Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prewencyjna dystrybucja tabletek jodowych w Polsce

Niedawne wybuchy w pobliżu elektrowni jądrowej Zaporijjia niepokoją Polaków… zmuszając rząd do dystrybucji tabletek jodowych w całym kraju. Na miejscu relacjonuje nasza reporterka Magdalena Sotonic.

Sąsiednia Ukraina i Polska obawiają się potencjalnej katastrofy radiologicznej, a ryzyko wzrosło po tym, jak Władimir Putin podczas przemówienia wyraził obawy przed bronią jądrową. Jednak to ostatnie doniesienia o walkach wokół elektrowni w Zaporożu skłoniły polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do rozpoczęcia szeroko zakrojonej kampanii prewencyjnej poprzez dystrybucję darmowych tabletek jodu w całym kraju.

„Niezbędny” środek zapobiegawczy

Inicjatywa koordynowana jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelną Izbę Lekarską. Jego wiceminister Błażej Poboży wyjaśnia: „Środki te podlegają zarządzaniu kryzysowemu, podobnie jak gotowość na wypadek awarii elektrowni jądrowej. Tak zwane pigułki „ustalonego jodu” mogą potencjalnie zainfekować tarczycę. Pochłaniają paskudny radioaktywny jod uwolniony po potencjalnej katastrofie. Elektrownia jądrowa. w tej chwili nie ma realnego zagrożenia skażeniem radioaktywnym, ale chcemy być przygotowani na wszystkie możliwości”.

Wiele szkół, urzędów i remiz strażackich zostało przekształconych w centra dystrybucyjne, jak choćby w podwarszawskim Milanowcu. Marcin Rozak, jeden z ratowników biorących udział w przygotowaniach, uważa tę akcję za niezbędną: „_Tak naprawdę od 26 lutego uczestniczymy nieoficjalnie w tej bitwie, bo w naszym domu, w naszym kraju witamy uchodźców._Ta dystrybucja tabletów nas zaskoczyła, ale przynajmniej jesteśmy na to przygotowani. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Pytają o te tabletki – jak to zrobić? Kiedy to się stanie?

Niektórzy mieszkańcy, bardziej sceptyczni, zastanawiają się nad możliwymi skutkami ubocznymi.

Wydajna dostawa

Przede wszystkim dystrybucja tabletek musi być szybka i sprawna, bez dodatkowej weryfikacji przez zainteresowane osoby – tłumaczy sekretarz miasta Milanovec Sebastian Litvnicki:Procedura dystrybucji tabletek jodku potasu rozpocznie się po odpowiednim zawiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdy zainteresowany tymi tabletkami przyjdzie do punktu dystrybucji. Dzieci do 60 roku życia oraz dzieci mogą otrzymać tabletki za pisemną zgodą rodziców.

READ  Władimir Putin zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności za kryzys migracyjny

W Polsce pamięć o katastrofie w Czarnobylu jest wciąż żywa i to ciągłe zagrożenie niepokoi ludzi. Polacy już na początku konfliktu na Ukrainie pędzili po tabletki jodku potasu dostępne w aptekach.