Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Duterte ostatecznie nie będzie kandydował na wiceprezydenta w 2022 r.

Filipiński prezydent Rodrigo Duterte ogłosił w sobotę, że nie będzie kandydował na wiceprezydenta w 2022 r. i odejdzie z polityki, torując drogę jego córce, która obejmie po nim przewodnictwo w tym kraju.

„Dominuje przekonanie… wśród Filipińczyków, że nie mam kwalifikacji i że byłoby to naruszenie konstytucji”. kandydowania na wiceprezydenta, powiedział Duterte. „Dzisiaj ogłaszam moje wycofanie się z polityki”., on dodał.

Pan Duterte, który jak wykazały sondaże pozostaje tak popularny, jak wtedy, gdy wygrał wybory prezydenckie w 2016 roku, obiecując między innymi zakończenie problemu narkotykowego, konstytucyjnie nie kwalifikuje się do ubiegania się o drugą kadencję. Mimo wszystko pod koniec sierpnia ogłosił swoją kandydaturę na stanowisko wiceprezydenta kraju, zamierzając tym samym kontynuować swoją pracę. “Krucjata” Przeciw narkotykom i buntownikom. Deklaracja natychmiast wypowiedziana przez opozycję, która widziała zasłona dymna oraz weryfikację pod kątem potencjalnych działań prawnych.

W sobotę pan Duterte złożył nieoczekiwane oświadczenie w miejscu, w którym miał zarejestrować swojego biegacza. Nie określił, kiedy zamierza opuścić życie polityczne.

Przeczytaj także Filipiny: Międzynarodowy Trybunał Karny bada morderstwa w czasie wojny narkotykowej

Sarah Duterte-Carpio ma dobrą pozycję, by zostać następczynią swojego ojca

Prezydent nie wskazał, kto chce go zastąpić na stanowisku prezydenta, ale wielu spekuluje na temat nominacji należącej do innej partii córki Duterte, Sarah. Obecnie jest najlepsza w sondażach.

Jeśli Sarah Duterte-Carpio zostanie wybrana na najwyższy urząd, może pomóc chronić pana Duterte przed postępowaniem karnym w jego kraju, a także przed oskarżeniami przeciwko niemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC). Ten ostatni we wrześniu dał zielone światło dla śledztwa w sprawie prowadzonej przez rząd kampanii przeciwko handlowi narkotykami, która została naznaczona tysiącami policyjnych morderstw.

Sarah Duterte-Carpio, burmistrz południowego miasta Davao, które piastował jej ojciec, zanim został prezydentem, powiedziała, że ​​nie chciałaby kandydować, gdyby jej ojciec ubiegał się o stanowisko wiceprezydenta.

READ  Indie otrzymują tlen, ale żałują bezprecedensowej liczby ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich 24 godzin
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Na Filipinach bokser Manny Pacquiao rzuca wyzwanie prezydentowi Rodrigo Duterte

Świat z AFP