Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wciąż pracuje na węglu

Polska być może była gospodarzem konferencji COP24 pod koniec 2018 roku, ale nie jest łatwo zmusić ją do całkowitego przewrócenia strony na węglu, który dostarcza ponad 80% energii elektrycznej. Będąc w Polsce od ponad 20 lat, Veolia wspiera władze w powoli postępującej transformacji środowiska.

Frederic Varoche, dyrektor Véolia: & nbsp;"W tym roku planujemy otworzyć własne centrum szkoleniowe w Polsce."& nbsp;  (Zdjęcie: Emmanuel Langlois)

Wielką dumą Frédérica Faroscha, dyrektora zarządzającego Veolia, jest sieć ciepłownicza w stolicy, z 1500 km rur ciepłej wody, które sprytnie zdołali wykonać wewnętrzni inżynierowie.

„Wyposażyliśmy go w czujniki we wszystkich punktach dostaw i zdalne sterowanie, aby marnować jak najmniej energii na pompowanie i transport” – wyjaśnia Country Manager Veolia w Polsce. Najpierw przeanalizowaliśmy problem przecieków, następnie ustaliliśmy położenie geograficzne i zracjonalizowaliśmy rekrutację brygad utrzymania ruchu”.

Efekt: inwestycja 13 milionów euro, oszczędności każdego roku w wydatkach na energię dla 60-tysięcznego miasta!

Nowoczesne centrum Warszawy.  (EMMANUEL LANGLOIS / Francja Info)

Mniej energii oznacza mniejsze zużycie węgla oraz mniej dwutlenku węgla i innych cząstek emitowanych do atmosfery. Polska jest także częścią 190-narodowej koalicji, która ma na celu stopniowe wycofywanie węgla od 2030 roku.

Porozumienie w tym kierunku zostało osiągnięte w środę 3 listopada podczas COP26 w Glasgow. Sygnatariusze zgodzili się również na zakończenie wszystkich inwestycji w produkcję nowej energii elektrycznej z węgla.

Napisz do niego: [email protected]

22 września 2021 r. Elektrownia węglowa Bełchatów w województwie łódzkim, którą Emmanuel Macron wyróżnił ze względu na swoją politykę klimatyczną, jest drugim po Niemczech największym producentem węgla w Europie.  (Aleksiej Witwicki/Sputnik/AFP)

Znajdź tę rubrykę w czasopiśmie, w aplikacji i na stronie internetowej International Mobility francuski za granicą

READ  Dlaczego Unia Europejska jest podzielona na Rosję? - Wiadomości z Marsylii