Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Milion ludzi demonstruje przeciwko polskiemu rządowi

Milion ludzi demonstruje przeciwko polskiemu rządowi

„Około miliona osób” – podaje rada miejska, demonstrowało w niedzielę w centrum Warszawy przeciwko populistycznemu rządowi nacjonalistycznemu, na dwa tygodnie przed wyborami do organów legislacyjnych. Na głównych arteriach stolicy panował gęsty tłok.

Marsz zorganizowano na zaproszenie Donalda Tuska, byłego premiera i lidera centrowego bloku Koalicji Obywatelskiej, a jego celem było zmobilizowanie wyborców przed głosowaniem.

„Chcę powiedzieć, że jest nas ponad milion” – powiedział protestującym Donald Tusk.

Według niego jest to „największa demonstracja polityczna w historii Polski” i „największe zgromadzenie polityczne współczesnego świata”.

Na zakończenie „Marszu Miliona Serc” powiedział: „Jesteśmy Polską!” Atakując rządzącą nacjonalistyczną, populistyczną Partię Prawa i Sprawiedliwości, oświadczył: „Polska zasługuje na więcej. Nawet ja jestem przekonany, że Polska zasługuje na coś lepszego”.

„Jesteśmy po to, żeby zwyciężyć” w zaplanowanych na 15 października wyborach do parlamentu – zadeklarował Tusk, a demonstranci skandowali „Wygramy!”

’wolność wypowiedzi’

Demonstranci, wymachując polską i europejską flagą oraz małym biało-czerwonym serduszkiem, symbolem koalicji Centrum, głośno wyrażali swoją dezaprobatę dla rządu.

Jeden z nich, Kazimierz Wijzal, odbył siedmiogodzinną podróż do stolicy z południowo-zachodniej Polski.

Jesteśmy zmęczeni tym, czego dzisiaj jesteśmy świadkami. Nasza wolność jest ograniczona. „Chcemy demokracji dla naszych dzieci i wnuków” – 65-latek powiedział AFP.

„Czas wrócić do normalności, rządów prawa oraz wolności wyboru i wypowiedzi” – stwierdziła Monika Pelczinska, 43-letnia pracownica biurowa z Bijovic (południowy zachód).

Do marszu przyłączyło się wielu polityków, w tym przywódcy innych partii opozycyjnych.

„Jesteśmy gotowi na zwycięstwo, jesteśmy gotowi na utworzenie demokratycznego, europejskiego i nowoczesnego rządu” – powiedział zebranym Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

– „Nic nie zostało postanowione” –

Pomimo licznych konfliktów z Unią Europejską i oskarżeń o ataki na praworządność, PiS, populistyczna partia nacjonalistyczna Jarosława Kaczyńskiego na czele, utrzymuje w sondażach zdecydowaną przewagę, z około 35% zamiarów głosowania, jak podaje ankieter IBRiS. .

READ  Druga runda - Edycja

Według tego samego badania na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, której poparcie wyniosło 27% wyborców.

Jednak zdaniem Tuska sondaże jego partii pokazują, że przewaga PiS skurczyła się ostatnio do zaledwie dwóch punktów procentowych.

Serca, które biją

W niedzielę przywódcy PiS zorganizowali wiec w południowych Katowicach. „Nie musimy nosić papierowych serc, my serca biją dla Polski” – powiedziała była premier Beata Szydło, kpiąc z symbolu marszu opozycji.

Bartłomiej Biela z Katowic zdecydował się przyjechać w niedzielę do Warszawy, aby wziąć udział w demonstracji i zaprotestować „to, co dzieje się w Polsce”.

„Naruszane są podstawowe prawa obywatelskie i wolność kobiet w wyborze stylu życia, co stawia Polaków przeciwko sobie” – powiedziała 29-latka. „Mam nadzieję, że marsz zmobilizuje ludzi do zmiany tego stanu”.

/ATS