Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pomimo pomocy liczba urodzeń nadal spada

Pomimo pomocy liczba urodzeń nadal spada

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w maju 2023 r. współczynnik dzietności w Polsce spadł do 1,26 dziecka na kobietę, co plasuje kraj na jednym z czerwonych świateł w UE pod względem liczby ludności.

50 miliardów

Sytuacja urodzeń w Polsce „Normalna”Potwierdza to Iga Magda, demograf i profesor w Wyższej Szkole Biznesu SGH, jednej z czołowych uczelni ekonomicznych w kraju, a także pracownik naukowy w IBS Institute of Structural Research. Wpływa na to wiele czynników, m.in. pandemia covidu i poczucie niepewności w naszym społeczeństwie. Nie ma mowy o środkach przeznaczonych na finansowanie polityki rodzinnej. Dziś należymy do osób wydających najwięcej na ten cel, za Francją i Skandynawią.»Ona kontynuuje.

Rząd populistycznej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), sprawujący władzę od ośmiu lat, uczynił ze wskaźnika urodzeń swoje hobby i od 2016 roku przeznaczył na niego równowartość 50 miliardów euro.

Z wyjątkiem roku 2017, kiedy wprowadzono zasiłek 500+, miliardowe wydatki nie przełożyły się na wzrost liczby urodzeń; A to tylko chwilowe wzmocnienie. » Uruchomiony w 2016 roku program 500+ wypłaca miesięczne świadczenie w wysokości 500 zł (115 euro) na każde małoletnie dziecko.

Rola mężczyzny w rodzinie

Tak uważa Sławomir Bartnicki, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku i współautor badania na temat dawania 500+. „Nic nie zmieniło się w wskaźniku urodzeń”Wbrew temu, co twierdzi rząd. „To fasada przykryta złem związanym ze zmianami kulturowymi, wzrostem indywidualizmu i sekularyzmu”., on wierzy. Iga Magda pogłębia niestabilność rynku pracy, na którym wielu młodych ludzi pracuje na podstawie umów na czas określony; Wysokie koszty mieszkań i brak elastyczności harmonogramów.

Kolejnym czynnikiem, natury kulturowej, jest tradycyjna rola mężczyzny w rodzinie. Pomimo (opóźnionego) zastosowania Dyrektywy Europejskiej, w wyniku którego zarezerwowano dla mężczyzn dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego, korzysta z niego jedynie 2–3% ojców.

READ  Dlaczego w Polsce zarejestrowanych jest tyle samochodów z wypożyczalni?

Rząd dodał inne rozwiązania, m.in. dodatkową dopłatę w wysokości 500 zł „Małuch” (Dziecko) dla dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, kolejna w celu obniżenia kosztów przedszkoli i zwiększenia liczby przedszkoli w małych miejscowościach. Zmodyfikował Kodeks pracy, aby lepiej godzić obowiązki zawodowe i rodzinne. Efekty tych wysiłków nie zostały jeszcze zmierzone.

Żadnego nawożenia irysem

Szef Departamentu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wyraził swoją frustrację, pośrednio przyznając, że problem ludnościowy jest utrzymujący się. Powołując się na niski współczynnik dzietności w listopadzie 2022 r., przypisał to nadmiernemu spożyciu alkoholu wśród młodych Polek.

Odmowa rządu finansowania eksperymentalnej inseminacji również odgrywa rolę hamulca, mimo że niektóre miasta kontrolowane przez opozycję robią to w jego miejsce. Zdaniem ekspertów niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zabrania aborcji w przypadku aborcji niebezpiecznej, może sprawić, że kobiety będą niechętne do podejmowania ciąży.