Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poszukiwacze węgla na kontrakt napływają do Indonezji wraz ze wzrostem popytu

Po dwóch latach pandemii zawirowań, Coaltrans, wiodące azjatyckie wydarzenie przemysłu węglowego, powróciło na Bali z obecnością, która według niektórych uczestników jest podobna do tej, której doświadczyliśmy w latach boomu około dekady temu.

Kupujący z całej Azji, niektórzy z Europy, przyjechali na konferencję w poszukiwaniu wszelkich dostaw węgla, które mogliby zdobyć przed zimą, ponieważ globalne niedobory dostaw i rosnące obawy o bezpieczeństwo energetyczne napędzają bezprecedensowy wzrost popytu na węgiel.

„Węgiel nigdy nigdzie nie zniknął. Mamy kolejne 20 lat z węglem, czy nam się to podoba, czy nie”, powiedział Ben Lawson, dyrektor wykonawczy z węglem Sanaman, na uboczu Coaltrans, zapytany, czy węgiel wrócił.

Uczestnicy ci spotkali się, gdy rekordowy węgiel z Newcastle wzrósł do ponad 440 USD za tonę, podczas gdy cena rekordowego węgla w Indonezji we wrześniu została ustalona na 319,22 USD za tonę po osiągnięciu rekordowego poziomu 321 USD i 59 USD w sierpniu.

W ostatnich latach kraje zachodnie starały się odejść od zanieczyszczających paliw kopalnych, aby zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, ale w tym roku popyt na węgiel wzrósł, ponieważ rządy próbują zdystansować się od rosyjskiej energii, jednocześnie utrzymując ceny węgla i energii elektrycznej.

Ceny energii wzrosły do ​​rekordowych poziomów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku tego roku, a wiele krajów europejskich utraciło dostęp do kluczowych dostaw gazu ziemnego i węgla od swojego głównego dostawcy, Rosji.

Podczas gdy wysokie ceny węgla pomogły górnikom, takim jak BHP Group, Glencore PLC i Adaro Energy Indonesia generować nadzwyczajne zyski, ekolodzy obawiają się, że może to utrudnić wysiłki na rzecz dekarbonizacji w Europie i zagrozić globalnym zobowiązaniom klimatycznym.

Oczekuje się, że niedobory węgla morskiego utrzymają się przez cały rok, a europejski import węgla energetycznego w 2022 r. może być najwyższy od co najmniej czterech lat, powiedział analityk na poniedziałkowej konferencji.

READ  "Dzwonienie, zawsze dźwięk trąby myśli!"

S&P Global Ratings szacuje, że europejski rachunek za energię przekroczy poziom sprzed pandemii o ponad 1 bilion euro (1 bilion dolarów), a kraje takie jak Niemcy ponownie uruchomią niektóre elektrownie węglowe, aby zaspokoić zimowe zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Odejście od węgla nie rozwiązało problemu, można argumentować, że spowodowało wzrost kosztów w czasach, gdy nie jest łatwo go wymienić” – powiedział Scott Dendy, dyrektor wykonawczy firmy badawczej. forum.

„Praca z węglem to jedyny sposób na wdrożenie możliwej do osiągnięcia transformacji energetycznej”.

Boom lata temu?

Organizatorzy Coaltrans powiedzieli, że frekwencja wzrosła w tym roku o 30% w porównaniu z 2019 r., ostatnią osobistą konferencją przed pandemią.

Niektórzy ze stałych uczestników konferencji twierdzą, że tłumy przypominają przeszłość Coaltrans, chociaż brakuje im blasku lat, kiedy firmy rywalizowały ze sobą o organizację najlepszych imprez na plaży, a kupujących sprowadzali tancerki brzucha, by zabawiać indonezyjskich górników.

Od tamtych lat boomu nastąpił sprzeciw wobec węgla, którego kulminacją są ponure perspektywy dla paliw kopalnych na ostatnim osobistym wydarzeniu Coaltrans w 2019 roku.

Podczas gdy Zachód coraz bardziej odrzucał to brudne paliwo, Chiny kupowały go mniej, ponieważ starały się produkować własne dostawy, a odnawialne źródła energii zyskiwały udział w rynku. Indonezyjscy górnicy, największy światowy eksporter węgla energetycznego, powiedzieli wówczas, że będą musieli polegać na krajach takich jak Indie, Wietnam i Filipiny, jeśli chodzi o popyt eksportowy.

Jednak w ostatnich miesiącach do Dżakarty przyjeżdżają kupcy z Niemiec, Włoch i Polski w poszukiwaniu okazji do Indonezji.

Hendra Senadiah, dyrektor generalny Indonezyjskiego Stowarzyszenia Górników Węgla, powiedziała na marginesie konferencji.

(1 dolar = 0,9972 euro)