Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pomimo 44 miliardów euro przychodów w 2020 r., Amazon nie płaci żadnych podatków w Europie

Pomimo 44 miliardów euro przychodów w 2020 r., Amazon nie płaci żadnych podatków w Europie

Amazon EU Sarl, europejska centrala firmy, przedstawia swoje obliczenia, a liczby są zaskakujące, nawet dla polityków. W zeszłym tygodniu Jeff Bezos ogłosił wyniki za pierwszy kwartał, w których zysk netto wzrósł ponad trzykrotnie – 8,1 miliarda USD – przy wzroście globalnej sprzedaży o 44%. Jednak pomimo 2020 roku firma poniosłaby stratę w wysokości 1,2 mld euro na europejskiej ziemi, co pozwoliłoby jej nie płacić podatków.

Zauważa, że ​​wszystko sprowadza się do sprytnych procedur księgowych opiekun. Z drugiej strony przyznano ulgę podatkową w wysokości 56 mln euro, która umożliwia wyrównanie ewentualnych opłat z tytułu przyszłych zysków. W sumie Amazon ma 2,7 miliarda euro strat, które można w dowolnym momencie rolować.

Sarl zarządza sprzedażą do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii i Szwecji. W sumie zatrudnia 5 262 osób, co daje jej dochód netto na pracownika w wysokości 8,4 miliona euro.

Brytyjska posłanka do spraw Partii Pracy, Margaret Hodge, wyraziła konsternację, że kampania na rzecz poprawy podatków, która została wdrożona, trwa bardziej niż kiedykolwiek.

«Te duże firmy cyfrowe są zależne od naszych usług publicznych, infrastruktury oraz wykształconej i zdrowej siły roboczej. Ale w przeciwieństwie do małych firm i ciężko pracujących podatników giganci technologiczni nie gromadzą sum, które są winni dla dobra wspólnego.„Powiedziała.

Przykład, który wydaje się być chętny do powołania prezydenta USA Joe Bidena, staje się coraz ważniejszy. Opodatkowanie tych firm przyniosłoby stanom powiew świeżości w tej chwili – i nie tylko.

Szczegółowe obliczenia Amazon EU Sarl pokazują, że sprzedaż w 2020 roku wzrosła o 12 miliardów euro w porównaniu do 32 miliardów euro odnotowanych w 2019 roku.

Ale, jak zawsze, jest rzecznik, który zapewnia, że ​​”Amazon płaci wszystkie wymagane podatki w każdym kraju, w którym działamy. Podatek od osób prawnych opiera się na zyskach, a nie na dochodach. Nasze zyski pozostają niskie ze względu na duże inwestycje oraz fakt, że handel detaliczny jest bardzo konkurencyjną działalnością o niskich marżach.».

READ  14 milionów osób zostało przesiedlonych w ciągu zaledwie trzech miesięcy

Wyjmij serwetki:Od 2010 roku zainwestowaliśmy w Europie ponad 78 miliardów euro, a większość z tych inwestycji odbywa się za pośrednictwem infrastruktury, która tworzy tysiące nowych miejsc pracy, generuje duże dochody z podatków krajowych i wspiera małe europejskie przedsiębiorstwa.»

Zdjęcia: Kelly Sikkema / Unsplash