Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponure prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla gospodarki europejskiej w 2023 r., między wysoką inflacją a słabym wzrostem

Ponure prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla gospodarki europejskiej w 2023 r., między wysoką inflacją a słabym wzrostem

Gwałtowna inflacja i słaby wzrost na tle kryzysu energetycznego i niepewności związanej z wojną na Ukrainie: taki ekonomiczny scenariusz czeka Europę w 2023 roku i jest to niewątpliwie jeden z najgorszych możliwych scenariuszy. „Perspektywy europejskie stały się dość ponure”, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł w swojej nowej prognozie gospodarczej dla Starego Kontynentu, opublikowanej w niedzielę 23 października.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W strefie euro rekordowa inflacja w wysokości 10% w ciągu jednego roku we wrześniu

Powszechne spowolnienie wzrostu, ponad połowa krajów strefy euro doświadczy stagnacji technicznejTo oznacza spadek PKB w ciągu dwóch kolejnych kwartałów – dodaje Alfred Kamer, dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W rzeczywistości oczekuje się, że strefa euro wzrośnie o 3,1% w 2022 r., nadal napędzana przez nadrabianie zaległości po Covidie w pierwszej połowie, ale tylko 0,5% w 2023 r., prognozuje instytucja. W kwietniu MFW nadal prognozował 2,3% na 2023 rok.

Dokładniej mówiąc, Niemcy (-0,3%) i Włochy (-0,2%) powinny doświadczyć recesji w 2023 r., bardziej dotkniętej kryzysem energetycznym niż Francja (0,7%) czy Włochy i Hiszpania (1,2%). Obszar, który Fundacja Waszyngtońska klasyfikuje jako Europę wschodzącą – przede wszystkim Europę Środkową, Wschodnią i Południową – powinien z kolei wzrosnąć (z wyłączeniem krajów dotkniętych konfliktami: Ukrainy, Białorusi i Rosji) o 4,3% w tym roku i 1,7% w 2023 roku, w porównaniu do prognozowane w kwietniu 2,8%.

zamknięta siła nabywcza

Oczekuje się, że Ukraina w 2022 roku skurczy się o 35 proc. „Ryzyko będzie wyjątkowo wysokie zimą 2022-2023”.Ostrzegają również, powołując się na potencjalną eskalację wojny i ryzyko wzmożonych napięć w Azji potencjalnie dalszego zakłócania łańcuchów dostaw, zagrożenia nuklearnego, a nawet całkowitego zamknięcia wciąż rosyjskich przepływów gazu.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii ostrzega, że ​​„doładowanie zapasów gazu w 2023 roku będzie dużym wyzwaniem”
READ  Opór żydowskich rewolucjonistów

W połączeniu z surowymi zimami może to prowadzić do niedoborów, racjonowania i kosztu do 3% dodatkowego PKB w najbardziej narażonych krajach, zwłaszcza w krajach bez dostępu do morza w Europie Środkowej i Wschodniej. „Bezpieczeństwo energetyczne będzie również problemem do 2024 r., ponieważ wypełnienie zapasów gazu może być szczególnie trudne w 2023 r.”– dodaje Alfred Kamer.

Nic dziwnego, że inflacja wywołana kryzysem energetycznym – ale nie tylko – jest poważnym problemem dla całego kontynentu. Średnio ceny energii i żywności wyjaśniają 70% skumulowanej inflacji do sierpnia w strefie euro i 60% w Europie wschodzącej. Nie bez znaczenia była też gwałtowna deprecjacja walut europejskich, w tym euro, w stosunku do dolara. Oczekuje się, że wskaźnik cen wzrośnie o 8,3% w 2022 r. i 5,7% w 2023 r. w strefie euro, szczególnie dotknięte są kraje bałtyckie (17,6% na Litwie w 2022 r.). Podobnie jak na Bałkanach, w 2022 r. będzie prawie wszędzie powyżej 10%.

Masz 45,47% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.