Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wspiera odnawialne źródła energii w swoim planie naprawczym po Covid – pv Magazine International

Polska wspiera odnawialne źródła energii w swoim planie naprawczym po Covid – pv Magazine International

Nic dziwnego, że czysta energia jest kluczowym elementem planu przejściowego ogłoszonego przez Warszawę, wraz z dotacjami i pożyczkami, które UE udzieliła swoim państwom członkowskim, gdy wychodzą z pandemii. W rzeczywistości, według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, zainstalowana moc słoneczna w tym kraju wzrosła już z 3,99 gigawatów pod koniec 2020 r. do 6,3 gigawatów cztery miesiące temu.

Według Międzynarodowy magazyn PV.

Jak wynika z analizy europejskiego think tanku gospodarczego Bruegel Polska Większość funduszy europejskich na walkę z epidemią przeznaczono na energię odnawialną i czyste technologie. Kraj przekroczyłby limit 37% ustalony przez Komisję Europejską dla budżetów krajowych. Przesunięcie zielone W najszerszym znaczeniu tylko odnawialne źródła energii i zielone technologie.

Dobry europejski student do inwestowania w odnawialne źródła energii i czyste technologie

W rzeczywistości polski rząd zamierza przeznaczyć na te dwa konkretne obszary do końca 2026 r. łącznie 13,49 mld euro (14,2 mld dolarów), czyli prawie 37,5% polskiego budżetu. Krajowy Program Odbudowy i Odporności (PRR). Dla porównania Włochy przeznaczyły na te dwie pozycje około 15,1 mld euro, czyli 7,9% całego budżetu przedłożonego przez Rzym i zatwierdzonego przez UE. Bruegel szacuje, że Cypr jest na dobrej drodze do przeznaczenia 28,9% swojego RRP (tj. 360 mln euro) na energię i czyste technologie. Republika Che 25,6% (1,81 mld euro), Malta 22,6% (80 mln euro) i Bułgaria 22,1% (1,46 mld euro).

Przypominamy, że Unia Europejska zobowiązała się wypłacić państwom członkowskim 723,8 mld euro na sfinansowanie ich odbudowy po pandemii. Gabinet Brukseli szacuje, że koperta ta wynosi 338 mld euro bezzwrotnych dotacji i 385,8 mld euro pożyczek z Unii Europejskiej. Aby uzyskać ten rozkład, Bruegel twierdził, że użył różnych metod szacowania, z niewielką ilością dostępnych bezpośrednio informacji. Komitet odnotował siedem punktów odniesienia przewidzianych przez Komisję Europejską w budżecie poświęconym energii odnawialnej i czystym technologiom, a także zrównoważonemu transportowi i magazynom.

READ  Warszawa wezwała ambasadora Francji po wypowiedziach Macrona na temat polskiego premiera

Ostatni w klasie…

Po ich stronie Szwecja I to Luksemburg W rzeczywistości osiągnąć 37% prognozowanego budżetu na zieloną transformację, ale bez przeznaczania jakichkolwiek środków z PRR na energię odnawialną lub zielone technologie. Z Włochami, wśród europejskich słabszych psów, znajdujemy Łotwa80 mln euro (4,4% PRR) na te przywileje, Irlandia (50 mln euro plus 5,5%), Hiszpania (4,72 mld euro, czyli tylko 6,8%) i Portugalia (1,23 mld euro i 7,4%). 3,32 miliarda euro Niemcy Przeznaczony do inwestycji w odnawialne źródła energii i czyste technologie 11,9% całkowitego budżetu PRR i 3,68 mld euro Francja 9%…

Jednak z mniejszych państw członkowskich pojawia się dobry sygnał dotyczący ekologicznej mobilności i stacji ładowania, ponieważ stanowią one znaczną część ich planowanych wydatków w całkowitym wskaźniku sugerowanej ceny detalicznej: około 32,7% (30 mln euro) dla Luksemburga i 32% (110 euro). mln) dla Malty, 30% (8,84 mld EUR). Rumunia I Prawie jedna czwarta jego PRR (około 1,81 mld euro) na Węgry.

Nie dotyczy to jednak wszystkich członków Unii, a na drugim końcu skali Czech przeznacza się na niskoemisyjny transport jedynie 2% ze swojego 150-milionowego budżetu. Przy tej samej kopercie Szwecja planuje przeznaczyć około 4,5% Finlandia 7,1% Alokacja Portugalii w wysokości 970 mln EUR na ten produkt inwestycyjny stanowi 5,8% całkowitego sugerowanej ceny detalicznej, czyli ten sam wskaźnik Grecja Wydanych zostanie 1,05 mld euro.

W innym miejscu, w celach informacyjnych, Niemcy przeznaczą 21,2% łącznych prognozowanych wydatków na transport stacjonarny (5,93 mld euro), Hiszpania 19% (13,2 mld euro), Włochy 18,5% (35,4 mld euro) i Francja 16,6% (6,78 mld euro). .

Wydający

Podział przedstawiony przez Bruegel (który jest w większości finansowany przez państwa członkowskie i instytucje UE) pomaga zrozumieć strategię budżetową, która jest generowana przez inwestycje ogłoszone przez różne kraje UE. Osiemnaście z nich zwróciło się o maksymalną kwotę dotacji proponowaną (z góry) przez Komisję – podczas gdy tylko dwa kraje wystąpiły o całkowitą mobilizację koperty kredytowej.

READ  Fiński Saint-Frégant w ośrodku recepcyjnym dla uchodźców ukraińskich w Polsce

Niektórzy członkowie, jak Niemcy (UE żąda o 2,3 mld euro więcej dotacji niż oczekiwano) i Francja (o 1,5 mld euro więcej) proszą o więcej niż deklarowana kwota. Austria (Prosi o premię w wysokości 1 miliarda euro). Słowacja A Bułgaria może zostać zmuszona do włożenia w swoje ręce kolejnej kasy o 300 milionów euro w swoim wniosku o dotację, i Chorwacja a Rumunia około 100 mln euro. Co zaskakujące, Łotwa zażądała tylko 1,8 miliarda euro z 2 miliardów euro. Oceny UE udostępniane są w formie bezzwrotnych dotacji. Bruegel mówi, że po stronie holenderskiej nie zapadła ostateczna decyzja.

Jeśli chodzi o pożyczki na ratowanie, Rumunia zobowiązała się do udzielenia maksymalnej kwoty pożyczki, czyli 15 mld euro. Niedaleko są Włochy, które zażądały 122,6 mld euro z 122,8 mld euro zaproponowanych przez Komisję. Cztery kraje przyjęły bardziej ostrożne podejście: Polska występuje o pożyczkę w wysokości 12,1 mld euro (z planowanych 34,8 mld euro); Słowenia 700 mln euro (z 3,2 mld euro), a Portugalia ma wypłacić tylko 2,7 mld euro z planowanych 14,2 mld euro.

Z drugiej strony Grecja zwróciła się do UE o łącznie 12,7 mld euro pożyczek, podczas gdy dług szacowany przez Komisję wynosi tylko 12,4 mld euro.

Ta treść jest chroniona prawami autorskimi i nie możesz jej ponownie używać bez pozwolenia. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać nasze treści, skontaktuj się z naszą redakcją pod adresem: [email protected].