Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamawia 1400 bojowych wozów piechoty „Borczuk”.

Polska zamawia 1400 bojowych wozów piechoty „Borczuk”.

Wielorakie wyrzutnie rakiet K-239 „Chunmoo” i M142 HIMARS, haubice K-9 „Thunder” i AHS, czołgi M1A2 Abrams i K-2 „Czarna Pantera”… Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska wzmocniła swoje wojsko zakupy. Ze sporym marginesem… miałby najpotężniejsze siły lądowe w Europie. I to jeszcze nie koniec.

I rzeczywiście, 28 lutego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową z koalicją kierowaną przez Polską Krupę Sprogeniową. [PGZ] i Huda Stalova Vola [HSW] Zapewnić 1400 bojowych wozów piechoty [VCI] Borzuk. Ma to zastąpić BWP-1 [désignation polonaise du BMP-1, ndlr], radziecki projekt. Wartość kontraktu szacowana jest na około 8,5 mld euro.

Dodatkowo p. Błaszczak zapowiedział opracowanie kolejnego BWP, „cięższego od Borczuka”, który miał towarzyszyć M1A2 Abrams 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego.

Jego rozwój rozpoczął się w 2014 roku, Borczuk to amfibia opancerzony o masie od 25 do 30 ton. [selon les configurations]Oparta na „Globalnej i modułowej monitorowanej platformie”. [UMPG]. Obsługiwany przez trzyosobową załogę, może przewozić sześciu piechurów. Wyposażony jest w zdalnie sterowaną kopułę ZSSW-30 z działem Bushmaster MK44 kal. 30 mm i współosiowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Po drodze może jechać z maksymalną prędkością 65 km/h.

„Borzuk bardzo przyda się we współpracy z rodziną czołgów K2 wprowadzanych do służby w 16. Dywizji Zmechanizowanej” – poinformowało MON.

„Modernizujemy polską armię w bardzo szybkim tempie. Odchodzimy od uzbrojenia poradzieckiego i stawiamy na broń nowoczesną, zgodną ze standardami NATO” – przekonywał Błaszczak.

READ  Polska: Otwierają drzwi swoich hoteli uchodźcom, ONZ ich nagradza