Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski premier potępia „własny interes” niektórych krajów UE w dziedzinie energetyki

Polski premier potępia „własny interes” niektórych krajów UE w dziedzinie energetyki

UE została dotknięta skandalem w jej instytucjach, a dzieje się to w krytycznym momencie, gdy wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie trwa i konieczne jest podjęcie kluczowych decyzji dla obywateli Europy. Jednocześnie przywódcy państw członkowskich nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na kryzys energetyczny. Premier Mateusz Morawiecki przekazuje nam swoją opinię w wywiadzie dla Euronews nagranym w Brukseli 14 grudnia 2022 r.

Brama Kataru: „Haniebne zachowanie”

Efi Koutsokosta, Euronews:

„Najpierw powiedzmy o niedawnym skandalu z „Qatargate”. Zarzut korupcji ze strony europejskich urzędników, w tym zaangażowanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Kiedy usłyszałeś tę wiadomość, byłeś w szoku? A co was wszystkich motywuje?

Mateusza MorawieckiegoPremier Polski:

„Byłem zszokowany, gdy poznałem niektóre szczegóły tej sprawy. Mam nadzieję, że w Parlamencie Europejskim zostaną przywrócone rządy prawa i że będziemy mieli wyjaśnienia wszystkich tych skandalicznych zachowań”.

„Kraje europejskie karmią rosyjską machinę wojenną”

Efi Koutsokosta:

„Kiedy obywatele Europy są świadkami tego dramatu politycznego, widzimy, że po miesiącach niekończących się debat UE nadal tkwi w impasie, jeśli chodzi o zarządzanie kryzysem energetycznym. Znowu porażka w tym tygodniu. Spodziewać się wkrótce przełomu?

Mateusza Morawieckiego:

„Nie jestem pewien, czy niektóre kraje, które muszą radzić sobie z tym kryzysem z punktu widzenia cen gazu i ropy, robią to bardzo, bardzo samolubnie. Nie patrzą na całościowy obraz. patrząc bezpośrednio na wpływ zasobów naturalnych i cen na Ukrainie, ponieważ napędzają one rosyjską machinę wojenną i wkrótce będą działać. A Polska zawsze była jednym z niewielu krajów – jednym z najbardziej agresywnych – bardzo szybko zaostrzyć sankcje, ponieważ uważamy, że im szybciej uporamy się z rosyjską machiną wojenną, tym szybciej w Europie zostanie przywrócony pokój – jakościowy pokój.

„Jeszcze daleko nam do kompromisu w sprawie przedziału cenowego gazu”

Efi Koutsokosta:

„Ale jeśli chodzi o te wszystkie negocjacje dotyczące pułapu cen gazu, jak możesz wytłumaczyć, że przywódcy UE nie mogą znaleźć rozwiązania?”

READ  Pod naciskiem Brukseli Polska reformuje sprawiedliwość - wyzwolenie

Mateusza Morawieckiego:

„Dokładnie. Kilka miesięcy temu, w kwietniu, maju i czerwcu, wiele krajów, w tym nasza, Polska, wywierało presję na Komisję Europejską, zwłaszcza na niektóre kraje Europy Północnej. Próbowaliśmy we wspólnej akcji z Włochami i Hiszpanią. Pomocy. znaleźć odpowiedni wspólny mianownik, to ujmijmy to tak, bo wiemy, że rozwiązanie problemu pułapu cen gazu musi leżeć gdzieś pomiędzy naszymi oczekiwaniami a niektórymi oczekiwaniami Niemiec, Holandii i innych krajów. sposób, w jaki nadal blokują tę kwestię, jest moim zdaniem bardzo niepokojący, ponieważ wciąż daleko im do kompromisu w sprawie pułapu ceny gazu. Myślę, że jesteśmy”.

Efi Koutsokosta:

„Więc Niemcy i Holandia są odpowiedzialne za ten impas?”

Mateusza Morawieckiego:

„Nikogo nie implikuję. Po prostu zwracam uwagę, że jedność w całej UE polega na jak najszybszym znalezieniu wspólnego mianownika i zawsze najmniejszego wspólnego mianownika”.

„Możemy wywierać presję na naszych partnerach”.

Efi Koutsokosta:

„Bezpieczeństwo energetyczne kontynentu Czy jest zagrożona tej zimy i następnej?

Mateusza Morawieckiego:

„Oczywiście. UE to prawdziwa potęga gospodarcza. Możemy dyktować zachowanie – to chyba bardzo mocne określenie – możemy wywierać presję na naszych partnerów – nie mówię tu o Rosji, mam na myśli inne kraje – do potwierdzamy to, niezależnie od dużych wahań i spekulacji, jakich doświadczyliśmy w sierpniu i wrześniu tego roku. I zabezpieczamy średnio- i długoterminowe kontrakty gazowe po odpowiednich cenach”.

„Rosja nie potrzebuje »gwarancji«, już jest w jej rękach”

Efi Koutsokosta:

„Wojna na Ukrainie trwa i nie ma szans na pokojowe rozwiązanie. Ludzie Zachodu powiedzieli, że Emmanuel Macron powinien to zrobić.Rozważ udzielenie Rosji gwarancji bezpieczeństwa zakończyć wojnę. Czy to realistyczna opcja?”

Mateusza Morawieckiego:

„Uważam, że Rosja, jako supermocarstwo, jest z pewnością osłabiona, ale wciąż ma broń nuklearną i potężną armię i tak naprawdę nie potrzebuje „gwarancji”, ponieważ już ją ma w swoich rękach, jedyny kraj, który potrzebuje wsparcia i gwarancji jest Ukrainą ze względu na jej suwerenność i bezpieczeństwo, dlatego Ukraina ma więcej broni. „Moim zdaniem należy wspierać Ukrainę, dostarczając i tak, aby Władimir Putin i Kreml widzieli, że poważnie traktujemy nasze wsparcie. Dla Ukrainy nie tylko tej zimy, ale przez lata”.

READ  Polski minister mówi „samobójstwo”, aby głosować za funduszem pomocowym UE: FT

„Większość, jeśli nie wszystkie, ataków UE na Węgry jest nieuzasadniona”

Efi Koutsokosta:

„Na koniec chciałbym zapytać o jeszcze jedną kwestię europejską. Unia zdecydowała o zamrożeniu funduszy europejskich dla Węgier, obawiając się, że te pieniądze podsycą korupcję. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?”

Mateusza Morawieckiego:

„Mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony i zszokowany korupcją w Parlamencie Europejskim. To jest pierwsza rzecz i myślę, że powinien nastąpić gruntowny przegląd procedur w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach. Stosunek Węgier do UE, obecność konserwatywnego rządu w tym kraju jest również powodem ataku Węgier. Myślę, że tak. Węgierski ekosystem, ale uważam, że wiele ataków jest nieuzasadnionych”.

Efi Koutsokosta:

„Zgłaszano również obawy dotyczące twojego kraju, Polski, ale taka decyzja nie została podjęta. Co więc powiesz tym, którzy twierdzą, że w Polsce i na Węgrzech obowiązują podwójne standardy?

Mateusza Morawieckiego:

„Mogę tylko zaznaczyć, że zarówno Węgry, jak i Polska są traktowane bardzo niesprawiedliwie, co nie powinno mieć miejsca…”

„Komisja Europejska ingeruje zbyt okrutnie ponad swoje uprawnienia”

Efi Koutsokosta:

„Więc czujesz się na celowniku Komisji Europejskiej?”

Mateusza Morawieckiego:

„Komisja Europejska stale nas atakuje Przez kilka lat jej przywódcy nie zgadzali się z reformami postkomunistycznego sądownictwa”.

Efi Koutsokosta:

„Czy uważa Pan, że od wybuchu wojny Bruksela złagodziła nieco swój stosunek do Polski?”

Mateusza Morawieckiego:

„Miękkość? Cóż, to nie to, co widzę. Nadal bardzo brutalnie ingerują poza uprawnienia zawarte w traktatach, a my mówimy o tym bardzo głośno. Dlatego jestem tak zbulwersowany ich postawą w ciągu ostatnich kilku lat . . ”