Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie sądownictwo przesuwa się na front – emancypacja

sprawiedliwość

Artykuł zarezerwowany dla subskrybentów

Wojna między Ukrainą a Rosjąwalizka

Warszawa, przy wsparciu pięciu innych krajów europejskich, uczestniczy we wspólnym śledztwie mającym rzucić światło na nadużycia popełniane na Ukrainie. Długi i złożony proces, utrudniony przez ataki na praworządność ze strony rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Pięć miesięcy po rozpoczęciu wojny mobilizacja sądownicza wykracza poza granice Ukrainy. Kijowski wymiar sprawiedliwości pracuje już nad ponad 24 000 spraw zbrodnia wojenna, może liczyć na wsparcie pięciu krajów europejskich, aby rzucić światło na naruszenia prawa międzynarodowego popełniane na jej terenie. Wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy wspierany przez Eurojust, Europejską Agencję Współpracy Kryminalnej, pozwala: „Wymiana informacji” jak „Dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych poważnych zbrodni” Wykonywane przez armię Władimira Putina.

Powstał 25 marca z inspiracji tego frontu sądowego Prokurator Generalny Ukrainy – odwołany 17 lipca – Iryna Venediktova, a także jego polscy i litewscy koledzy, Zbigniew Ziobro i Nida Grunskiene. Od tego czasu Wspólny Zespół Śledczy rozszerzył się na Estonię, Łotwę i Słowację. Pod koniec kwietnia dołączył także inny aktor: Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wysłał swojego prokuratora Karima Khana na Ukrainę i wysłał śledczych i biegłych sądowych. Co ustawić „Moment historyczny”, Jeśli…

READ  Od Margny-lès-Compiègne do Malborka w Polsce jedność bliźniąt jest dobra lub zła (odcinek 1/5)