Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poszukiwacze węgla na kontrakt napływają do Indonezji wraz ze wzrostem popytu

Poszukiwacze węgla na kontrakt napływają do Indonezji wraz ze wzrostem popytu

Po dwóch latach pandemii zawirowań, Coaltrans, wiodące azjatyckie wydarzenie przemysłu węglowego, powróciło na Bali z obecnością, która według niektórych uczestników jest podobna do tej, której doświadczyliśmy w latach boomu około dekady temu.

Kupujący z całej Azji, niektórzy z Europy, przyjechali na konferencję w poszukiwaniu wszelkich dostaw węgla, które mogliby zdobyć przed zimą, ponieważ globalne niedobory dostaw i rosnące obawy o bezpieczeństwo energetyczne napędzają bezprecedensowy wzrost popytu na węgiel.

„Węgiel nigdy nigdzie nie zniknął. Mamy kolejne 20 lat z węglem, czy nam się to podoba, czy nie”, powiedział Ben Lawson, dyrektor wykonawczy z węglem Sanaman, na uboczu Coaltrans, zapytany, czy węgiel wrócił.

Uczestnicy ci spotkali się, gdy rekordowy węgiel z Newcastle wzrósł do ponad 440 USD za tonę, podczas gdy cena rekordowego węgla w Indonezji we wrześniu została ustalona na 319,22 USD za tonę po osiągnięciu rekordowego poziomu 321 USD i 59 USD w sierpniu.

W ostatnich latach kraje zachodnie starały się odejść od zanieczyszczających paliw kopalnych, aby zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, ale w tym roku popyt na węgiel wzrósł, ponieważ rządy próbują zdystansować się od rosyjskiej energii, jednocześnie utrzymując ceny węgla i energii elektrycznej.

Ceny energii wzrosły do ​​rekordowych poziomów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku tego roku, a wiele krajów europejskich utraciło dostęp do kluczowych dostaw gazu ziemnego i węgla od swojego głównego dostawcy, Rosji.

Podczas gdy wysokie ceny węgla pomogły górnikom, takim jak BHP Group, Glencore PLC i Adaro Energy Indonesia generować nadzwyczajne zyski, ekolodzy obawiają się, że może to utrudnić wysiłki na rzecz dekarbonizacji w Europie i zagrozić globalnym zobowiązaniom klimatycznym.

Oczekuje się, że niedobory węgla morskiego utrzymają się przez cały rok, a europejski import węgla energetycznego w 2022 r. może być najwyższy od co najmniej czterech lat, powiedział analityk na poniedziałkowej konferencji.

READ  Szczegóły swoich projektów, Arnott Delphine

S&P Global Ratings szacuje, że europejski rachunek za energię przekroczy poziom sprzed pandemii o ponad 1 bilion euro (1 bilion dolarów), a kraje takie jak Niemcy ponownie uruchomią niektóre elektrownie węglowe, aby zaspokoić zimowe zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Odejście od węgla nie rozwiązało problemu, można argumentować, że spowodowało wzrost kosztów w czasach, gdy nie jest łatwo go wymienić” – powiedział Scott Dendy, dyrektor wykonawczy firmy badawczej. forum.

„Praca z węglem to jedyny sposób na wdrożenie możliwej do osiągnięcia transformacji energetycznej”.

Boom lata temu?

Organizatorzy Coaltrans powiedzieli, że frekwencja wzrosła w tym roku o 30% w porównaniu z 2019 r., ostatnią osobistą konferencją przed pandemią.

Niektórzy ze stałych uczestników konferencji twierdzą, że tłumy przypominają przeszłość Coaltrans, chociaż brakuje im blasku lat, kiedy firmy rywalizowały ze sobą o organizację najlepszych imprez na plaży, a kupujących sprowadzali tancerki brzucha, by zabawiać indonezyjskich górników.

Od tamtych lat boomu nastąpił sprzeciw wobec węgla, którego kulminacją są ponure perspektywy dla paliw kopalnych na ostatnim osobistym wydarzeniu Coaltrans w 2019 roku.

Podczas gdy Zachód coraz bardziej odrzucał to brudne paliwo, Chiny kupowały go mniej, ponieważ starały się produkować własne dostawy, a odnawialne źródła energii zyskiwały udział w rynku. Indonezyjscy górnicy, największy światowy eksporter węgla energetycznego, powiedzieli wówczas, że będą musieli polegać na krajach takich jak Indie, Wietnam i Filipiny, jeśli chodzi o popyt eksportowy.

Jednak w ostatnich miesiącach do Dżakarty przyjeżdżają kupcy z Niemiec, Włoch i Polski w poszukiwaniu okazji do Indonezji.

Hendra Senadiah, dyrektor generalny Indonezyjskiego Stowarzyszenia Górników Węgla, powiedziała na marginesie konferencji.

(1 dolar = 0,9972 euro)