Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o „ludobójstwo” i proponuje zorganizowanie światowego szczytu pokojowego

Przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o „ludobójstwo” i proponuje zorganizowanie światowego szczytu pokojowego

Zdjęcie na okładce: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, 19 września 2023 r. Briana R. Smitha/AFP

  • Wołodymyr Zełenski w swoim wtorkowym przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku oskarżył Moskwę o wykorzystywanie żywności i energii „Jak broń” Uważa się, że Rosja tego nie zrobiła „Nie mamy prawa posiadać broni nuklearnej”.. Prezydent Ukrainy dodał, że przekazanie Rosji ” Dziesiątki tysięcy „ ukraińskich dzieci na okupowanych terytoriach Ukrainy „To oczywiste ludobójstwo”.
  • W nocy z poniedziałku na wtorek we Lwowie doszło do ataku drona, w którym zginęła jedna osoba. Atak nastąpił „Około piątej rano”ukraińskie służby ratunkowe szczegółowo opisały we wtorek: „W efekcie spłonęły trzy magazyny o powierzchni 9450 mkw. Są ofiary śmiertelne. Akcja gaśnicza trwa.”
  • W rosyjskim zamachu bombowym w Kubiańsku zginęło sześciu cywilów Na wschodzie ogłosił we wtorek po południu gubernator obwodu charkowskiego kabel.
  • Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku w mieście Chersoń. „Trolbus przewożący pasażerów został ostrzelany przez artylerię wroga. Ranni zostali przewiezieni do szpitala.”– powiedział we wtorek pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klimenko kabel.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w poniedziałek do Stanów Zjednoczonych. Wieczorem podszedł do łóżek ciężko rannych ukraińskich żołnierzy w nowojorskim szpitalu. We wtorek ma wziąć udział w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a następnie spotkać się z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą. W czwartek w Waszyngtonie ma spotkać się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem.
  • Ukraiński kontratak „Stały postęp”Według szacunków Sekretarza Obrony USA. Lloyd Austin poinformował także, że na początku roku do Kijowa obiecano amerykańskie czołgi M1 Abrams „Wkrótce wjedziecie na Ukrainę”.
  • Ukraina żąda „remont” Przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Kijów oskarża Rosję o przeprowadzenie „wojna imperialistyczna”l „Chcesz wymazać [l’Ukraine] Z listy „ I na podstawie „Pogardzasz” Prawo międzynarodowe.
  • Statek towarowy przewożący zboże opuszcza Czarnomorsk, Władze ukraińskie ogłosiły utworzenie ukraińskiego portu na Morzu Czarnym, pomimo groźby rosyjskich ataków.
  • Kijów informuje, że złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu na trzy kraje Unii Europejskiej – Polska, Słowacja i Węgry – które przedłużyły zakaz importu ukraińskiego zboża pomimo decyzji Brukseli o zniesieniu ograniczeń.
READ  Rada Wojskowa zamierza „sądzić” prezydenta Mohameda Bazouma pod zarzutem „zdrady stanu”.

Oglądaj naszą transmisję na żywo rozpoczynającą się w poniedziałek, 18 września, klikając ten link.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty na temat wojny na Ukrainie

Przygotowanie raportów. Kijów stopniowo traci kontakt z ukraińskimi dziećmi deportowanymi do Rosji

fakty. Na Morzu Czarnym Kijów stara się stworzyć kolejny korytarz dla handlu zbożem

Przygotowanie raportów. Skutki Ezioma rok po zwolnieniu

wideo. Kim Dzong Un i Władimir Putin spotkali się w Rosji

analiza. Spotkanie Władimira Putina z Kim Dzong Unem, początek wzmocnionej i częściowo tajnej współpracy

Odszyfrowanie. Spotykając się z Władimirem Putinem i Kim Dzong Unem, Pjongjang chce pokazać, że jego zdolność do działania wykracza poza Azję Północno-Wschodnią.

Redakcyjny. Kim Putin: Niepokojący szczyt wyrzutków

Odszyfrowanie. Na Ukrainie istnieje dylemat, czy przeprowadzić wybory w środku wojny

chroniczny. Sylvie Kaufman: „Po dziewiętnastu miesiącach nie rozmawiajcie o czystej wojnie ani o wojnie przyszłości w obecności powracających z frontu „bohaterów Ukrainy”.

Bardzo ważne. „Pomnik konfrontacji z rosyjskimi represjami” – studium poświęcone „ideologicznemu wrogowi Władimira Putina”.

karty. Mapy wojny na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku