Od początku wojny na Ukrainie Polska dokonała szeregu zakupów wojskowych, zwłaszcza od Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Jednak nie wszystkie z nich już działają ze względu na brak rozwiązań finansowych.
Oczywiście Warszawa podniosła poziom wydatków wojskowych do 4% PKB i wiedziała, jak grać z europejskim instrumentem pokojowym. [FEP]Dodatkowe środki budżetowe Unii Europejskiej [UE]Służy pomocą państwom członkowskim w wymianie sprzętu pochodzenia radzieckiego przekazanego siłom ukraińskim.
Jednak w świetle ogłoszonych zamówień to wszystko jest wciąż niewystarczające… i Polska stawia na pożyczki na finansowanie zakupów broni. To samo wydarzyło się w Korei Południowej. Przynajmniej tak nam się wydawało, bo w grudniu ubiegłego roku premier Donald Tusk potwierdził, że Warszawa nie ma udogodnień, jakie oferuje Seul.
„Był problem z koreańskimi zakupami… znaczna część koreańskich zakupów musiała być finansowana długiem, jaki posiadała Korea. Ostatecznie doszło do nieporozumienia… okazało się, że koreańskiego długu nie było – powiedział podczas konferencji prasowej.
Co się stanie, jeśli złożę zamówienie w USA? Tymczasem polski prezydent Andrzej Duda nie opuści Waszyngtonu z pustymi rękami, gdzie 12 marca spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem. Faktycznie miał gwarancję, że Wojsko Polskie otrzyma 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Guardian. [ou Apache] Administracja USA udzieliła także pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów.
Ponadto jego wizyta w USA zbiegła się w czasie z publikacją trzech zaleceń Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. [DSCA, chargée des exportations d’équipements militaires] Zaleca Kongresowi wyrażenie zgody na ewentualną sprzedaż Polsce 232 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II i 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAM. [Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles] oraz 821 rakiet manewrujących powietrze-ziemia AGM-158B-2 JASSM-ER. [Joint Air-to-Surface Standoff Missiles with Extended Range]800 do 1000 km.
Łączną kwotę tych trzech potencjalnych sprzedaży szacuje się na 3,68 miliarda dolarów [219,1 millions pour les AIM-9X, 1,69 milliard pour les AIM-120C-8 et 1,77 milliard pour les JASSM-ER]. Należy pamiętać, że Polskie Siły Powietrzne mają już taką amunicję na swoim wyposażeniu.
Te „dodatkowe rakiety pozwolą Polsce wzmocnić jej obronę, zwiększając jednocześnie interoperacyjność NATO” – argumentowała DSCA w swoich trzech komentarzach.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE