Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Próba zamachu stanu, puczyści twierdzą, że aresztowano prezydenta Alpha Condé

Gwinejskie siły specjalne stwierdziły w niedzielę 5 września, że ​​schwytały prezydenta Alpha Condé i ” Stopić “ Instytucje w teledysku przesłanym korespondentowi francuskiej agencji prasowej (France Press) i opublikowanym w mediach społecznościowych, a Ministerstwo Obrony zapewnia nas, że napastnicy “gorset”.

„Po zabraniu prezydenta, który jest z nami, postanowiliśmy (…) rozwiązać obowiązującą konstytucję, rozwiązać instytucje. Podjęliśmy też decyzję o rozwiązaniu rządu i zamknięciu granic lądowych i powietrznych”Jeden z puczystów w wojskowym mundurze i broni powiedział w tym oświadczeniu, które również szeroko rozpowszechniło się w mediach społecznościowych.

„Sytuacja społeczno-polityczna i gospodarcza kraju, dysfunkcja instytucji republikańskich, nadużywanie wymiaru sprawiedliwości, łamanie praw obywateli, brak poszanowania zasad demokratycznych, nadmierne upolitycznienie administracji publicznej, niegospodarność finansowa, bieda i szerząca się korupcja pchnął armię republikańską (…) do przejęcia odpowiedzialności wobec ludu Suwerennej Gwinei”Ten wojskowy urzędnik sam się tłumaczy. Wzywamy naszych towarzyszy broni do zjednoczenia się, aby sprostać uzasadnionym aspiracjom mieszkańców Gwinei. Zapraszamy ich również do pozostania w koszarach i kontynuowania ich suwerennej działalności. Nie powtórzymy błędów przeszłości, jak ostrzega ten żołnierz.

Na innym filmie, który nie został od razu zweryfikowany, widzimy puczystów z prezydentem Conde. Pytając go, czy był maltretowany, Alpha Conde, który ma na sofie dżinsy i T-shirt, odmawia im odpowiedzi.

Krajowa reklama telewizyjna

Wczesnym popołudniem w ogólnokrajowej telewizji pojawił się przywódca zamachu stanu, aby ogłosić rozwiązanie konstytucji i aresztowanie prezydenta Alpha Condé przez siły specjalne.

Ze swojej strony Ministerstwo Obrony stwierdziło w oświadczeniu, że: „Buntownicy [avaient] siać strach” W Konakry przed objęciem kierunku pałacu prezydenckiego, ale to „Gwardia Prezydencka, wspierana przez siły obrony i bezpieczeństwa, lojalistów i Republikanów, powstrzymała zagrożenie i odepchnęła grupę napastników” – dodał..

Zachodni dyplomata powiedział AFP, że tak: ” Bez wątpienia “ O tym, że odbywa się próba zamachu stanu, kierowana przez gwinejskie siły specjalne.

Kilka godzin temu w centrum Konakry, w czasie trwającego od miesięcy poważnego kryzysu gospodarczego i politycznego, doniesiono kilka godzin temu w centrum Konakry.

mylić pozycję

Władze zachowały milczenie o bardzo zagmatwanej sytuacji, pomimo rozpowszechnianych plotek. Mieszkańcy, z którymi skontaktowano się telefonicznie w Calum w południe, zgłosili ciągłe strzelanie. Mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości dla ich bezpieczeństwa, powiedzieli, że widzieli kilku żołnierzy ostrzegających mieszkańców, aby nie wracali do domu i nie wychodzili. Opozycja szeroko rozpowszechniła się w sieciach społecznościowych, które, jak twierdziła, zostały potajemnie sfilmowane przez mieszkańców, a na ulicach rozległy się ciężkie strzały.

Zachodni dyplomata powiedział, że napięcia mogły wynikać ze zwolnienia, próby aresztowania lub marginalizacji dowódcy Sił Specjalnych, jednostki dysponującej większymi zasobami niż inne siły bezpieczeństwa i prawdopodobnie wywołującej zazdrość. zgodnie z najlepszymi praktykami w takich okolicznościach. Dodał, że wtedy siły specjalne zostaną aktywowane.

miesiące stresu

Przez wiele miesięcy ten zachodnioafrykański kraj był jednym z najbiedniejszych na świecie pomimo dużych zasobów mineralnych i hydrologicznych w uścisku głębokiego kryzysu politycznego i gospodarczego, zaostrzonego przez pandemię Covid-19. Dzień przed wyborami prezydenckimi 18 października 2020 r. centrum Conakry obudziło wejście sił bezpieczeństwa, a gazety doniosły o buncie w obozie wojskowym w Kendii, sto kilometrów na wschód od stolicy.

Przeczytaj także W Gwinei przejście Alpha Conde w efekcie pozostawia podzielony kraj

Nominacja prezydenta Alpha Conde na trzecią kadencję w październiku 2020 r. wywołała miesiące napięć, w wyniku których w kraju przyzwyczajonym do krwawych politycznych konfrontacji zginęły dziesiątki. Wybory poprzedziły i po nich nastąpiły aresztowania kilkudziesięciu przeciwników.

Pan Conde, 83-letni dzisiaj, został ogłoszony ostatecznym prezydentem na trzecią kadencję 7 listopada, pomimo wezwań swojego głównego rywala, Cielo Daleen Diallo, i trzech innych kandydatów, którzy potępili Wypełnienie urny wyborczej Wszelkiego rodzaju naruszenia. Obrońcy praw człowieka krytykują autorytarny dryf obserwowany w ostatnich latach prezydentury Conde i kwestionują wczesne osiągnięcia. Wojsko przejęło władzę siłą w 2008 roku po śmierci prezydenta Lansany Conte.

Protest został kilkakrotnie stłumiony

Były historyczny dysydent, uwięziony, a nawet skazany na śmierć, Conde został w 2010 roku pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Gwinei po dziesięcioleciach autorytarnych reżimów. 19 lipca 2011 r. Alpha Conde, wybrany rok wcześniej, nie ucierpiał podczas ataku żołnierzy na jego rezydencję. Oskarżył kilka osób, wplątując Senegal i Gambię, które zostały wygnane.

W oczach swoich przeciwników i wielu obrońców demokracji włączył się w szeregi afrykańskich przywódców, którzy utrzymywali władzę ponad oczekiwaną kadencję, często posługując się argumentami prawnymi.

Przeczytaj także W Gwinei po reelekcji Alfy Condé wciąż więzi się setki ludzi

Alpha Conde przyjęta w marcu 2020 r., pomimo i tak już silnych kontrowersji, nową konstytucję, powiedział: Aktualizacja [les] Instytucje » Na przykład danie większej przestrzeni kobietom i młodzieży. Opozycja potępiona “pucz” konstytucyjny. Protest został kilkakrotnie poważnie stłumiony.

Pan Conde szczyci się tym, że rozwinął prawa człowieka i zrehabilitował kraj, który, jak twierdzi, znalazł w ruinach. Bronił się w październiku 2020 na RFI i France 24 przed chęcią tworzenia „Prezydencja na całe życie”. Nowa konstytucja teoretycznie pozwala mu wstać ponownie za sześć lat, czego starał się nie komentować.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Alpha Condé, prezydent Gwinei, widział siebie w Mandeli, więc czy wyląduje w Mugabe?

Świat z AFP

READ  nieprawidłowy. 4 małżeństwa i 3 rozwody w miesiącu, aby uzyskać 32 dni wolnego