Polska być może była gospodarzem konferencji COP24 pod koniec 2018 roku, ale nie jest łatwo zmusić ją do całkowitego przewrócenia strony na węglu, który dostarcza ponad 80% energii elektrycznej. Będąc w Polsce od ponad 20 lat, Veolia wspiera władze w powoli postępującej transformacji środowiska.
Wielką dumą Frédérica Faroscha, dyrektora zarządzającego Veolia, jest sieć ciepłownicza w stolicy, z 1500 km rur ciepłej wody, które sprytnie zdołali wykonać wewnętrzni inżynierowie.
„Wyposażyliśmy go w czujniki we wszystkich punktach dostaw i zdalne sterowanie, aby marnować jak najmniej energii na pompowanie i transport” – wyjaśnia Country Manager Veolia w Polsce. Najpierw przeanalizowaliśmy problem przecieków, następnie ustaliliśmy położenie geograficzne i zracjonalizowaliśmy rekrutację brygad utrzymania ruchu”.
Efekt: inwestycja 13 milionów euro, oszczędności każdego roku w wydatkach na energię dla 60-tysięcznego miasta!
Mniej energii oznacza mniejsze zużycie węgla oraz mniej dwutlenku węgla i innych cząstek emitowanych do atmosfery. Polska jest także częścią 190-narodowej koalicji, która ma na celu stopniowe wycofywanie węgla od 2030 roku.
Porozumienie w tym kierunku zostało osiągnięte w środę 3 listopada podczas COP26 w Glasgow. Sygnatariusze zgodzili się również na zakończenie wszystkich inwestycji w produkcję nowej energii elektrycznej z węgla.
Napisz do niego: [email protected]
Znajdź tę rubrykę w czasopiśmie, w aplikacji i na stronie internetowej International Mobility francuski za granicą
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce