranicznymi informacjami”. Chiny usuną także informacje uznane za wrażliwe dotyczące Tajwanu, praw człowieka lub pogarszającej się gospodarki Chin, zagrażające wolności słowa. Rzecznik amerykańskiej dyplomacji uważa, że „Chiny dążą do kontroli informacji w kluczowych regionach świata”, demonstrując w ten sposób „cyfrową tyranię”, która stanowiłaby „ciemną stronę globalizacji”.
Unia Europejska i migracja
Niemcy oświadczyły, że są gotowe zainstalować stałe kontrole na swoich granicach z Polską i Czechami. Do tej pory niemiecka socjaldemokracja odrzucała ten wniosek partii prawicowych. Zmiana ta wynika ze wzrostu liczby nielegalnych imigrantów na granicy niemiecko-polskiej. Od początku roku w kraju odnotowano prawie 80% wzrost liczby wniosków o azyl. Stała kontrola graniczna umożliwiłaby walkę z przemytnikami.
Europejska Karta Migracji i Azylu zaczyna nabierać kształtu. Unia Europejska od kilku lat zabiega o tekst określający zorganizowaną reakcję na nagły napływ migrantów na jej granice, jak miało to miejsce w 2015 r. Tekst ten wyznacza progi uruchomienia środków nadzwyczajnych, umożliwiających zatrzymanie migrantów. W przypadku dłuższych okresów zapewnia większą elastyczność w zakresie wniosków o azyl. Niemcy dotychczas uniemożliwiały przyjęcie tego tekstu, jednak niedawny wzrost liczby wniosków o azyl skłonił ten kraj do poparcia tego tekstu.
Historyczna umowa zbrojeniowa między Izraelem a Niemcami
Od początku konfliktu ukraińskiego eksport izraelskiej broni znacząco wzrósł. Izrael właśnie podpisał z Niemcami kontrakt o wartości 3,5 miliarda dolarów na wyposażenie Sky Shield. Są to baterie przechwytujące rakiety balistyczne produkowane przez Israel Aerospace i Boeing. Projekt „Sky Shield” ma charakter europejski i jest prowadzony przez Niemcy wraz z innymi krajami NATO. Francja wyraziła ubolewanie z powodu ciągłej zależności Europy od Stanów Zjednoczonych w zakresie broni. Oczekuje się, że arsenał baterii Arrow 3 w Niemczech zacznie działać do 2025 roku.
W Nowym Jorku panuje stan wyjątkowy
W tym tygodniu w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych wystąpiły ulewne deszcze. Drogi zostały zalane, metro stanęło. W piątek rano gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosiła stan wyjątkowy w Nowym Jorku, na Long Island i w dolinie Hudson. Lotniska musiały zostać zamknięte. Miasto poważnie podchodzi do powodzi, wspominając powódź huraganu Ida w 2021 r. Wiele mieszkań znajduje się w piwnicach (zjawisko to pogłębiło się w wyniku kryzysu mieszkaniowego), a ich mieszkańcy są zagrożeni w przypadku ulewnych opadów. . Nowy Jork wielokrotnie borykał się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, gdy świat zmagał się ze zmianami klimatycznymi. W listopadzie i grudniu 2022 r. stan Nowy Jork nawiedziła historyczna burza śnieżna, a w czerwcu 2023 r. Nowy Jork został pochłonięty dławiącym dymem z masowych pożarów lasów w Kanadzie.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Liderzy biznesu z Lotu prześlą swoje datki do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom
Polska patrzy na Afrykę przez Tunezję
Sympozjum pt. „Polska – Tunezja. Perspektywy współpracy w sektorze nowych technologii » – Polska w Tunezji