Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie firmy: lokalna i globalna recepta na sukces

Polskie firmy: lokalna i globalna recepta na sukces

Spotlight bada klimat biznesowy w Polsce za pomocą polskich firm, które odnoszą sukcesy dzięki strategii krajowej i międzynarodowej.

reklama

W tym numerze magazynu Spotlight przyglądamy się sile produkcyjnej Polski. Przekonajmy się, jak polskie firmy rozwijają się w skali globalnej dzięki lokalnym i międzynarodowym talentom, konkretnym instrumentom finansowym i konkurencyjnym kosztom produkcji.

„Tam Polska Jest to główny europejski kierunek dla inwestorów zagranicznych, którzy twierdzą, że znajdują wykwalifikowaną siłę roboczą, niskie koszty produkcji i środowisko przyjazne dla biznesu. A co z lokalnymi firmami w tym wszystkim? – pyta nasz korespondent Chris Burns, zanim zabierze nas w podróż po kraju.

Z Warszawy jedziemy do Lublina, na południowy wschód od kraju, aby odwiedzić zatrudniającą tysiąc pracowników firmę, która ma szczególnie dobrą pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym, szczególnie w Europie i Afryce. Rocznie produkuje około 6000 ciągników i 100 autobusów, nie licząc tych przeznaczonych na eksport.

Prawie wszystkie modele autobusów są elektryczne, ale jeden z najnowszych modeli napędzany jest wodorem. „To świetna innowacja” – potwierdza Monico Cosco, wiceprezes tej firmy Ursusa. „W naszej ofercie mamy także autobusy elektryczne, trolejbusy i autobusy konwencjonalne” – wyjaśnia.

„Macie fabryki także poza Polską” – mówi Chris Burns. „W zeszłym roku podpisaliśmy w Zambii kontrakt o wartości 100 milionów dolarów” – dodaje Monica Cosco. Naszą strategią jest kontynuacja produkcji trwałych, niezawodnych ciągników o niskich kosztach utrzymania i niskich cenach części zamiennych.

Dolina Lotnicza

Jedźmy do Mielca, do serca polskiej „Latającej Doliny”. Region ten, będący przez ponad 80 lat polskim centrum produkcji lotniczej, dał swoją nazwę firmie, która go przejęła Lockheeda Martina Sikorsky’ego Który łączy wiedzę polską i amerykańską. Zatrudniająca 1800 pracowników firma należy do międzynarodowych grup, które tam zainwestowały.

„Historia Doliny Lotniczej sięga końca lat trzydziestych XX wieku, kiedy polski rząd podjął decyzję o utworzeniu przemysłu lotniczego w tym regionie Polski, i trwa do dziś: działa tu ponad 150 firm związanych z tym sektorem, zauważa James Katzen, wiceprezes tej firmy. BZL Melek.
Podkreślił, że nasza fabryka zatrudnia obecnie około 1800 pracowników oprócz kilkuset lokalnych dostawców, po czym dodał: Jesteśmy bardzo podekscytowani, u nas w Polsce wzrost gospodarczy jest dodatni, a przemysł lotniczy wciąż rozwija się zarówno we flotach komercyjnych, jak i wojskowych.

?Studia ekonomiczne#Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju : Tam #Polska Musi wykorzystać swoją obecną dynamikę gospodarczą, aby wprowadzać innowacje i inwestować w nią #umiejętności A infrastruktura? https://t.co/Ve0xDXUUkQ#Gospodarkapic.twitter.com/x14QtGR225

– Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (@OECD_fr) 19 marca 2018 r

Stymulowanie rozwoju polskich MŚP

READ  Nocny pociąg Wiedeń-Paryż powraca!

Jaka jest polska? Czy przyciąga inwestycje? Czy zachęca do eksportu? Odpowiedz Warszawie za pomocą Polska Agencja Inwestycji i Handlu Co zwiększy do końca roku liczbę swoich biur na całym świecie z 30 do 70.

Euronews: Chris Burns:
„Wojciech, które branże radzą sobie najlepiej pod względem eksportu?”

Wojciech Fedko, Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:
„Istnieje pewna liczba sektorów, w których Polska zawsze historycznie przodowała: produkcja maszyn, wielu urządzeń elektrycznych, w „starej gospodarce”, ale także w „nowej gospodarce”, podobnie jak w dziedzinie informacji i komunikacji. Technologie, oprogramowanie i wiele produktów w grach wideo, które w ostatnich latach odniosły ogromny sukces.
Naszą misją jest dziś zachęcanie do takiego rozwoju wielu polskich firm, zwłaszcza małych i średnich, i to jest naszą ambicją.
Ciężko pracujemy jako narzędzie wdrożeniowe Ministerstwa Rozwoju: mamy koncepcję kompleksową. Nasza agencja jest kanałem dystrybucji wszelkich zachęt rządowych oraz wielu produktów finansowych w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. To nasza nowa wizja, w której wszystko jest uwzględnione.

„W sercu Europy”

Poznajmy przykład polskiego sukcesu w dziedzinie IT. JCommerce jest dojrzałą firmą typu start-up działającą w Polsce i za granicą dostarczającą rozwiązania informatyczne szerokiemu gronu klientów. Spółka oferuje „usługi rozwojowe” – mówi jej prezes Piotr Zygula. „Udostępniamy im zewnętrzne zespoły w ramach usługi „Team Hire”, która pomaga im świadczyć własne usługi lub tworzyć własne programy” – wyjaśnia.

Chrisa Burnsa:
Dlaczego nie zlecić tego do Indii? Jest taniej, prawda?

Piotr Zyguła:
„Być może. Jest wiele kontrowersji na ten temat, ale mówimy o jakości. Jest też fakt – i to jest ważne dla naszych europejskich klientów – że jesteśmy w Unii Europejskiej, w sercu Europy i jesteśmy nadajemy na tych samych falach i mamy dobre usługi, a przy tym tanie loty. Coś specjalnego.

READ  Francja - świat | Macron przewidział przybycie Orbana na Węgry, przeciwnika, który może się przydać

„Wielu Polaków wróciło z Wielkiej Brytanii”

W wieżowcu, w którym odwiedziliśmy Goldman Sachs w poprzednim numerze Spotlight, młody Norweg założył swoją firmę, zrzeszającą klientów i pożyczkodawców z całego świata. Startup, który łączy także umiejętności lokalne i międzynarodowe.

reklama

Chrisa Burnsa:
„Dlaczego dostęp do polskiej siły roboczej jest interesujący?”

Zadzwonił do Rene Skaflestada, założyciela i dyrektora generalnego tej firmy Liberfinance :
„Na pewno było warto, bo ostatecznie brexit miał jakiś wpływ i nadal ma. Wielu Polaków wraca z Wielkiej Brytanii lub z innych krajów europejskich. Pula jest świetna. talentów, że „Tu się wychowałem. Mają oczywiście polską kulturę, ale podróżowali też za granicę. Polska naprawdę zachęca międzynarodowe firmy, żeby tu przyjeżdżały, a to zdecydowanie ułatwia”.

⚡️Teraz MorawieckiM</a> and <a href="https://twitter.com/AndrzejDuda?ref_src=twsrc%5Etfw">Andrzej Duda Lansowany #Polska W #Davos2018Chcielibyśmy, abyście Państwo poznali niektóre wskaźniki ekonomiczne naszego kraju. Jak widać, gospodarka stale się rozwija i jest gotowa na nowe możliwości pracy! [tap the graphic] pic.twitter.com/dkOj1s3nE2

– Autorytet (@PAIH_pl) 25 stycznia 2018 r