Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prawie 100 ton ryb zginęło w Odrze w Polsce, katastrofa ekologiczna bez wyjaśnienia

„To najgorsza katastrofa ekologiczna, jakiej Polska doświadczyła w ostatnich latach” Przez telefon wściekła się posłanka Anita Kucharska-Dzidzik z zachodniopolskiego miasta Głównej Góry. W jego okręgu wyborczym rzeka Odra wypływa z Czech i wyznacza granicę polsko-niemiecką na długości 160 kilometrów, a następnie łączy się z Morzem Bałtyckim przez Zalew Szczeciński. Wybrany przedstawiciel Nowej Lewicy (Nova Levica) widział w ostatnich dniach rozmiary zniszczeń wokół Zielonej Góry. „Po raz pierwszy zobaczyłem rzekę w takim stanie: niezliczone martwe ryby przepływały przez trzcinowiska i panowała apokaliptyczna cisza. Ptaki całkowicie zniknęły. »

Prawie 100 ton martwych ryb zostało wydobytych przez strażaków z polskiej strony rzeki między 12 a 16 sierpnia, aw tym celu poniżej rzeki zainstalowano kilka zapór pływających. Pierwsze zauważenie martwych ryb w Odrze poinformowali rybacy pod koniec lipca, ale polskie władze reagowały powoli. „Poinformowano mnie o sytuacji wieczorem 9 lub 10 sierpnia. Jest za późno.” Premier Polski Mateusz Morawiecki w sobotę 13 sierpnia żałował, że zwolnił dyrektora Wody Polskiej, a także Inspekcję Ochrony Środowiska. Te dwie instytucje odpowiadają odpowiednio za gospodarkę wodną i ochronę środowiska w kraju.

„Rząd zachował się nie do przyjęcia i teraz szuka kozłów ofiarnych” Marek Jospiak, rzecznik organizacji pozarządowej Greenpeace w Polsce, powiedział: Rządzący od prawie siedmiu lat w Warszawie narodowych konserwatystów PiS de facto oskarżają ekologów o zaniedbywanie środowiska. „Przede wszystkim potrzebujemy systemowych zmian w ochronie środowiska. Zalecana Marka Józefiaka. Paryż Rzeka [un affluent de l’Oder] doświadczyła poważnego skażenia dwa lata temu i nie zidentyfikowano jeszcze sprawcy. » Operator zamierza wprowadzić odpowiednią kontrolę jakości wody, „Jak jakość powietrza”, i najlepszą kadrę do studiów z zakresu ochrony środowiska, „Z powodu braku wystarczających środków jego urzędu nie można było pełnić”.

„System wymiany informacji między Polską a Niemcami w sytuacji kryzysowej nie działa. Taka sytuacja nie powinna się powtórzyć – powiedział. Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke ostrzegła podczas wizyty w Polsce w ubiegłą niedzielę, w Szczecinie, wraz ze swoim polskim ministrem i kilkoma ministrami z obu krajów przygranicznych.

READ  Najlepsze 10 pomysłów na spędzenie weekendu w województwie lubelskim

W tym artykule powinieneś przeczytać 34,06%. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.