Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad 40% nowotworów na świecie jest powodowanych przez tytoń i alkohol

Ponad 40% nowotworów na świecie jest powodowanych przez tytoń i alkohol

Potwierdza to, co medycyna już wie. Prawie połowa wszystkich przypadków raka na całym świecie przypisywana jest określonemu czynnikowi ryzyka, w tym najpierw tytoniu, a następnie alkoholu Olbrzymie badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym skalpelPiątek, 19 sierpnia. Według naszej analizy 44,4% zgonów z powodu raka na całym świecie (…) można przypisać zmierzonemu czynnikowi ryzyka”przedstawia badanie przeprowadzone w ramach Global Burden of Disease (które ocenia śmiertelność i niepełnosprawność z powodu głównych chorób), podkreślając znaczenie profilaktyki bez czynienia z niej lekarstwa na wszystkie choroby.

Ten szeroko zakrojony program badawczy, finansowany przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, ma niezrównany zasięg i obejmuje kilka tysięcy badaczy w większości krajów. Jego głównym celem jest: Zrozumienie, jak duże obciążenie nowotworem można przypisać modyfikowalnym czynnikom ryzyka. że „Kluczowe dla opracowania skutecznych strategii zapobiegania i łagodzenia” (…), Aby informować o planowanych działaniach na rzecz globalnej kontroli raka”, mówi The Lancet. Badanie dodaje, że rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Czas rzucić palenie przez firmy tytoniowe”

Zapobieganie nie wystarczy

Tym samym badanie to pozwala lepiej zrozumieć czynniki ryzyka według regionów świata, nawet jeśli jego wnioski generalnie potwierdzają to, co było już znane. Tytoń jest zdecydowanie główną przyczyną raka (33,9%), a następnie alkohol (7,4%). Przede wszystkim wnioski te opowiadają się za położeniem dużego nacisku na profilaktykę zdrowia publicznego, ponieważ wiele z tych czynników ryzyka dotyczy zachowań, które można zmienić lub których można uniknąć.

„Głównymi czynnikami ryzyka przyczyniającymi się do globalnego obciążenia nowotworami w 2019 r. były zachowania behawioralne, podczas gdy metaboliczne czynniki ryzyka odnotowały największy wzrost w latach 2010–2019”. (Skalpel).

Jednak połowa wszystkich przypadków raka nie jest przypisywana konkretnemu czynnikowi ryzyka, co również wskazuje, że profilaktyka nie jest wystarczająca. Dlatego, zdaniem autorów, muszą temu towarzyszyć dwa inne czynniki, a mianowicie odpowiednia wczesna diagnoza i skuteczne leczenie.

W osobnym komentarzu, opublikowanym w tym samym wydaniu Lancet, dwóch epidemiologów poparło te wnioski, uważając również, że badanie podkreśla znaczenie profilaktyki. Jednak ci dwaj komentatorzy, Diana Sarfati i Jason Gurney, opowiedzieli się, że dokładność szacunków niekoniecznie musi być traktowana w wartości nominalnej, zauważając, że gromadzenie danych jest z natury obarczone wieloma niedociągnięciami w wielu krajach.

Świat z AFP

READ  James Webb opisuje galaktykę odkrytą przez przeciwnika Wielkiego Wybuchu