Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski wymiar sprawiedliwości zaprzecza pierwszeństwu prawa europejskiego

W decyzji, która wywołałaby zamieszanie, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuły traktatów europejskich są sprzeczne z Ustawą Zasadniczą.

Sąd Najwyższy Polski orzekł w czwartek Przeciw absolutnej supremacji prawa Wspólnoty Europejskiej, historyczna decyzja, która może zagrozić unijnym środkom finansowym dla Polski, a nawet członkostwu w Unii.

Trybunał stwierdził, że niektóre artykuły Traktatu o Unii Europejskiej były „nie pasującyZ polską konstytucją wzywającą instytucje europejskie do „niedziałania poza ich jurysdykcją” poprzez ingerencję w polski system sądownictwa, co jest głównym punktem spornym z Brukselą.

Komisja Europejska jest „zaniepokojona” orzeczeniem polskiego sądu – odpowiedział belgijski komisarz sprawiedliwości Didier Reynders, deklarując, że UE „wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia”, aby chronić praworządność europejskiego, która jest „sednem Unii”.

Decyzja „podnosi pytania o wiele podstawowych zasad organizacji związku”.Podczas konferencji prasowej w Luksemburgu skrytykował zasady nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajowym oraz wiążący charakter europejskich orzeczeń sądowych.

ukryty konflikt

Polska i Unia Europejska nie zgadzają się w tej sprawie Reformy sądownictwa wprowadzone przez rządzącą konserwatywną nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS)Co według komisji zagraża demokracji i rządom prawa w tym kraju. W Brukseli Jeroen Lenners, rzecznik Europejskiej Partii Ludowej (Partii Konserwatywnej), powiedział: „Wystarczy.

Jednak rzecznik rządu Peter Mueller z zadowoleniem przyjął orzeczenie sądu, podkreślając, że potwierdza ono „priorytet prawa konstytucyjnego nad innymi źródłami prawa”.

W zeszłym miesiącu komisarz ds. gospodarczych Unii Europejskiej Paolo Gentiloni ostrzegł, że polska sprawa sądowa może być „Konsekwencje” płacenia Polsce pieniędzy stymulacyjnych.

Unia Europejska nie zgodziła się jeszcze na 23 mld euro dotacji i 34 mld euro pożyczek Tanie planowanie dla kraju.

Zakwestionowane członkostwo w Europie?

W zeszłym miesiącu Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o nałożenie Dzienne mandaty dla Polski Dopóki nie ustały reformy sądownictwa.

Spór z komisją dotyczył w szczególności: Nowy system dyscyplinarny dla sędziów Co według Unii Europejskiej poważnie zagraża niezależności sądownictwa w Polsce.

Ale są od nich inne kości niezgody Powoływanie i przenoszenie sędziów bez ich zgody między różnymi sądami lub wydziałami tego samego sądu.

Polska stwierdziła, że ​​reformy są konieczne, aby wykorzenić korupcję w wymiarze sprawiedliwości i Zignorowałem tymczasowe postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Ma na celu zaprzestanie stosowania tego systemu dyscyplinarnego.

Ten konflikt wzbudził obawy przed tym Polska nie kończy się na wyjściu ze związku, co może wpłynąć na stabilność tej wspólnoty narodów.